Svjetska trgovina falsifikovanom robom “teška” 467 milijardi dolara: Evropa na meti falsifikatora

Svjetska trgovina falsifikovanom robom “teška” 467 milijardi dolara: Evropa na meti falsifikatora

Standard

10/05/2025

15:28

Evropska unija je glavna “meta” za plasman falsifikovane robe, pri čemu je Kina glavni izvor falsifikovanih proizvoda, iako se bilježi znatan doprinos i drugih regiona, pokazuje novi izveštaj OECD prema kojem se globalna trgovina falsifikovanom robom procjenjuje na oko 467 milijardi dolara. Dio koji se odnosi na EU procjenjuje se na 117 milijardi dolara.

Rastuća međusobna povezanost globalnih ekonomija stvorila je nove mogućnosti za trgovinu i inovacije, ali je takođe postalo izazovnije zaštititi intelektualnu svojinu i sprovesti trgovinske propise, ocjenjuje se u novom izvještaju OECD “Mapiranje globalne trgovine falsifikatima 2025”.

“Širenje lanaca snabdijevanja i porast elektronske trgovine olakšali su ilegalnu trgovinu, posebno u trgovini falsifikovanom robom. To predstavlja rizik za javnu bezbjednost, ometa legitimno poslovanje i utiče na ekonomsku stabilnost”, navodi se u izvještaju koji analizira globalnu trgovinu falsifikovanom i piratskom robom, koristeći poslednje dostupne podatke o carinskim zapljenama (2021).

Nalazi su, kako se navodi – zabrinjavajući.

Koji dio kolača pripada falsifikatima

“U 2021. godini, falsifikovana i piratska roba činila je do 2,3 odsto globalne trgovine i do 4,7 odsto uvoza EU”, navodi se u izvještaju Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).

Složena priroda globalnih lanaca snabdijevanja, navodi se, stvara ranjivosti koje doprinose kršenju intelektualne svojine.

“Falsifikovana roba koja se infiltrira u mreže lanaca snabdijevanja potkopava legitimna preduzeća, lišava države prihoda i predstavlja rizik po javno zdravlje i bezbjednost. Nezakonita trgovina falsifikovanom robom je takođe povezana sa organizovanim kriminalom i korupcijom, koristeći praznine u propisima i sprovođenju zakona. Ove izazove pojačava sve veća složenost i globalna priroda lanaca snabdijevanja”, ukazuje se u izvještaju.

Odakle stiže najviše robe

Kina je vodeća ekonomija porekla falsifikovanih proizvoda namijenjenih Evropi, kako po broju zaplena, tako i po vrijednosti oduzete robe.

“Više od polovine zaplenjenih falsifikovanih proizvoda namenjenih EU stigli su iz Kine, zatim Turske (22 odsto) i Hongkonga (Kina; 12 odsto)”, stoji u izvještaju.

Ova studija otkriva da se falsifikovanje i dalje fokusira na određene kategorije proizvoda, kao što su odjeća, obuća i elektronika.

Indeks za porijeklo lažne robe

Opšti trgovinski indeks falsifikovanja (GTRIC – General Trade-Related Index of Counterfeiting) procjenjuje vjerovatnoću da su određene zemlje glavni izvori izvoza falsifikovane robe.

Iako je Kina i dalje glavni izvor falsifikovane robe – drugi regioni značajno doprinose, na šta ukazuje i ovaj indeks.

Tako, kada je riječ o odeći, ovaj indeks ukazuje da su tokom 2020. i 2021. godine izvori falsifikovane odjeće bili brojni, a da su se ključnim smatrali Bangladeš, Liban, Sirija i Turska.

Falsifikatori koriste međunarodne plovne puteve

Falsifikovanje pogađa skoro 50 od 96 kategorija proizvoda, a glavne mete su roba visoke vrijednosti kao što su odjeća, obuća, kožna galanterija i elektronika.

Poštanske usluge primarni kanal distribucije

Falsifikatori takođe koriste onlajn platforme i modernu logistiku da bi se infiltrirali u legitimnu trgovinu, pri čemu se poštanske usluge pojavljuju kao primarni kanal za distribuciju.

“Mali paketi, često klasifikovani kao ‘de minimis’ trgovina, izbjegavaju kontrolu i stvaraju izazove za institucije koje obavljaju nadzor sprovođenja zakona. Zaista, veličina zaplenjenih pošiljki se generalno smanjila – u periodu 2020-21, pošiljke koje sadrže manje od deset predmeta činile su 79 odsto svih zaplena, u odnosu na 61 odsto u periodu 2017-19. godine”, navodi se u izvještaju.

Globalna vrijednost raste

U 2021. godini, globalna trgovina falsifikovanom robom procijenjena je na približno 467 milijardi američkih dolara, ili 2,3 odsto ukupnog globalnog uvoza.

“Ova apsolutna vrijednost predstavlja povećanje u odnosu na 2019. godinu, kada je trgovina falsifikovanom robom procijenjena na 464 milijarde američkih dolara, iako je njen relativni udio smanjen u poređenju sa 2019. kada je činila 2,5 odsto svjetske trgovine”, objašnjava se u analizi.

Uvoz falsifikata u EU

Što se tiče uvoza u Evropsku uniju, vrijednost falsifikovane robe procijenjena je na 117 milijardi američkih dolara, ili 4,7 odsto ukupnog uvoza u EU.

Evropska unija je ključna meta za uvoz falsifikovane robe, pri čemu Kina i Hongkong (Kina) čine najveću vrijednost zaplijenjene falsifikovane robe.

Falsifikuje se sve – od svakodnevnih potrošačkih predmeta do luksuznih proizvoda, sa, kako se ocjenjuje – “zabrinjavajućim povećanjem trgovine opasnom robom kao što su falsifikovani automobilski djelovi i farmaceutski proizvodi”.

U izvještaju se ističe da, uprkos smanjenju vrijednosti trgovine falsifikovanom robom nakon kovida-19, izloženost EU ostaje značajna jer su se falsifikatori prilagodili premještanjem proizvodnje bliže odredišnim tržištima.

Izvor: n1
Izvor (naslovna fotografija):Falsifikovane tašne na ulicama Rima / Shutterstock/CatwalkPhotos

Ostavite komentar

Komentari (0)

X