“O ovom problemu smo obavijestili Ministarstvo socijalnog staranja i Ombudsmana. Posebno je važno da uoči pripreme novog Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti ova sugestija ugleda svjetlost dana. Kako nemamo uvid u pripremu zakona, kao ni šira javnost, a na poslate mejlove Ministarstvu socijalnog staranja nemamo odgovor, primorani smo da tražimo pomoć medija”, navodi Medojević.
Kako ističe, siguran put iz siromaštva je obrazovanje.“Kada naša država shvati ovu dobitnu formulu za dugoročno rješenje siromaštva, ulagaće u obrazovanje djece i mladih iz socijalno ugroženih porodica i neće im oduzimati mrvice koje njihove porodice imaju u vidu socijalne pomoći – MOP-a”, uvjerena je Medojević.
Banka hrane se, dodaje, petnaestu godinu zalaže da djeca i mladi iz siromašnih porodica imaju:
- besplatne udžbenike do okončanja školovanja;
- besplatna tehnička pomagala i internet kako bi mogli obavljali školske obaveze;
- besplatan prevoz i užinu;
- stipendiju za visokoškolce kao vid podsticanja visokoškolskog obrazovanja;
- dječiji dodatak koji će zavisiti od visine primanja porodice i uzrasta djetata.
“Ne dozvolimo da djeca iz siromašnih porodica budu sjutra siromašni roditelji”, poručuje Medojević.
Ona je dostavila medijima i pismo samohrane majke, koje prenosimo u nastavku:
“Ja sam B.L, rođena u Podgorici, gdje i živim sa ćerkom, koja je sad završila srednju školu i nastavlja sa fakultetom. Od primanja imam samo socijalno i nisam baš zdravstveno dobro.
Kad sam išla u Socijalno (CSR Podgorica), socijalna radnica mi je rekla da mogu da primam socijalno samo dok ćerka ne završi srednju školu, a ja sam rekla da će nastaviti fakultet i to je školovanje.
Socijalna radnica je rekla da je to po zakonu da se ne prima više po završetku srednje škole.
Nije mi jasno, kako pojedini koji imaju dobre plate primaju socijalno ne za djecu do 18. godine, nego primaju i kasnije, nevezano za godine.
Ćerka ne prima alimentaciju, niti je ikad primala. Iznos MOP-a je 105,57e. Ćerka će biti redovan student na fakultetu”.
Medojević ukazuje da je čak 84,5 odsto djece, čiji roditelji imaju osnovno i niže obrazovanje, u riziku od siromaštva.
Preporučeno
“Kako se povećava obrazovni nivo roditelja, tako se smanjuje procenat djece koja su u riziku od siromaštva, što nas dovodi na zaključak da ulaganje u obrazovanje djece je ključ smanjenja siromaštva djece. Dok god država bude mislila više kako da sačuva bogatstvo bogatih, toleriše kriminal i korupciju, a zanemaruje djecu i njihove, osnovne ljudske potrebe, ne možemo se nadati boljitku”, poručuje Medojević.