test

YU je zabranjivala njene pjesme: Seks simbol kog su opsijedali ali i pljuvali

Standard

15/11/2017

12:40

Aleksandra Slađana Milošević je jedinstvena pojava domaćeg rokenrola, po tome što je rušila zabrane, dokazivala da je moguće izgurati svoj muzički i modni stil, i uspjeti u svijetu u kome su žene koje grade karijeru oslonjene na sopstvene sposobnosti rijetkost.

Poznata je kao jedan od prethodnika novog talasa u Jugoslaviji, muzičkog stila ranih osamdesetih godina koji se i danas smatra modernim, svježim, raznovrsnim i najproduktivnijim periodom jugoslovenskog roka.

U našoj zemlji tada je izašao čuveni Paket aranžman, svoje karijere su započeli Šarlo akrobata, Idoli, Električni orgazam, U škripcu, Laboratorija zvuka, u Hrvatskoj Haustor, Prljavo kazalište, Film, Xenija, Denis & Denis…

Uticaj savremenog postpank izraza na kreativnost muzičara dovodi do neponovljive ekplozije stvaranja odličnih pjesama, koje su istovremeno ekperimentalne i lako pamtljive.

Slađana Milošević je prva dama među jugoslovenskim pjevačicama koja donosi duh novog na ondašnju muzičku scenu. Samosvjesna, slobodna i provokativna, izazivala je svojim ponašanjem podijeljenu reakciju javnosti.

Sama je finansirala svoj prvi singl Au, au

Slađana Milošević je kao vrlo talentovana već u svojoj petoj godini primljena u muzičku školu. Prvo je svirala klavir, zatim prelazi na violinu. Bila je odličan đak, član svih školskih sekcija, bavila se i modernim i klasičnim baletom.

Ubrzo otkriva čari popularne muzike i svoj prvu pop-rok grupu osniva sa dvanaest godina. Od tog vremena biće u sastavu raznih grupa.

Pošetkom sedamdesetih odlazi na veliku turneju po Sovjetskom Savezu kao članica orkestra Saše Subote, koji je izvodio svjetske hitove. Održali su preko hiljadu koncerata po raznim gradovima ove prostrane zemlje, i Slađana Milošević je tako zaradila novac za svoj prvi singl.

Naime, poslije bezuspješnog pokušavanja da izda svoj prvi singl, PGP-u je ponudila da sama finansira njegovo snimanje i da otkupi čitav tiraž, te je oni nisu mogli odbiti. Singl sa hit pjesmom Au, au izdat je 1977. godine.

{youtube}bHLOIyHRZtM{/youtube}

Vrlo brzo postaje jako slušan na radiju i televiziji, a Slađanina originalna scenska pojava učvršćuje poziciju novostvorene zvijezde. Slađanin bend nastupa kao predgrupa Bijelom dugmetu na njihovom legendarnom koncertu kod Hajdučke česme, i ona odmah dospijeva u žižu interesovanja javnosti.

Iako je vrlo mlada, Slađana Milošević smatra da može dobro da se nosi sa uspjehom i odlučna je u tome da se oslanja na sopstvene talente, kako izjavljuje u jednom onovremenom intervjuu.

Njen sljedeći hit je pesma Simpatija koju premijerno izvodi na Beogradskom proljeću 1978.

Provokacija sa Seksi damom i neželjeni status seks-simbola

Prava euforija oko Slađane nastaje poslije objavljivanja singla Seksi dama. Tekst pjesme je za ono doba neviđeno i opasno liberalan i poziva na žensku emancipaciju, tako da je ona bila zabranjivana za izvođenje na nekim radio stanicama i TV-u.

{youtube}mCqPpeNIvCs{/youtube}

Smjelost daje ploda i popularnost Slađane Milošević raste, ali raste i podjela na one koji je obožavaju i na one koji joj ne opraštaju uspjeh. Dolazi do pogrešne, ali neizbježne identifikacije izvođača sa riječima pesme. Dok jedni danima opsijedaju njen stan, drugi bi da je na ulici pljunu, ošamare ili prebiju. Uskoro pjevačica ne može da odlazi na nastupe bez tjelohranitelja.

O ovome ona za Gloriju kaže:

„Nikada nisam željela da postanem san muškaraca i steknem popularnost seks-simbola. Nije mi laskalo to što sam im na takav način zanimljiva. Jednim dijelom sam osjećala i sramotu. U umjetnosti sam od četvrte godine, a od trinaeste nastupam javno. Kao violinistkinja snimila sam nekoliko albuma sa orkestrom Radio Beograda, igrala u avangardnim predstavama, imala mnogo iskustva na sceni, ali ne i sa popularnošću ovog tipa.“

S obzirom na to da se Slađana Milošević više plaši ostajanja u šablonu nego promjena, svoj stil je ubrzo zamijenila novim.

Album Gorim od želje da ubijem noć, prethodnica novog talasa

Prvi LP Gorim od želje da ubijem noć izašao je 1979. Sa ploče se izdvojila pjesma Amsterdam, koja i danas moćno zvuči.

{youtube}txiVKayitY4{/youtube}

Po zvuku, energiji i imidžu Slađana je ponovo ispred svog vremena. Čini se da pank-rok frizura i kožna odjeća pristaju njenom buntovničkom duhu bolje od pređašnjih mrežastih čarapa i trikoa, ali njena tajna je vjerovatno u tome da umije da iznese svaki stil i svako osjećanje prirodno i uvjerljivo.

Slađana Milošević donosi novi koncept totalnog scenskog nastupa, osmišljenog i stilizovanog. Dakle, nešto što svjetske zvijezde planiraju uz čitave timove ljudi, mnoštvo dizajnera i stilista, ona donosi na scenu pretežno zahvaljujući sopstvenom talentu i mašti.

Davala je primjer svojim koleginicama da scenski nastup ne treba da bude dosadan, statičan i bezličan, a publici kompletan audio-vizuelni ugođaj.

U Njemačkoj je snimila svoj drugi album, Neutral design, objavljen 1983. Vrhunskom pop-pjesmom Miki, Miki potvrdila je status odličnog autora i izvođača.

{youtube}p0dQ1YLWw3k{/youtube}

Slađana Milošević na Jugoviziji

Slađana Milošević je 1981. nastupila na Jugoviziji, izboru za Pjesmu Evrovizije, kao predstavnik Srbije sa pjesmom Recept za ljubav. Osvojila je tada osmo mjesto, a neće se dobro plasirati ni 1984. kada je zajedno sa Dadom Topićem u Skoplju izvela čuveni duet Princeza.

Muziku za ovu baladu je napisao Aleksandar Sanja Ilić, a riječi Dado Topić. Svi su imali osjećaj da je pjesma pravi hit.

Iako ni Slađana ni Dado primarno nisu pevači pop balada, odlično su je otpjevali. Slađana Milošević je pokazala po ko zna koji put da je kompletna umjetnica, da vlada mnogim žanrovima i da joj scenske metamorfoze ne predstavljaju nikakav problem. Princeza je na osnovu kvaliteta kompozicije i izvođenja, kao i reakcije publike bila apsolutni favorit, ali nije odnijela pobjedu zbog zakulisnih radnji koje su pratile svako takmičenje te vrste.

Zalaganje za slobodu izražavanja i ponašanja

Doslednost i upornost su joj glavne pozitivne osobine, ističe Slađana Milošević. Uvijek je bila spremna da mijenja stvari i donosi dah novine. Svojim primjerom branila je slobodu izražavanja i ponašanja umjetnika, uvodila nove stvaralačke i scenske standarde.

“Ako želite da nešto postignete nikada ne prihvatajte unaprijed datu ulogu i unaprijed dati scenario”, rekla je u intervjuu koji je dala Nataši Miljković u emisiji Tako stoje stvari na RTS-u.

Ostavite komentar

Komentari (0)