Legendu crnogorske narodne pjesme koju smo nazivali “ponosom Crne Gore”, “najvećim ambasadorom” i “imenom koje se ne zaboravlja” doveli smo do toga da poželi da odustane od karijere. Branka Šćepanović za Standard kaže da žali što ne pjeva više u Crnoj Gori, ali je ništa ne čudi jer je željna ostala i njena prijateljica, diva podgoričke sevdalinke Ksenija Cicvarić.
“Sve nam je tuđe draže i ljepše”, poručuje sa žaljenjem Branka Šćepanović.
{youtube}I-BNsQFKnDY{/youtube}
A, gdje je sad i čime se bavi legenda crnogorske izvorne pjesme?
“Živim na relaciji Budva – Beograd, mada sam više u Budvi. Dosta vremena sam tamo, ali na moju veliku žalost malo nastupam. Znam, sada su neka druga vremena, sa tim sam se pomirila, ali isto znam da me je moja publika željna. Htjela sam prije nekoliko godina da prestanem da pjevam, ali poslije mog nastupa na Cuckoj jeki, odustala sam od te namjere. Naime, 10.000 ljudi pjevalo je sa mnom moje pjesme, i rekla sam sebi ‘Ne Branka, nećeš odustati, pjevaćeš onoliko koliko te narod traži'”, kaže za Standard iz sveg srca Branka Šćepanović.
{youtube}hbQ4vxiL0RM{/youtube}
Malo poznata činjenica o ženi koju slušamo od šezdesetih godina prošlog vijeka, je da je otac želio da je odvrati i pjesme. Da se predomisli, lobirao je čak i crnogorski predsjednik, a kasnije i premijer Jugoslavije, Veselin Đuranović.
{youtube}M9DLCkrUCHE{/youtube}
“Otac mi je branio da pjevam. Ali, stvari su se promijernile jer su kod njega čak Vidoje i Veselin Đuranović dolazili da intervenišu. Kasnije se i on ponosio mojim pjevanjem”, ponosno kaže Branka.
Prvi nastup, ona je imala kao petnaestogodišnjakinja u Kulturno informativnom centru “Budo Tomović”. Međutim, prekretnica u njenoj karijeri bio je beogradski Sabor 1968. godine gdje je predstavljala Crnu Goru.
“Crnogorske pjesme pjevam od 1968. godine. Poslije nastupa na Beogradkom saboru ostavila sam jako dobar utisak, tri – četiri puta su me vraćali na bis. Pjevala sam ‘Gledala sam’ i ‘Tri bećara’. Od tada pa do danas u mojoj karijeri je postojala samo crnogorska pjesma. Iza mene je 55 godina uspješne karijere ničim ne okaljane”, naglašava ona.
Bez obzira na to što bi neki autor tražio diplomatski odgovor na pitanje “Koja mu/joj je omiljena pjesma”, jer smo navikli da nam muzičari obično kažu da je to kao da im neko traži da kaže koju od djece najviše voli, Branka nema dilemu o tome koje su joj omiljene njene, a koje tuđe pjesme.
“Od onih koje sam ja otpjevala, omiljene su mu ‘Gledala sam’, ‘Bjelasicom’, ‘Čobanice’, ‘Kom planina’ i od Ksenije ‘Veselica’, ‘Sejdefa’ i ‘Milica'”, odgovara kao iz “topa”.
A, upravo je Branka među posljednjima vidjela živu divu podgoričke sevdalinke, Kseniju Cicvarić, koja je umrla 1997. godine.
Preporučeno
{youtube}1JphkmjKR7g{/youtube}
“Sa Ksenijom sam mnogo puta nastupala. Na turnejama smo spavale u istoj sobi. Mnogo smo pričale Mnogo lijepih savjeta mi je dala. Na našu veliku žalost nemamo više video zapisa njenih pjesama. Mislim da ima samo jedan. Obilazila sam je i pričala sa njom preko telefona do same smrti. Moram da kažem da je najviše vremena sa njom provodila Nada Mamula. Jedna je Ksenija neponovljiva. Uvijek je žalila što više ne pjeva u Crnoj Gori. No, mi smo takvi – sve nam je tuđe draže i ljepše”, sa žaljenjem zaključuje Branka.