U srijedu su poslanici po jedanaesti put odbili da formiraju komisiju koja će nadgledati tajno glasanje za novog šefa Skupštine – prema predlogu koji je 1. maja iznio predsjedavajući sjednice, Avni Dehari, nakon što kandidatkinja Pokreta Samoopredeljenje (LVV) za predsjednicu Skupštine, Aljbuljena Hadžiju, nije uspjela da dobije potrebnih 61 glas u nekoliko navrata.
Ovaj posljednji neuspjeh dogodio se dan nakon što je vršilac dužnosti premijera Kosova i lider LVV-a, Aljbin Kurti, izjavio da je kandidatura Hadžiu stranačka odluka i da neće biti povučena.Demokratska partija Kosova (PDK), Demokratski savez Kosova (LDK), Alijansa za budućnost Kosova (AAK) i Srpska lista ponovno su, u nastavku konstitutivne sjednice 21. maja, odbili da predlože predstavnika koji bi nadgledao tajno glasanje.
Ove stranke tvrde da je način na koji LVV pokušava sprovesti izbor predsjednika Skupštine putem tajnog glasanja protivustavan te su zatražile od Ustavnog suda da izrekne “privremenu mjeru zabrane održavanja sjednica dok prioritetno ne razmotri ovaj predmet i donese odluku”.
Konstitutivna sjednica će se nastaviti u petak, 23. maja. Albulenu Hadžjiu iz LVV-a smatra spornom dvije parlamentarne stranke: PDK-a i AAK-a.
Te dvije partije zatražile su da LVV predloži drugog kandidata za predsjednika Skupštine. LDK je, pak, naveo da neće podržati nijednog kandidata iz LVV-a za tu funkciju.
Pravo da predloži predsjednika Skupštine pripada isključivo pobjedničkoj stranci – u ovom slučaju LVV-u, koji insistira da Hadžiju zaslužuje da bude izabrana i, iako je zatražio politički dogovor s drugim strankama, isključuje mogućnost da predloži bilo koga drugog osim nje.
Dana 15. maja, nakon sastanka koji je sazvala predsednica Kosova Vjosa Osmani sa predstavnicima političkih stranaka, Osmani je izjavila da nije postignut dogovor o konstituisanju Skupštine, ali da je primijetila “minimalnu volju” lidera stranaka da pronađu rješenje.
Poslanici moraju da izaberu predsjednika i pet potpredsjednika da bi Skupština bila konačno konstituisana.
Tek nakon toga može se formirati nova vlada.
Kurti je 20. maja rekao da će tokom procesa formiranja vlade biti spreman na kompromise i ustupke.
Naveo je da su mu potencijalni partneri manjinske zajednice, kao i Socijaldemokratska inicijativa Fatmira Ljimaja.
Prema njegovim riječima, koalicija sa LDK-om, manjinama i Inicijativom mogla bi da osigura do 80 glasova u Skupštini.
LDK je ranije odbio Kurtijev poziv na koalicioni dogovor.
Preporučeno
Kurti je potvrdio da je imao sastanke sa Limajem i da ima povećanja j među njima, ali ne i konkretnog dogovora.