Zakon o zabrani TikTok-a, potpisan krajem mandata bivšeg američkog predsjednika Džoa Bajdena, predviđa ograničenja zbog zabrinutosti da bi kineske vlasti mogle da pristupe podacima američkih korisnika.
Aplikacija ima oko 170 miliona korisnika u SAD.Iako je zakon već na snazi, američki predsjednik Donald Tramp je od početka svog drugog mandata tri puta odložio njegovo sprovođenje, poslednji put u junu, čime je omogućeno da TikTok nastavi s radom dok traje proces prodaje.
Prva objava na nalogu sadrži Trampov snimak uz poruku: ,,Svakog dana se budim odlučan da obezbijedim bolji život ljudima širom ove nacije. Ja sam tvoj glas”, dok opis glasi: ,,Ameriko, vratili smo se! Šta ima, TikTok”.
Nalog je u prvih nekoliko sati prikupio više od 20.000 pratilaca.
I Tramp i Bajden koristili su TikTok tokom kampanje 2024. godine, uprkos prethodnim izjavama obje administracije o bezbjednosnim rizicima koje aplikacija navodno predstavlja zbog veza sa Kinom.
TikTok formalno ne posluje u Kini, ali američke vlasti upozoravaju da bi Peking mogao da iskoristi kineske zakone o nacionalnoj bezbjednosti kako bi došao do podataka američkih korisnika.
,,ByteDance” zasad nije pronašao kupca, a zvanični pregovori o potencijalnoj prodaji su u zastoju.
Preporučeno
TikTok je najavio da će osporiti zakon pred američkim sudovima.