Kako dodaju, sporni snimak sa fotografijama trenutka kada ubica prilazi žrtvi i puca u nju, objavio je portal In4s, fotografije snimka prenijeli pojedini mediji u Crnoj Gori i regionu, a materijal je u kratkom roku postao viralan na društvenim mrežama.
“Objavljivanje uznemirujućih snimaka ubistva ne može se opravdati interesom javnosti da bude obaviještena o važnom događaju kakav jeste ubistvo čovjeka u sred bijela dana u centru glavnog grada Crne Gore. Takva odluka je etički sporna bez obzira na kontekst ubistva, tim prije što je policija javnost obavijestila o detaljima ubistva”, ističu iz IMCG.Podsjećaju da kodeks obavezuje medije da se vode humanošću i tačnošću u prikupljanju informacija i izvještavanju, da štite dostojanstvo žrtava, pažljivo se odnose prema njihovim porodicama i osuđuje senzacionalizam i zlonamjeran pristup u izvještavanju.
“Mediji su materijal objavili bez upozorenja čitaoca da je riječ o uzmemiravajućem sadržaju, a javnost je uskraćena za informaciju o izvoru iz kog su dospjeli sporni snimci. Dugačak je spisak prekršenih članova Kodeksa, a moguće da je spornim objavama prekršen i Zakon o medijima”, navode iz IMCG.
Podsjećaju da mediji oblikuju stavove javnosti, utiču na mentalno zdravlje građana iukazuje na činjenicu da „gaženjem“ humanosti jačaju osjećaj nesigurnosti u zajednici, doprinose podizanju nasilja u društvu i urušavanju povjerenje u medije.
“Institut za medijeće se u predstojećim izmjenama Kodeksa novinara i novinarki, te promjenama medijskih zakona, zalagati za još snažniju afirmaciju zakonskih i etičkih načelakojareputaciono, finansijski i pravno obeshrabruju medije koji u izvještavanju pribjegavajudehumanizaciji, senzacionalizmu i zlonamjernosti”, poručuju u saopštenju.
Preporučeno
Pozdravljaju odluku, kako kažu, nažalost, malobrojnih etabliranih medija u Crnoj Gori koji se nijesu poveli senzacionalizmom i uzdržali su se od objavljivanja spornih snimaka.