Kako su kazali, u pitanju je medicinski uređaj koji se koristi za dugotrajno davanje intravenoznih terapija, uključujući hemoterapiju, kod pacijenata kojima je potrebna česta i dugotrajna aplikacija infuzije.
“Postavlja se potkožno u lokalnoj anesteziji, a sastoji se od male komore (jastučeta). Funkcioniše tako što omogućava ljekovima i tečnostima da se direktno aplikuju u centralnu krvnu cirkulaciju, što smanjuje potrebu za čestim ubadanjem iglom u periferne vene, čime se umanjuje bol i nelagodnost pacijenta. Postupak traje najviše sat vremena i pacijent se istog dana otpušta iz bolnice”, pojasnili su.Kako su podsjetili, krajem 2024. godine, kada je počela primjena ove metode u ovoj ustanovi, hemoport je ugrađen kod nekoliko pacijenata.
“Od kraja februara 2025. godine, od kada je započeto redovno sprovođenje ove procedure, do danas je ugrađeno njih 36. Postavljanje hemoporta obavlja hirurg Centra za vaskularnu hirurgiju KCCG dr Tahir Kalač, koji je prethodno u Njemačkoj završio edukaciju za primjenu ove metode. Procedura se primjenjuje zahvaljujući timskom radu Instituta za onkologiju, Hirurške klinike, Klinike za anesteziju, reanimaciju i terapiju bola i Operacionog bloka KCCG uz punu podršku Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore (FZO), AU “Montefarmom” i menadžmenta KCCG”, naglasili su.
Kako su dodali, onkološki pacijentki koji su kandidati za ugradnju hemoporta su: pacijenti sa metastatskom malignom bolešću sa potrebom za čestom infuzijom specifične onkološke terapije (npr. hemoterapija, imunoterapija, ciljana terapija), kao i pacijenti koji primaju citotoksičnu terapiju koja djeluje toksično na periferne krvne sudove.
“Pacijenti kod kojih je planirana dugotrajna primjena intravenske specifične onkološke terapije (najčešće kod primjene duže od šest mjeseci). Pacijenti koji imaju problema sa perifernim venama”, piše u saopštenju.
Iz Kliničkog centra su istakli da su pacijenti koji ne mogu da koriste hemoport: pacijenti sa ozbiljnim infekcijama ili alergijama na materijale od kojih je hemoport napravljen; pacijenti sa problemima u koagulaciji krvi (kao što je hemofilija) koji bi mogli imati problema sa krvarenjem tokom procedure; pacijenti sa ozbiljnim srčanim ili vaskularnim bolestima koje bi mogle otežati postavljanje katetera.
“Uvođenje redovne primjene hemoporta u našoj ustanovi, Crnu Goru svrstava rame uz rame sa razvijenim evropskim zemljama kao što su: Velika Britanija, Njemačka, Francuska, Italija, Španija i Švajcarska, koje ovu metodu redovno primjenjuje u liječenju onkoloških pacijenata. Ona se takođe koristi i u drugim razvijenim zemljama sa modernim zdravstvenim sistemima, jer nudi pacijentima značajne prednosti u pogledu kvaliteta života tokom liječenja”, poručili su.
Kako su pojasnili, brojni su benefiti ugradnje hemoporta za pacijente.
“Manje nelagodnosti jer pacijenti ne moraju da podnose česta ubadanja iglama, što može biti bolno i neugodno; bezbjednost i tačnost jer se hemoterapija ili druge infuzije mogu precizno aplicirati direktno u centralnu cirkulaciju, čime se smanjuje rizik od iritacije ili oštećenja perifernih vena; veća udobnost jer Hemoport smanjuje rizik od infekcija i drugih problema koji mogu nastati pri primjeni intravenske terapije; poboljšan kvalitet života”, ukazuju iz Kliničkog.
Kako su dodali, da bi onkološki pacijent ostvario pravo na ugradnju hemoporta, potrebno je da ima medicinsku indikaciju.
“Preporuku za hemoport daje specijalista/supspecijalista onkolog koji procenjuje da je ugradnja hemoporta potrebna, uzevši u obzir stadijum maligne bolesti, očekivanu dužinu primjene specifične onkološke terapije, komorbiditete kod pacijenta. Ima Konzilijarnu odluka: Nekada specijalisti donose zajedničku odluku, posebno kod složenijih slučajeva. Ima uput od izabranog ljekara: Pacijent pribavi uput od izabranog ljekara za bolničko liječenje radi kratkotrajnog boravka na Odjeljenju medikalne onkologije, kada će biti sprovedena procedura”, naglasili su.
Prema njihovim riječima, obavlja se u lokalnoj ili kratkotrajnoj opštoj anesteziji te je za samim tim za pacijenta bezbolna.
“Prije hospitalizacije potrebno je da pacijent obavi preoperativnu pripremu koja podrazumijeva Doppler krvnih sudova vrata i grudnog koša i laboratorijske analize (KKS, biohemiju i faktore koagulacije). Samo u pojedinačnim slučajevima, kada postoji procjena vaskularnog hirurga da će ugradnja Hemoporta biti komplikovana, procedura se obavlja u opštoj anesteziji, uz prethodnu pripremu pacijenta, koja obuhvata: saglasnost specijaliste interne medicine i anesteziološku saglasnost za izvođenjem procedure”, istakli su.
Iz KCCG su napomenuli da je onkološkim pacijentima koji imaju medicinsku indikaciju za primjenu hemoporta, obezbijeđen flajer o najvažnijim informacijama o ovom uređaju, kao i o proceduri vezano za ostvarivanje prava na ovaj vid zdravstvene usluge.
Preporučeno
“Dakle, kada ordinirajući ljekar ili Konzilijum postavi medicinsku indikaciju za ugradnju hemoporta, uz specijalistički, odnosno, Konzilijarni izvještaj, pacijent će dobiti i flajer sa najvažnijim informacija”, zaključili su.