“Oni koriste svoje pravo na slobodu okupljanja, zagarantovano članom 52 Ustava Crne Gore i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima”, kazala je Sara Čabarkapa, koordinatorka programa Aktivno građanstvo.
Ovih dana, dodaje, svjedočimo neprimjerenim pritiscima iz vrha vlasti na građane i građanke Cetinja, koji mjesecima svakodnevno blokiraju saobraćaj na Kruševom ždrijelu u 17:26h, protestujući zbog izostanka institucionalne reakcije i odgovornosti.“Posebno je neodgovorno što je Vlade Bojović, politički direktor vladajućeg Pokreta Evropa sad (PES), građane koji protestuju nazvao “rođacima funkcionera DPS i potraživanih BIL lica”, optužujući ih da namjerno opstruišu turističku sezonu. Među onima koji protestuju nalaze se i članovi porodica i prijatelji ubijenih Cetinjanki i Cetinjana i ovakve izjave dodatno ih vrijeđaju i retraumatizuju. Umjesto razumijevanja i pružanja odgovora, protestanti se predstavljaju kao prijetnja – kao kriminalci koji, navodno, rade protiv interesa države. Turizam, iako ključna grana crnogorske privrede, ne može i ne smije biti izgovor za ograničavanje ustavnih i međunarodnim konvencijama garantovanih prava”, kazala je Čabarkapa.
Kako je naglasila, nečuveno, neprihvatljivo i uvredljivo je targetirati mirne građane pogođene smrću 23 osobe, uključujući i četvoro djece.
“Oni ne traže privilegije – već istinu, odgovornost i pravdu”, ističe Čabarkapa.
CGO podsjeća i predsjednika Odbora za bezbjednost i odbranu Skupštine Crne Gore, Miodraga Lakovića, takođe iz vladajućeg PES-a, da za ustavno pravo na protest nije potrebna “dozvola” i izražava čuđenje da on to ne zna.
Takođe, CGO podsjeća i da premijer Milojko Spajić nije prisustvovao ni komemoraciji za žrtve masovnog ubistva 1. januara, niti je javno odgovorio kako planira da pomogne porodicama žrtava i Prijestonici Cetinje kako bi se poboljšala bezbjednosna situacija.
“U tom okviru, besmisleno je pozivati MUP i Upravu policije da “omoguće prohodnost puteva”, a izražavamo nadu da iza toga ne stoji i neka opasna namjera”, dodaje Čabarkapa.
Prema njenim riječima, odgovorni donosioci odluka rade za dobrobit svih građana i građanki, uz posebnu pažnju i senzibilitet prema zajednicama koje su preživjele trauma, poput Cetinja.
Preporučeno
“Vrijeme je da umjesto upiranja prstom u sve koji postavljaju pitanja o radu institucija Crne Gore, oni koje građani i građanke plaćaju da rade za njih, najzad pokažu da razumiju svoju ulogu i odgovornost i počnu da rade na sistemskim promjenama kako bi Crne Gora bila bezbjednija država. Cetinju su potrebni empatija, odgovori i institucionalna podrška – ne etikete i uskraćivanje ljudskih prava. Zato CGO poziva Vladu Crne Gore da odgovori na pitanja građana i građanki sa Kruševog ždrijela, ali i mnogih drugih, zarad pravde, odgovornosti i institucionalnog povjerenja”, poručuje Sara Čabarkapa, koordinatorka programa Aktivno građanstvo.