Zelenski bi mogao učestvovati na sastanku između Trampa i Putina

Zelenski bi mogao učestvovati na sastanku između Trampa i Putina

Standard

11/08/2025

07:45

Američki veleposlanik pri NATO-u Metju Viitaker sinoć je izjavio da bi ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski mogao prisustvovati sastanku na vrhu između Donalda Trampa i Vladimira Putina na Aljasci u petak.

“Da, definitivno mislim da je to moguće”, odgovorio je američki diplomata u NATO-u na pitanje CNN-a o mogućoj posjeti ukrajinskog predsjednika Aljasci, gdje bi se Tramp i Putin trebali sastati 15. avgusta.

“Apsolutni prioritet je okončanje rata”

“Sigurno ne može biti sporazuma osim ako ga sve uključene strane ne potpišu. I, očito, apsolutni prioritet je okončanje rata”, istaknuo je Vitaker. Čelnici Evropske unije i europskih sila juče su invistirali da u američko-ruskim pregovorima učestvuje i službeni Kijev.

A Volodimir Zelenski je pozvao svoje evropske saveznike, uključujući Francusku, Njemačku i Veliku Britaniju, koje su takođe isključene iz ovih pregovora, da definišu zajednički pristup. “Vanredni sastanak” između ministara vanjskih poslova EU i njihovog ukrajinskog kolege putem videokonferencije zakazan je za ponedjeljak.

Konačnu odluku donosi Tramp

Ali u konačnici, odluku, o ušestvu Zelenskog na pregovorima, na kraju će donijeti Donald Tramp, upozorio je američki velesposlanik.

“Ako smatra da je pozivanje Zelenskog najbolji scenario, onda će to učiniti”, rekao je je Vitaker. Ali “nikakva odluka još nije donesena”, naglasio je američki diplomata, prenosi hrvatski Index.

Izvor (naslovna fotografija): X

Ostavite komentar

Komentari (0)

X