Blago negativni uticaj na cijene imalo je usporavanje rasta kineske industrijske proizvodnje i maloprodaje.
Na londonskom tržištu barelom sirove nafte se trgovalo po sedam centi nižoj cijeni, od 64,75 USD. U Njujorku je barel koštao 62,1 USD, ili pet centi niže nego dan ranije, prenosi Hina.Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei izrazio je sumnju u to da će pregovori sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) dovesti do sporazuma o nuklearnom programu, dok Teheran trenutno razmatra predlog za odražavane petog kruga pregovora.
Sporazum između dvije zemlje omogućio bi Iranu povećanje izvoza nafte.
Rast cijena nafte bio je ograničen i zbog toga što je američki predsjednik, Donald Tramp, nagovijestio da nije spreman da se pridruži Evropi s novim sankcijama kojima bi se izvršio pritisak na Moskvu.
“Trenutni završetak rata između Rusije i Ukrajine čini se malo vjerovatnim. Dakle, iako bi to moglo dovesti do većih količina ruske nafte na tržištu, to je neizvjesno, budući da je Rusija i dalje vezana obvezama za OPEC+”, rekao je analitičar Bjarne Schieldrop.
Pritisak na cijene nafte stvorili su podaci koji pokazuju usporavanje rasta industrijske proizvodnje i maloprodaje u Kini, pa analitičari očekuju usporavanje potražnje za gorivom u tom najvećem svjetskom uvozniku nafte.
Preporučeno
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je barel korpe nafte njenih članica u ponedjeljak poskupio 57 centi na 64,65 USD.