Ovaj moderno napisan roman govori o novinarki Mioni koja u ranim tridesetim piše roman prvijenac.
“Tragati za ličnim razvitkom podrazumijeva da se mora raditi na sebi. Većina ljudi shvata da je za to potreban napor pa mu se podvrgava s žarom i velikom posvećenošću. Postoje djelovi mene, života koje ne umijem da artikulišem ako ne pišem. I onda pišem”, kaže na početku razgovora, autorka.A kako je sve krenulo…
“Krenulo je od stidljivih slova “prosutih” u obliku poezije u tinejdžerskim danima, ali nedostatak samopouzdanja nije dozvoljavalo da je shvatim ozbiljnom ljubavlju. Nastavilo se preko novinarstva, kolumni, kratkih priči i evo me u prozi”, otkriva nam.
“Okvir za sreću” je savremena priča o samospoznaji. Put koji je pun pitanja i nesigurnosti.
“”Čišćenje” koje se odnosi na čišćenje računa i odnosa sa samim sobom i svijetom oko sebe. Pitam se često u kojem stepenu smo u stanju da prigrlimo sebe i istražimo sopstvene dubine, nadajući se da ćemo doći do nekakve suštine. Strah od nepoznatog je prirodna reakcija na takav podvig. Šta ćemo naći ispod površine i da li će nam se svidjeti? Sve su to izazovi na koje nailazi moja junakinja”, objašnjava Ćorović.
Radnja se odvija u ovom vremenu, glavni lik je novinarka u tridesetim. Koliko autobiografskog ima u djelu, priča…
“Veliki rok poeta Milan Mladenović je rekao: “Nikad ne znam u kojem ću smjeru krenuti. Dozvoljavam da me emocije povuku sa sobom i uguraju u neke stvari o kojima prije nisam razmišljao”. I upravo se to i desilo, emocije su me odvele u smjeru pisanja romana, a one su moja vodilja, kako u životu tako i u stvaralaštvu. Čitalačku publiku obično zanima koliko ima autobiografije u svemu tome. Stvaraoci ne mogu pobjeći od ličnog potpisa, to je neminovno. Trag će ostaviti u svemu čega se dotaknu. To je poput otiska prsta, sasvim prirodna stvar”, ističe.
U romanu na prvoj stranici, pored posvete majci imate i citat: “Umjetničko djelo je vrisak slobode”. Zašto baš te riječi Kristofera Laša?
“Iskrenost u kreativnom činu je od presudnog značaja. V. Pinchuk je rekao divnu misao: “Umjetnost, sloboda i kreativnost promijeniće društvo brže nego politika”. Biti slobodan podrazumijeva da se živi istinska priroda. Kroz pisanu riječ najopipljivije osjećam da živim svoju istinsku prirodu – slobodu, a pisanje romana je i nova sloboda koju sam pronašla”
Šta je uspjeh današnjih tridesetogodišnjakinja, šta to spaja djevojku tih godina, koja “ganja” karijeru, onu koja se odlučila da bude “samo” domaćica i majka, ili pak djevojku koja živi dan po dan trudeći se da izdragi oboje, upitali smo autorku?
“Uspjeh je subjektivna kategorija i svako ga percipira na svoj način. Ono što svaku od njih treba da krasi je zadovoljstvo sobom i izborima koje je podvukla kao prioritete u životu“, odgovara Ćorović.

Na naše pitanje šta je traganjem i sama zaključila, koji problemi muče jednu mladu ženu u tridesetim, kaže…
“U jedno sam sigurna, ženu u tridesetim nipošto ne treba da muče tuđa očekivanja odnosno šta drugi misle da ona treba da odabere za vlastitu sreću. Odrastamo u različitim okolnostima sa isto tako različitim željama, razmišljanjima i imamo sasvim različite ciljeve”, pa nastavlja:
“Žena treba da se dobro osjeća u svojoj koži i jedino kao takva može dati doprinos u svim drugim međuljudskim odnosima (bilo kao prijateljica, partnerka, sestra, majka…)”, zaključuje.
Koliko kao žene griješimo, i jesmo li i same postale “manje kompromisne”, tolerantne, u emotivnim ali i društvenim odnosima u odnosu, na recimo naše babe, majke… koje su se vodile sa “strpljen spašen”, nijesmo mogli da je ne upitamo.
“Prva lekcija koju sam sazrijevanjem usvajala, sa svim usponima i padovima je jedna divna riječ – samopoštovanje. Ono je bitno za nas same jer se njegov nedostatak reflektuje u svim oblastima našeg života. Oni koji cijene sebe, svoje odluke svoj život čine kvalitetnijim i boljim. To je ono šo žene nikako ne treba da zaborave jer, sigurna sam da je samopoštovanje temelj za lični uspjeh”, smatra mlada autorka i novinarka.
Preporučeno
Roman „Okvir za sreću“, autorke Milanke Ćorović, podržan od Ministarstva kulture Crne Gore na konkursu za sufinansiranje projekta 2020. godine (izdavačka kuća OKF) dostupan je od danas u knjižarama „Narodna knjiga“ u Novaka Miloševa 12, PC Bazaru, City Mallu, i u T.C. Laković u Nikšiću.