Putin je, tokom sastanka sa Vučićem, rekao da se 9. maja proslavlja “zajednički rusko-srpski praznik, jer su ratnici dvije zemlje rame uz rame učestvovali u pobijedi nad fašizmom”.
“Znamo sa kolikim poštovanjem vlast i narod Srbije se odnose prema sjećanju na pale ratnike za slobodu naših zemalja”, rekao je Putin.Bilateralni susret Vučića sa Putinom u Moskvi je njihov prvi zvanični sastanak od početka ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022.
Vučić je u glavni grad Rusije stigao uoči obilježavanja Dana pobjede, gdje je sa još dvadesetak svjetskih lidera prisustvovao vojnoj paradi. Paradu su osudile zapadne države, nazivajući je “Putinovom propagandom” kojom pokušava da agresiju na Ukrajinu.
Pored Vučića, jedini predstavnici evropskih zemalja su bili premijer Slovačke Robert Fico i predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorad Dodik.
Prema ranijim najavama Vučića, teme bilateralnog sastanka sa Putinom su, pored političkih pitanja, gasni sporazum između dvije države, kao i Naftna industrija Srbije, u većinski ruskom vlasništvu, koja je pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država.
Na Vučićevu posetu Moskvi i susret sa Putinom reagovao je zvanični Brisel.
Evropska unija je poručila da “duboko žali” zbog putovanja srpskog rukovodstva u Moskvu i učešća u obilježavanju Dana pobjede u Drugom svjetskom ratu, kojeg Rusija koristi za propagandu.
“Srbija mora da nas uvjeri u svoju stratešku orijentaciju ka Evropskoj uniji i pokaže vjerodostojnu posvećenost evropskim vrijednostima”, naveo je portparol Evropske komisije u pisanom odgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Evropska komisija je naglasila da bi svi trebalo da se uzdrže od davanja legitimiteta Putinovoj agresiji na Ukrajinu.
“Da bi se pokazala podrška miru, pravo mjesto 9. maja je Kijev, a ne Moskva”, dodaje se u odgovoru.
Ponovili su da je Evropska unija bila “potpuno jasna” prema partnerima, uključujući i zemlje kandidate kao što je Srbija.
“Odnosi sa Rusijom ne mogu se odvijati po principu ‘uobičajenog poslovanja’ (business as usual) sa režimom Vladimira Putina i u sjenci ničim izazvane i neopravdane agresije na Ukrajinu”, zaključuje se u odgovoru Evropske komisije.
Vučić je istog dana izjavio da će Srbija nastaviti da se kreće evropskim putem i ponovio da će, ukoliko neko treba da “plati cijenu” posjete Moskvi, to biti on, a ne država.
Rekao je i očekuje “mnogo teške reakcije” Evropske unije zbog posjete Rusiji, ali da će njegov odgovor na to biti “ozbiljan”.
Srbija je u pregovorima za članstvo u Evropskoj uniji od 2014.
Kao kandidat za članstvo u EU, Srbija od decembra 2021. nije otvorila nijedno pregovaračko poglavlje.
U zastoju je zbog odbijanja da uskladi spoljnu politiku sa politikom Unije i uvede sankcije Rusiji zbog njene invazije na Ukrajinu.
Preporučeno
Vlasti u Beogradu su tokom više od tri godine rata u Ukrajini nastavile su da njeguju odnose sa Moskvom, uprkos upozorenjima iz Brisela.