Sa Jelenom Božović o psihološkom uticaju akni na život mladih: Akne su bolest kože i ne prolaze same od sebe

Sa Jelenom Božović o psihološkom uticaju akni na život mladih: Akne su bolest kože i ne prolaze same od sebe

M. Ivanović

31/03/2021

16:56

Akne su problem s kojim se većina nas susreće u nekom periodu života: pogađa 80% mladih i gotovo 40% odraslih žena. Ovaj estetski i zdrastveni problem može uticati na psihu, pa je vrlo važno krenuti s izlečenjem što ranije tačnije već s pojavom prvih akni. Kozmetološkinja Jelena Božović otkriva na koji način kozmetolog može pomoći mladima koji se susreću s ovim problemom, kada i zbog čega se javljaju akne i šta ako se izliječen problom ponovi…

Kako na mladu osobu utiču akne i da li više problema imaju djevojke ili muskarci?

Božović: Akne su problem s kojim se većina nas susreće u nekom periodu života: pogađa 80% mladih i gotovo 40% odraslih žena. Adolescenti koji imaju problema sa aknama, često imaju manje samopouzdanja i sramežljiviji su u odnosu na svoje vršnjake, koji nemaju nepravilnosti na licu. Genetski faktori (nasleđe) igraju važnu ulogu za pojavu akni kod muškaraca.

https://www.instagram.com/p/CMKzURxADh0/

Koje su to godine kada je taj problem najaktivniji i šta kada se to ponavlja i u poznim godinama?

Božović: Akne nastaju u adolescenciji, kada se polni hormoni aktiviraju. S obzirom na to da pubertet počinje ranije akne se sada viđaju i kod dosta mlađe populacije. Kod ženskog pola mogu se pojačavati predmenstrualno i zato djevojke imaju više problema sa aknama. Nakon 25. godine života akne se javljaju kod 12% žena i 3% muškaraca. One se takođe mogu javiti kod žena, u menopauzi, u obliku cističnih akni u predjelu brade zbog hormonskog disbalansa. Ne moraju samo hormoni biti uzročnik akni, tu je i stres, insulinska rezistencija, sindrom policističnih jajnika, nepravilna ishrana, neadekvatna njega.


Na koji način kozemtolog može pomoći klijentu i posredstvom razgovora, znamo da je izlečenje proces koji traje?

Božović: Kozmetolog koji je i sam imao problema sa aknama najviše može razumijeti potrebu klijenta koji želi da se u što kraćem periodu riješi akni. Tipično je, da se tinejdžeri / adolescenti osjećaju zabrinuto i odbačeno kada imaju problem sa aknama, iako većina roditelja to ne može da razumije ovo je jedan izuzetno kompleksan problem o kojem trebaju više da razgovaraju sa svojom djecom a po potrebi zatraže i stručno psihološko savjetovanje.

Kozmetolog treba da pristupa klijentima sa empatijom, da im bude puna podrška i oslonac, ali i da ima etički pristup, da zna kada klijenta treba uputiti na dermatologa, a kada na endokrinologa.


Često se da vidjeti na Instagramu da se šminka lice upaljeno od akni ( u pitanju su jako mlade osobe) kako bi se predstavila moć šminke. Ovo lice je fakat bolesno, a to se prećutkuje. Kako vi to komentarišete?

Jelena Božović

Božović: U bilo kom periodu života da se jave, akne mogu uzrokovati gubitak samopouzdanja, a ponekad i osjećaj manje vrijednosti. Psihološki uticaj akni može dovesti do promjena u ponašanju i mnogi koji pate od ovog problema sakrivaju se iza duge kose i/ili previše šminke.          

Često mi klijntkinje kažu da nose šminku čak i za vrijeme spavanja jer se osjećaju neugodno i nesigurno pored partnera zbog stanja njihove kože.

Mislim da je jako bitno podići savjest o tome da su akne bolest kože i da ne prolaze same od sebe već se moraju blagovremeno tretirati kako ne bi ostavile posledice/ožiljke.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X