Rusija i Ukrajina objavile da su razmijenile po 84 zatvorenika

Rusija i Ukrajina objavile da su razmijenile po 84 zatvorenika

Standard

14/08/2025

19:08

Rusija i Ukrajina javile su danas da su razmijenile po 84 ratnih zatvorenika uoči samita ruskog predsjednika Vladimira Putina i njegovog američkog kolege Donalda Trampa, koji se održava sutra na Aljasci.

Prema ruskom ministarstvu odbrane “84 ruskih vojnika vratilo se sa teritorije pod kontrolom režima u Kijevu”, a u zamjenu je vraćeno 84 ratna zarobljenika ukrajinskih oružanih snaga.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski potvrdio je razmjenu, ukazujući da je obuhvatila vojnike i civile.

Ruski vojnici
Ruski vojnicifoto: Reuters

“Među osobama danas oslobođenim ima civila koje Rusi drže od 2014, 2016. i 2017. kao i vojnika koji su učestvovali u odbrani lučkog grada Marijupolja koji je bio pod opsadom ruske vojske 2022. godine”, rekao je Zelenski.

Prema Zelenskom Ujedinjeni Arapski Emirati odigrali su ulogu posredovanja u toj razmjeni, kao i u sličnim operacijama u prošlosti.

Razmjena zatvorenika i tijela poginulih vojnika jedna je od poslednjih oblasti u kojoj Moskva i Kijev nastavljaju da sarađuju posle više od tri i po godine od početka ruskog napada na Ukrajinu.

Dvije strane su ove godine razmijenile hiljade zatvorenika u skladu sa sporazumima postignutim tokom tri runde direktnih pregovora u Istanbulu u maju i u julu.

Te razmjene su jedini konkretan rezultat tih sastanaka. Tokom poslednjeg sastanka u tom formatu u julu dvije delegacije su samo konstatovale “udaljenost” stavova oko okončanja sukoba.

Današnja razmjena obavlja se uoči sutrašnjeg susreta Vladimira Putina i Donalda trampa na Aljasci, tokom koga će se razgovarati o mogućnosti mira u Ukrajini, ali bez prisustva Volodimira Zelenskog.

Izvor: Beta
Izvor (naslovna fotografija):Ukrajinski vojnici, Reuters

Ostavite komentar

Komentari (0)

X