Crnogorski vinari za Standard: Za dobro vino treba dobra vinova loza, zemljište, sunce i puno ljubavi

Crnogorski vinari za Standard: Za dobro vino treba dobra vinova loza, zemljište, sunce i puno ljubavi

M. Ivanović

21/06/2020

12:13

Neko je davno rekao da je vino nektar bogova, a da bez ljubavi nema vinograda. Crnogorska vina poznata su u svijetu kao izuzetno kvalitetna, što nije neobično jer istorija pokazuje da je na ovim prostorima tradicija vinarstva izuzetno duga. Zapravo, još u vrijeme kada je na teritoriji savremene Crne Gore bila ilirska država, vinogradi su rasli u dolini Skadarskog jezera. Državni događaji koji su doprinijeli razvoju vinograda počeli su u vrijeme vladavine Nikolaja I (1860–1918). On je bio prvi koji je napravio vinogradske plantaže i ustanovio pravila obrađivanja vinograda i proizvodnje vina. Tradicija je da se u crnogorskim selima pravi vino, i nema kuće koja ako ima i nekoliko hektara zemlje da je nije oplomenila vinovom lozom. Danas ćemo vam predstaviti tri vinarije Bogojević, Brajović i Rakčević njihove priče o vinima, tradiciji, porodici i nagradama koje su uslijedile kao produkt rada i velike ljubavi prema vinogradarstvu.

Vinarstvo u Crnoj Gori može da se podijeli na dva dijela: 
Prvi je u dijelu doline kod Skadarskog jezera i njegovih podreona (Podgorica, Crmnica, Rijeka).


Drugi je na obalskom dijelu (Budvanska, Barska, Ulcinjska Rivijera, i u dijelu Grahovo). U Crnoj Gori se pretežno gaje vinove sorte (90%), a manje stone sorte(10%).

Naši sagovornici objasnili su nam kako izgleda put jednog vinara, te koliko je za dobro vino važna kvalitetna vinova loza, pravo zemljište i dovoljno sunca. I ljubav, jer sve što raste mora da bude iz ljubavi…

Mladen Rakčević proslavljeni rukometaš sa Cetinja, nakon završetka karijere posvetio se vinogradarstvu u rodnom selu Smokovac. Od prošle godine on proizvodi vina koja se mogu kupiti u restoranima i wine shopovima.

Sjećam se kao dječak kad mi je djed dao prvi gutljaj bevande, za mene je to bila ljubav na prvi gutljaj”, kaže na početku razgovora vlasnik vinarije Rakčević koji u selu Smokovci, na đedovini ima 1.500 čokota na duplo više kvadrata. “Ko me i malo bolje poznaje zna da sam oduvijek volio Smokovce. Tu ljubav prema selu mi je usadio pokojni otac, jer su i za njega Smokovci bili mjesto početka i završetka svega! Dok sam bio u inostranstvu sanjao sam kako to treba sve da izgleda, i samo sve te snove koje sam budan sanjao, sam pretočio i konkretno u posljednje dvije godine. U sklopu vinarije sam otvorio i ugostiteljski objekat na principu zakazivanja, zatim su u planu apartmani i negdje u bliskoj budućnosti imam plan da i rukomet umrežim u cijeloj priči”, objašnjava Mladen koji je proglašeni za šampiona sajma “Montevino”, a na nedavno održanim “Danima vina i ukljeve” u Virpazaru, osvojilo je zlatnu i srebrnu medalju za kvalitet…

Povezani članci

“Jeste, imao sam sreću, da već na početku osvojim prestižne nagrade, prije svega mislim na ‘Montevino’ sa šampionskim peharom za kvalitet, zatim na Novosadskom sajmu zlatnu medalju, takođe i na Virpazaru. Aposlutno je to jedna satisfakcija za nastavak priče ali i obaveza. To gledam nekom sportskom filozofijom. Kada si prvi, svi očekuju i dalje da budes najbolji, zato nesebično sam se posvetio cijeloj priči da bih imao kontinuitet dobrih vinskih priča“, kaže on koji se bazirao na crvena vina, ali u planu ima i sađenje bijelih sorti loze.

Prije otvaranja vinarije Mladen se edukovao i pripremao za vinski svijet.

“Andon Krstevski je neko ko mi je zaista mnogo pomogao u otkrivanju tajni u vinskom svijetu. To je jedan od najboljih enologa na Balkanu”, ističe i dodaje: “vino je život, ono diše, sluša. Kakve vibracije mu pošaljete imaćete povratnu reakciju. Vino je mnogo vise od pića”.

Vinarija Bogojević je osnovana 2007 godine, u selu Staniseljići, nadomak Podgorice. Iz vinograda Bogojevića pruža se i čudesan vidik na Rijeku Crnojevića i preko Velikog blata i Zete, na Skadar. Vlasnik Aleksandar Bogojević kaže da je ova poznata vinarija zamišljena kao porodična vinarija, koja bi nastavila da kultiviše uzgoj vinove loze i pravljenje vina kao jednu simboličnu vezu sa precima. “Moja porodica je aktivno učestvovala u izgradnji ove vinarije, mogu reći da je svaki član porodice na svoj način uključen u ovaj posao, koji je započet kao nada i želja da proizvodnjom vrhunskih vina i jakih alkoholnih pića porodicno gazdinsto učinim ekonomski održivim. Vremenom je vinogradarstvo i vinarstvo evoluirali u vezivno tkivo između članova naše porodice i siguran posao”, ponosno kaže Bogojević, koji kao vrsni poznavalac vina, Crnu Goru vidi kao odlično podneblje za uzgoj vinove loze, što je preduslov za uspješno vinarstvo.

“Crna Gora je mala zemlja podijeljena u tri vinska regiona i svaki za sebe nosi svoje posebnosti i specifičnosti. Nadam se da će se se više ljudi baviti vinogradarstvom, posebno u Lješanskij nahiji. Otvoreni smo za saradnju i otkup grozđa od vinogradara Lješanske nahije. Crnogorska vina trebaju biti zastupljenija na crnogorskom tržištu i nadam se da će i ovaj vaš tekst pomoći da se promovišu domaći proizvodi”, smatra on, a o vinu o kom se nadaleko priča kaže…

“Vino Bogdan Barrique je naše prvo vino, proizvedeno od grozđa iz sopstvenog vinograda koji se nalazi ne 400mnv vrlo malog prinosa grozđa po čokotu i posebnog vinskog podnevlja “teroar”-a kamene Stare Crne Gore. Vino je kupaža četiri sorte koje odišu intezivnim aromama i punoćom: Vranac, Kratošija, Cabernet Sauvignon i Merlot. Spajanjem autohtonih crnogorskih sorti sa dvije najzastupljenije internacionalne vinske sorte i specifican teroar čine ovo vino posebnim. Vino odležava 18 mjeseci u barrique buradima od francuskog hrasta, gdje se sve njene arome i specifičnosti oblikuju i nastaje vino koje je bez sumnje naš najkompleksniji i najcijenjeniji proizvod”, kaže Bogojević i nastavlja: “Nista manju posvećenost i ljubav ne pružamo i drugim našim vinima. Vina Aria chardonnay, Aria rose, Aria vranac i Aria cabernet souvignon, kao i vino Cattaro”. Proizvodimo i tradicionalnu Pavlovu lozovu rakiju a od ove godine i Pavlovu rakiju od dunja. U planu je i rakija od šljiva“.

Vinarija Bogojević dobitnik je prestižnih nagrada…

“Prošle godine smo se pojavili i na njprestižnijem svjetskom takmičenju Decanter u Londonu. Za vino Bogdan barrique 2015 smo dobili srebrnu medalju i odličan komentar “Fine use of new oak, well integrated with the richness of the fruits. Full body with good potential “. I ove godine smo poslali uzorke berbe 2016 za ocjenjivanje i očekujemo rezultate u septembru. Trenutna godišnja proizvodnja naše vinarije i destilerije iznosi oko 10 hiljada boca, sa planom da svake naredne povećavamo proizvodnju”, ističe Aleksandar.

Vinarija Brajović je nastavak višedecenijske porodične tradicije uzgajanja vinove loze i proizvodnje vina u selu Jelenak, na lijevoj obali rijeke Zete. Tri brata Mladen, Marko i Mirko vode vinariju koju je započeo njihov pradjed.

“Pradjed je s početka 20. vijeka u Bjelopavlicima proizvodio vina, čak i bijelo vino. Naš pokojni otac Velizar je dugogodišnju uspješnu novinarsku karijeru zamijenio novom strašću, vinogradarstvom, a tradiciju nastavljamo mi, nas tri brata. Ljubav prema vinogradu je generacijama prenošena, te smo prije nekoliko godina zajedno sa sada pokojnim ocem, koji je najveći “krivac” za našu strast prema vinogradarstvu i vinarstvu, odlučili da iskoristimo resurse koje imamo i pokrenemo nešto ozbiljniju proizvodnju vina. Tako smo prije šest godina podigli nove zasade i sada pod vinovom lozom imamo blizu četiri hektara.”, kaže Mladen Brajović.

U ponudi imaju šest etiketa – Vranac, Vranac barik, Kratošiju, Šardone, Tamjaniku i Roze koji radimo na bazi Kabernea i muskat Hamburga. U osnovi su kaže zadržali Vranac i Kratošiju, kao dvije autohtone sorte po kojima je Crna Gora prepoznata. Na naše pitanje koja je tajna uspjeha vinarije, koja se okitila brojnim nagradama Brajović priča:

“U rad vinarije uključena je cijela porodica. U planu je i organizovanje turističkih posjeta, a sve u cilju bolje prezentacije našeg bjelopavlićkog subregiona i vina koja proizodimo. Sami bjelopavlićki region izuzetno je zahvalan za uzgoj vinove loze, sa dominantnim uticajem mediteranske klime i oko 2500 sunčanih sati tokom godine. Iako su mnogi bili skeptični, dokazali smo da se kod nas mogu proizvesti i izuzetna bijela vina i drago nam je da se sve veći broj vinara upušta u tu “avanturu” i to sa velikim uspjehom”. Samo neke od nagrada ove vinarije su zlatna diploma za najbolje bijelo vino Bonazza-Tamjanika 2018 na 9. salonu vina MonteVino 2019, dok su na festivalu na Virpazaru prošle godine osvojili dvije nagrade…

Ovu priču zaključićemo riječima : “In vino veritas”, što u prevodu na naš jezik znači “U vinu je istina”, a istina je uvijek ista…

Foto: Privatna arhiva, villagewineries.me

Ostavite komentar

Komentari (0)

X