„Socijalistički model je već tokom 80-ih bio iscrpljen i tada su pokrenute Markovićeve reforme koje su unijele nadu. Međutim, raspad Jugoslavije i pogubno svrstavanje Crne Gore uz Miloševićev režim doveli su do kolapsa privrede. Velikosrpski nacionalizam, jedinstveni DPS i međunarodna izolacija uništili su ekonomsku osnovu države“, poručuju iz GI 21. maj.
Naglašavaju da se ekonomski oporavak počeo dešavati tek nakon raskida sa srpskim nacionalizmom i zahvaljujući podršci zapadnih partnera, ali da nova država nije uspjela da izgradi održiv sistem.
„Nakon referenduma, umjesto stabilne i produktivne ekonomije, sve je zasnovano na stranim ulaganjima u nekretnine, turizmu koji je preopterećen, niskim zaradama, visokom spoljnjem zaduženju i raširenoj korupciji“, navodi se u saopštenju.
Posebnu kritiku upućuju i aktuelnim vlastima koje su naslijedile dugogodišnji DPS režim. Kako tvrde, one su se fokusirale na demagošku javnu potrošnju, partijsku kadrovsku politiku u državnoj administraciji, neodrživo povećanje zarada u javnom sektoru i dodatno zaduživanje, čime su ugrozile razvojne fondove i privatni biznis.
Preporučeno
„Crna Gora hitno mora da započne proces stvaranja funkcionalne, atraktivne i rastuće ekonomije, koja će biti temelj stabilne države i solidarnog društva“, poručuju iz Građanske inicijative 21. maj.