“Nakon dvije godine vještog izbjegavanja, suprug i ja smo novogodišnju noć i sve praznike dočekali u izolaciji. Simptomi su bili kao i kod gripa i trajali su tri dana. Kašalj, malo povišena temperatura, glavobolja i bol u mišićima. Nakon toga povišen D-dimer. Vjerujem da smo dio grupe sretnika. Omikron nije naivan i jos nije vrijeme za ‘relaksirano’ postupanje u odnosu na kovid”, navodi glumica.
A koliko joj je i psihički i u cilju zaštite značila vakcinacija?“Strah je postojao, ali sam uspijevala anulirati ga sa mišlju da sam bustovana. Vjerujem nauci, struci … Slijedim njihove savjete, a ne babine, time se osjećam sigurnije. Babe slušam po pitanju bijelog luka, slanine i tople supice- malo li je”, kroz smijeh pojašnjava naša sagovornica.
Tokom izolacije, kaže ona, sve je činila da bude teret manje zdravstvenom sistemu.
“Tako da sam pomoć, koja mi je rijetko bila potrebna, tražila u privatnim labaratorijama u vidu testova i različitih nalaza krvi. Srećom, nisu upućivali na pregled”, prisjeća se naša dramska umjetnica.
Primila je tri doze Sinofarm vakcine, jer joj je tako savjetovano, i vjeruje da su joj pomogle da izbjegne zarazu dvije godine. Kako kaže, ne bi se vakcinisala da ne vjeruje u djelotvornost vakcine.
“Mislim da su brojke veoma jasne i relevantna istraživanja koja govore o važnosti vakcinacije. Glumica sam i vodila bih dijalog o kvalitetu procesa, predstave, filma. Čak i tada sam oprezna u iznošenju stavova, jer možda ne znam dovoljno ( i ne znam, učim i učiću cijeli zivot). Kada je riječ o vakcinaciji vjerujem ljudima koji su cijeli svoj život posvetili borbi za opstanak ljudske vrste. Da nije bilo vakcina ne bi bilo nas…”, poručuje Milačić Petrović Njegoš.

Jedna je od javnih ličnosti koja je za vrijeme pandemije na društvenim mrežama apelovala na poštovanje mjera, ali i na sebi svojstven, šaljiv način, ukazivala na to kako ispravno (ne) nositi masku, koja služi kao zaštita, a ne puki aksesoar.
“Čini mi se da kada bilo kojoj temi pristupiš ironično rezultati prenošenja poruke su veći. Najbolji dokaz tome su ‘The Books of Knjige’, njihova virtuoznost na polju ironije je besprekorna… Kada na svakom koraku ima toliko materijala vezanog za poštovanje pravila ( maska, distanca, ruke – mmm to sam propustila, nadoknadiću) ne možete omašiti, dokaz tome su divne poruke zahvalnosti koje sam dobila od medicinskih radnika. Moram da im se iznova zahvalim što se tako hrabro bore, čuvaju nas i podnose površnost, neobrazovanje i činjenicu da ih većina ne poštuje jednako kao na početku kada su se kupovale garsonjere toalet papira i konzervi, kada smo im aplaudirali…”, podsjeća ona.
Prema njenim riječima žalosno je što smo u tolikoj mjeri postali imuni na svakodnevne informacije o broju preminulih.
“Žalosno je što je empatija postala rijetkost. Još jedna žalosna činjenica je što je mali broj javnih ličnosti koje u kontinuitetu opominju, pa slobodno mogu reći MOLE građane da poštuju pravila i vakcinišu se”.
Nije u pitanju samo Crna Gora, u pitanju je Balkan, pa i šire, pojašnjava ona.
“Društvene mreže su prostor koji bi trebalo da vri od takvih poruka, nažalost on vri od političke šizofrenije, dezinformacija i ostalih površnih, nebitnih sadržaja kojim se ovo već dovoljno neobrazovano društvo tjera u jamu bez dna koju nekada davno pomenuh u nekom od intervjua. Distanciranje od dnevno-političkih događaja mogu da razumijem, čak mislim da je, ko može, pametno, ali sa druge strane ne razumijem nemanje potrebe da se pojača aktivnost u cilju osveštavanja ‘publike’ (moderno fanova) po pitanju vakcinacije. No, većina javnih ličnosti vjerovatno dijeli mišljenje antivaksera, tako da…”, zaključuje za Standard Milačić Petrović Njegoš.
Preporučeno
M.R.