“Ono što je problem je da je toliko izraubovana riječ prevencija, da više niko ne reaguje na nju. Nisam ni ja. Samo sam imala nevjerovatnu sreću da otkrijem kancer na vrijeme. To „samo“ je druga prilika za život. Niko neće da kaže, razumijete li žene, ukoliko dođete na pregled i otkrijete problem na vrijeme, imate preko 90% šansi da ostanete žive, a ukoliko ne stignete na vrijeme kockate se sa životom. To je bukvalno tako”, rekla je Đergović.
Ona je dodala da ima dosta primjera gdje su žene preživjele i žive aktivnim životom iako su imale veći problem sa karcinomom, ali ko je spreman da toliko rizikuje i igra se.“Ja ne znam šta me čeka u budućnosti, sa kancerom nema garancija, ali ta činjenica da sam ga otkrila na vrijeme, da imam skoro 100% šansi da živim ovaj divan život, ulilo mi je toliku snagu i zahvalnost, da sve kroz šta sam prošla i prolazim doživljavam sa toliko radosti i veselja, svjesna koliko sam imala sreće, uprkos svemu”, rekla je Đergović.
Šta podrazumijeva kampanja, koju ste započeli prije nekoliko dana?
Kampanja DRŽIMO TE ZA RUKU- 90 dana besplatnih eho pregleda dojki na teritoriji Podgorice, projekat je koji je proistekao iz baš te velike zahvalnosti što sam otkrila kancer na vrijeme i svijesti da najmanje što mogu da učinim sa svojim vještinama i influensom je da pomognem ženama da steknu naviku da idu na preglede i pojedinima, nadam se, spasimo život otkrivanjem bolesti u najranijoj fazi. Mi žene često imamo izgovor za sve što se tiče zdravstvene njege, što nije slučaj kada je u pitanju spoljašnji izgled. Većina nas će otići kod frizera, na manikir, čišćenje lica, epilaciju, anticelulit masaže, zakazati milion drugih termina, ali ne i onaj za pregled. Ne treba isključiti i žene koje nemaju novca za privatne preglede, a ideja da čekaju i malo na državni pregled ih najlakše demorališe, jer samo čekaju na taj izgovor. Ima i onih koje misle na sve druge, ali nikada na sebe. E pa, nema više izgovora, tu smo 90 dana, kombijem Poliklinike Filipović obilazićemo više lokacija u Podgorici i prilaziti sami ženama. Njihovo je samo da telefonom zakažu pregled na 067 154845. Ukoliko imaju strah, ja sam lično tu, mogu da mi pišu na [email protected], možemo zajedno da odemo na pregled, spremna sam da svaku držim za ruku. Prvih desetak dana projekta, počevši od ponedjeljka 17.oktobra, kombi za preglede biće parkiran ispred Kuće zdravlja, u samom centru Podgorice.
U čemu je specifičnost ove kampanje?
Specifičnost kampanje DRŽIMO TE ZA RUKU nije u samo tome što traje 3 mjeseca i što će 90 dana svakog dana osim nedjeljom sedam sati doktori Poliklinike Filipović besplatno pružati usluge eho pregleda dojki, već da mi tu ruku nećemo pustiti ženama kod kojih se uoči neki potencijalni problem: svi oni pregledi koji su potrebni za dalje preciznije utvrđivanje stanja, od mamografa, magneta, pa po potrebi i biopsije i psihološke podrške, sve će te usluge dobiti potpuno besplatno u Poliklinici Filipović u roku od samo par dana. Znači, nema agonije i višenedjeljnih čekanja i iščekivanja, sve će dobiti gratis i odmah. Ovakvu uslugu i projekat ne bih mogla ni da zamislim da nisam imala sjajne ljude koji su meni pružili ruku da ostvarim ovaj svoj san. Dr Mladen Filipović, Glavni grad, kao pokrovitelj, odnosno Sekretarijat za socijalno staranje i Kuća zdravlja, Investiciono razvojni fond kao generalni sponzor, partneri DAA Montenegro i tehnička podrška Montimprex, ekipa sjajnih, posvećenih ljudi, koji su svjesni značaja prevencije, bez riječi su pristali na svaku vrstu pomoći i time obezbijedili uslove da se što veliki broj žena pregleda, a neke od njih i spasu. Tu su i apsolutno sve medijske kuće iz Crne Gore, koje su stale iza projekta kao promoteri i ja im se od srca zahvaljujem. Mi smo dali sve od sebe, a sve je ostalo na ženama.

Kakva su Vaša očekivanja od kampanje?
Očekujem i molim sve poslodavce, da se aktiviraju, sve državne, privatne ustanove, medijske kuće, banke, pozorišta, supermarkete, frizerske salone, butike, firme gde radi veliki ili mali broj žena, da prijave svoje zaposlene na pregled. Pregled traje 15 minuta, potpuno je besplatan, pa neka svaka dobije slobodno pola sata, sat da izađe sa posla. Toliko dugujemo svakoj zaposlenoj. Molim sve žene da dođu, povedu drugarice, majke, bake, sve one drage osobe kojima žele dobro. Ovdje posebno računam na muškarce i dječake, ukoliko vole svoje majke, žene, sestre, bake, tetke, drugarice, da ih bukvalno primoraju da dođu do nas. Što bi narod rekao, popnite se na glavu svakoj ženi koju volite, samo neka dođu na pregled. Tako ćete pokazati koliko ih volite, a neku od njih spasiti. To je ustvari čojstvo.
Prošli ste i sami proces liječenja, zatvorili krug, šta je to što je ključno za oporavak? Kako bi posavjetovali nekog ko je tek na pocetku toga puta?
Ja sam se samoinicijativno odlučila za dvije operacije u jednoj, finu mastektomiju i rekonstrukciju dojki, koju su radili dr Aleksandar Čelebić i dr Olivera Kosovac. Ovaj zahvat možda samo zvuči kao radikalniji, posebno jer sam otkrila bolest u ranoj fazi, ali sam sigurna da ipak može da osigura malo veći mir u čitavom procesu liječenja i na kraju, nije nešto što ne može fizički i psihički da se izgura lagano. Nadam se da će uskoro ovaj zahvat biti dostupan svim ženama u KBCG, da će barem dobiti šansu da biraju da li ga žele ili ne. Nisam doktor i jako je nezahvalno da dajem mišljenje na ovu tako ozbiljnu temu, imam samo svoje iskustvo i svoje mišljenje, pa da molim da se ono tako i posmatra.
Preporučeno
Trenutno sam na hormonskoj terapiji, koja traje 5- 7 godina i čini mi se da konačno izlazim iz faze privikavanja, koja traje minimum pola godine i zna da bude manje prijatna, ali opet nije nešto što ne može da se podnese. Sve kroz šta prolazim obojeno je tom ružičastom notom, jer je bolest otkrivena i uklonjena na vrijeme, jer sam dobila šansu za drugi život. To želim svim ženama na svijetu, posebno mojim sugrađankama. Da budemo pametnije, poređamo prioritete malo bolje, stavimo sebe na prvo mjesto a ne budemo samoljubi, da prigrlimo sebe, izvidamo svoje rane, a ne da ih guramo pod tepih i pravimo se da smo nedodirljive, jer se sve negde skuplja. Da biramo društvo, partnere, poslove, prilike, da nam ništa ne umanji naše dobro i da smo uvjek okružene onima koji vide našu vrijednost. A na prvom mjestu, da je vidimo mi same. Prvi korak neka bude pregled. Mi smo tu, držimo ih za ruku.