Objavljen video bliskog susreta: Kineski avion prišao američkom na tri metra

Objavljen video bliskog susreta: Kineski avion prišao američkom na tri metra

Standard

27/10/2023

20:23

Kineski vojni avion približio se na samo tri metra američkom bombarderu B-52 iznad Južnog kineskog mora. Incident se desio u utorak 24. oktobra, saopštila je američka vojska.

Kineski pilot je „letio na nebezbjedan i neprofesionalan način, pokazujući loše vještine pri nekontrolisano velikoj brzini, letenjem isod, ispred i na 3 metra od bombardera B-52, stavljajući obje letjelice u opasnost od sudara“, saopštila je indo-pacifička komanda američke vojske.

U saopštenju se dodaje da se plaše da kineski pilot nije bio svjestan koliko blizu je prišao i da je mogao da izazove sudar.

Vijest o posljednjem susretu borbenih aviona na nebu, dolazi uoči očekivanog razgovora američkog predsjednika Džoa Bajdena sa kineskim ministrom spoljnih poslova Vang Jiem u Beloj kući u petak, objavio je CNN.

Za sada nije poznato da li će sastanak biti formalnog karaktera ili ne. Očekuje se da se Vang sretne i sa američkim državnim sekretarom Entoni Blinkenom i savjetnikom za nacionalnu bezbjednost Džejkom Salivenom.

I Kina i SAD su objavile snimak susreta dva aviona, optužujući drugu stranu za izvođenje provokativnih manevara iznad Južnog kineskog mora.

Pentagon navodi da je u posljednje dvije godine bilo 180 slučajeva riskantnog ponašanja kineskih pilota.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X