SAD i pokojnog Slobodana Miloševića drže na “crnoj listi”

SAD i pokojnog Slobodana Miloševića drže na “crnoj listi”

Standard

30/01/2018

14:30

Iako je “crna lista” SAD osvježena 26. januara ove godine, na njoj se našlo ime davno preminulog predsjednika SRJ i Srbije Slobodana Miloševića.

Iako je “crna lista” SAD osvježena 26. januara ove godine, na njoj se našlo ime davno preminulog predsjednika SRJ i Srbije Slobodana Miloševića.

Povezani članci

Na listi je i haški osuđenik Goran Hadžić, koji je umro 2016. godine.

Kako je prenijela agencija HINA, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i u 2018. godini uvršten je na “crnu listu” američkog Ministarstva finansija, a na podugačkom popisu problematičnih osoba i organizacija s Balkana, kako ih klasifikuju u SAD, društvo mu prave brojni osuđenici za ratne zločine, ali i oni koji su za Vašington problematični zbog, kako se navodi, drugih razloga – penzionisani general Ljuba Ćesić Rojs ili Stanko Sopte.

Među imenima Albanaca izdvaja se ime Fatmira Ljimaja, aktuelnog zamjenika predsjednika kosovske vlade.

Komisija za nadzor nad stranim sredstvima (OFAC) Ministarstva finansija SAD krajem januara objavila je konsolidovani spisak osoba pod sankcijama američke vlade a u delu pod oznakom Balkan nalazi se dvestotinak osoba i organizacija iz BiH, Hrvatske, Srbije, Makedonije i Kosova.

Među osobama kojima je zamrznuta sva eventualna imovina na teritoriji SAD i ujedno zabranjeno putovanje u tu zemlju jesu haški osuđenici Veselin Šljivančanin, Vojislav Šešelj, Ratko Mladić, Biljana Plavšić, Momčilo Krajišnik i Radovan Karadžić, ali i većina članova Karadžićeve uže porodice, uključujući njegovu ćerku Sonju, koja trenutno obavlja dužnost potpredsjednice Narodne skupštine Republike Srpske.

Na spisku je i Valentin Ćorić, jedan od šest bivših zvaničnika tzv. republike Herceg-Bosne osuđenih pred Haškim tribunalom u novembru prošle godine.

HINA konstatuje da među tim imenima nema drugih članova te grupe poput Jadranka Prlića ili Milivoja Petkovića.

Na “crnoj listi” sad su i Hrvati osuđeni za ratni zločin počinjen u posljednjem ratu – Darijo Kordić, Mladen Naletić Tuta, Vinko Martinović Štele, Marijo Čerkez, Ante Furundžija.

Uz Rojsa i Soptu koji po kriterijumima američkih vlasti spadaju u neku drugu kategoriju, tu je i bivši član Predsjedništva BiH Ante Jelavić, za kojim traga bosanskohercegovačko pravosuđe.

Poznatija bošnjačka imena s američke “crne liste” su ona ratnog načelnika Glavnog štaba Armije BiH Envera Hadžihasanovića, nekadašnjeg ministra unutrašnjih poslova BiH Bakira Alispahića, koji je smijenjen još 1996. godine zbog veza s Iranom, te Senada Šahinpašića Šaje, ličnog prijatelja Bakira Izetbegovića.

Među organizacijama koje su pod sankcijama američke vlade i dalje su Srpska demokratska stranka (SDS), koja je dio vladajuće većine u BiH i Četnički ravnogorski pokret, prenosi B92.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X