Prototip je kreiran za diplomski rad i demonstrira brze prelaze iz zraka u vodu, koji su čak iznenadili i njegove tvorce.
Najvažniji dio performansi drona je sistem promjenjivog propelera, čije se lopatice okreću pod različitim uglovima u vodi i zraku. Nagib lopatica je veći u zraku kako bi se stvarao protok zraka, dok je u vodi manji u svrhu smanjenja otpora, te povećanja efikasnosti. Ovi propeleri takođe mogu stvoriti negativni potisak za preciznije manevrisanje pod vodom.
,,Razvoj podvodno-vazdušnog drona označava veliki korak naprijed u robotici, pokazujući da jedno vozilo može efikasno funkcionisati u zraku i u vodi zahvaljujući upotrebi varijabilnih propelera“, rekli su studenti za Live Science.
Na snimcima se vidi kako letjelica polijeće pored velikog bazena, zaranja, kratko ,,pliva”, a zatim se vertikalno vraća u zrak, ponavljajući rutinu više puta, prikazanu iz različitih uglova kamere.
Zasluge za omogućavanje tog brzog, ponavljajućeg prijelaza, studenti pripisuju sistemu propelera.
Tim je modelirao dron, projektovao mehanizam propelera i izradio komponente pomoću 3D printera i računarske numeričke kontrolne mašine. Zatim su studenti programirali dron prilagođenim softverom, prije nego što su prešli u testnu fazu. Prema objavi vanrednog profesora Petra Đurđevića na LinkedIn-u, cijeli ciklus dizajna, izrade i testiranja odvijao se tokom dva akademska semestra. Đurđević vodi istraživačku grupu za offshore dronove i robote na Univerzitetu Aalborg.
Studenti kažu da je ova hibridna platforma zasad samo prototip, ali je proces dokazao da relativno dostupni alati, aditivna proizvodnja, CNC obrada i prilagođeni kod, mogu proizvesti složeno vozilo za dvostruko okruženje.
Hibridni dronovi nisu u potpunosti novost.. Izvještaj Live Science-a navodi da su istraživači sa Univerziteta Rutgers predstavili sličan prototip vazduh-voda 2015. godine, a kineski naučnici su 2023. godine pokazali sličan tranzicijski manevar.
Ono što izdvaja projekt studenata iz Aalborga je glatkoća prelaska između dva okruženja snimljena u jednom kontinuiranom kadru i postignuta jednostavnim rješenjem zasnovanim na propeleru, a ne složenijim mehaničkim rekonfiguracijama.
Što se tiče toga gdje bi takve mašine mogle ići sljedeće, studenti vide široku korisnost.
,,Neke od primjena su vojska, inspekcije plovila, istraživanje mora, potraga i spašavanje“, rekli su studenti.
Dok trenutna letjelica predstavlja dokaz koncepta, ti slučajevi upotrebe nagovještavaju zašto bi jeftina, lako izrađena platforma, koja može izviđati i iznad i ispod površine, mogla privući ozbiljnu pažnju.
Preporučeno
Zasad dron služi kao demonstracija koja pokazuje da jedno kompaktno vozilo može podnijeti dva radikalno različita fluidna okruženja uz minimalne prekide, polijetanje, zaranjanje i ponovno polijetanje, a sve to po komandi.