Internet je pretrpio ogromne promjene u poslednjih 25 godina, od kojih je najveća – u brzini. Evolucija brzine interneta nisu puki brojevi, već realna promjena u kvalitetu života: nekada je za „skidanje“ pjesme bilo potrebno i do deset minuta (a film nije bilo ni moguće preuzeti), a danas se pjesma preuzme za djelić sekunda, a film – za par minuta.
Internet krajem 90-ih godina bio je dovoljan samo za osnovne potrebeKrajem 90-ih godina prošlog vijeka internet konekcija se vršila putem telefonskih modema, a brzina je tada varirala od 28,8 do 56 kilobita – sa ovom brzinom korišćenje interneta bilo je dosta ograničeno, ali je radilo posao: korisnici su mogli da razmjenjuju mejlove i pretražuju sajtove, ali ništa više od toga.
Sredina 2000-ih donosi nešto bolju internet konekciju
Početkom 2000-ih do tada korišćeni Dial-Up internet polako je zamijenila ADSL tehnologija i modemi. Zahvaljujući njima, brzina je porasla do 512 kilobita u sekundi, a kasnije i do čak 2 megabita u sekundi. Ovo je prelomna tačka u istoriji interneta, jer je ta brzina omogućila „skidanje“ muzike i video snimaka, kao i slanje većih fajlova.
Nove internet tehnologije i mogućosti u 2010-im godinama
Početkom 2010-ih godina, brzina internet konekcije nastavila je da raste, otvarajući nove mogućnosti korisnicima. U tom periodu pojavile su se i prve optičke mreže, prvi mobilni internet i Wi-Fi najnovije generacije, koji je pružao brzinu od čak 1 gigabita u sekundi i omogućavao povezivanje više uređaja odjednom.
Početak 2020-ih godina i još brža internet konekcija
Preporučeno
Od 2020. godine internet tehnologije i brzina konekcije nastavlja vrtoglavo da rastu: pojavljuje se 5G internet sa (teorijskom) brzinom i do deset gigabita u sekundi, satelitski internet (zahvaljujući Maskovom Starlinku), kao i standardi Wi-Fi 6 i Wi-Fi 6E koji omogućavaju stabilnu konekciju čak i u uslovima preopterećenosti mreže.