IJZCG: Slanjem uzoraka u Njemačku nije nastao bespotrebni trošak, privatne laboratorije će rasteretiti Institut

IJZCG: Slanjem uzoraka u Njemačku nije nastao bespotrebni trošak, privatne laboratorije će rasteretiti Institut

A. Tahirović

24/10/2020

07:01

Vlada Crne Gore je na sjednici od 16. oktobra donijela odluku da se dvije privatne laboratorije, MojLab i Dr Zejnilović, uvrste u mrežu zdravstvenih ustanova za PCR testiranje građana na virus COVID 19. Na pitanje iz kog razloga još uvijek nisu potpisani ugovori sa ovim laboratorijama, iz Instituta za javno zdravlje saopštili su Standardu da je neophodno da Fond za zdravstveno osiguranje sprovede procedure predviđene zakonom, čija realizacija podrazumjeva određeno vrijeme.

“Institut za javno zdravlje Crne Gore se obratio Ministarstvu zdravlja Crne Gore radi uključivanja u mrežu zdravstvenih ustanova svih privatnih laboratorija koje zadovoljavaju kriterijume i obavljaju PCR testiranje na novi koronavirus, nakon čega je pomenuta inicijativa i razmatrana na sjednici Vlade Crne Gore.

Na zahtjev Fonda za zdravstveno osiguranje, Institut je dostavio i strategiju koja definiše način uključivanja, kao i procedure i protokole koji se moraju poštovati, kako bi se očuvao smisao uključivanja ovih zdravstvenih ustanova u sistem, a to je poboljšanje dostupnosti i pravovremenosti PCR testiranja onima kojima je indikovana i najpotrebnija.

Nakon dostavljanja gore pomenutih dokumenata Fond za zdravstveno osiguranje je u obavezi da sprovede procedure predviđene zakonom, a čija realizacija podrazumjeva određeno vrijeme”, kazali su Standardu iz IJZCG.

Dodaju da je Institut za javno zdravlje u tri navrata slao uzorke na dalju obradu u laboratoriju u Njemačku isključivo iz razloga da bi se osigurala pravovremenost rezultata i očuvao smisao javnozdravstvenog djelovanja i suzbijanja širenja infekcije.

“Naime, epidemiološka situacija i priliv uzoraka ka laboratorijama Instituta prijetili su da vrijeme čekanja rezultata analiza približe tački kada javno-zdravstveno postupanje i djelovanje ne bi imalo smisla. Dakle, svako dalje odlaganje dobijanja rezultata uzoraka koji su bili na čekanju onemogućilo bi pravovremeno otkrivanje oboljelih, identifikaciju kontakata i njihovu posljedničnu samoizolaciju koji su ključni za suzbijanje epidemije. Sve to je tražilo brzu i adekvatnu reakciju”, kazali su iz IJZCG.

Iz IJZCG su objasnili da će uključivanje privatnih laboratorija zasigurno rasteretiti laboratorije Instituta, ali da je još uvijek rano praviti projekcije o broju testova koji se mogu odraditi na dnevnom nivou.

“Ova procjena zavisi od niza faktora, a dobrim dijelom i od organizacije i ciljeva samih privatnih laboratorija”, dodali su.

U odgovoru na pitanje koliko bi se razlikovale cijene testiranja u privatnim laboratorijama u CG, u odnosu na testiranje i prateće troškove u Njemačkoj, iz IJZCG navode da je ovo pitanje u nadležnosti Fonda za zdravstveno osiguranje i ugovora koji će biti potpisan.

“Neophodno je još jednom istaći da slanjem uzoraka u Njemačku nije nastao dodatni ili bespotrebni trošak, posebno imajući u vidu da je cijena samih testova u Njemačkoj značajno niža nego na privatnom tržištu i u okruženju, pa čak i uz uračunate troškove transporta uzoraka, konačna cijena obrade pojedinačnog uzorka je skoro ista, kao i kada se radi provjera uzoraka u laboratorijama Instituta. Naravno, računajući sve direktne i indirektne troškove koji nastaju”, ističu iz IJZCG.

Podsjetimo, direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Sead Čirgić saopštio je Standardu da će Fond pristupiti informatičkom umrežavanju navedenih privatnih laboratorija i potpisivanju ugovora, nakon utvrđenih procedura, definisanja cijena i obezbjeđenja potrebnih sredstava za realizaciju.

“Odlukom o mreži zdravstvenih ustanova, koju je donijela Vlada Crne Gore na sjednici od 16.10.2020.godine, nema obrazloženja iz kojeg bi se prepoznale procedure i način ostvarivanja prava osiguranih lica na uslugu ispitivanja prisustva novog korona virusa (SARS-Cov-2) real-time PCR tehnikom, u nove zdravstvene ustanove koje su dio Zdravstvene mreže, zbog čega smo se obratili IJZ i Ministarstvu zdravlja, za stavove vezane za razrješenje istih”, kazao je Standardu direktor Fonda Sead Čirgić.

Više pročitajte u prethodno objavljenim tekstovima portala Standard.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X