On je dodao da je sa Sudskim savjetom ista situacija.
“Sudski savjet je bio pod šapom Vrhovnog suda. Ne pominjem Vesnu Medenicu i sadašnji njen položaj, već, što je tragičnije Konferenciju sudija Vrhovnog suda koji su bili ovlašćeni, po Zakonu, da predlažu predsjednika Vrhovnog suda. Mogli su da predlože samo jednog kandidata, što je van pameti i van pravila demokratske procedure. To nema na svijetu. I kada se bira predsjednik države svaka partija ima pravo da predloži svog kandidata, a ne tako važne instance u sudstvu. Sadašnji Sudski savjet je sastavljen politički, a ni njihovi članovi nijesu bili nekog velikog pravnog autoriteta i znanja. Zamislite, predsjednica Sudskog savjeta kaže da su prosto bili primorani da odobre treći mandat Vesni Medenici, jer je tako predložila Konferencija sudija. Ona, naravno to može da priča za običan narod, ali ja ne znam kako je nije sramota i stid od bivših profesora”, oštro nastavlja bivši predsjednik Ustavnog suda.
On podsjeća da je predsjednica Sudskog savjeta zaboravila prostu činjenicu, a to je da je Konferencija sudija Vrhovnog suda predlagač, a da Sudski savjet bira.
“Kada su vidjeli da Konferencija predlaže Medenicu za treći mandat nijesu imali hrabrosti da kažu ne može jer je taj predlog nesutavan. Prema tome kada bih ja bio SDT ili VDT prispitao bih i ulogu svih članova Sudskog savjeta koji su takvu odluku donijeli, jer su time, u bukvalnom smislu, zloupotrijebili službeni položaj”, smatra Mitrić.
Nije siguran u to da će sadašnja skupštinska većina moći da promijeni stvari i depolitizuje sudstvo i tužilaštvo.
“Sve može, ali ne znam. Prvo da kažem da je ova Vlada potpuno nelegitimna, zato što je izabrana bez izbora. Nelegitmna je skupštinska većina, jer je promjena odrađena mimo člana 2 iz Ustava CG. Ne može iz tako nelegitimne većine proizaći legitimna Vlada. Osim toga mandatar je bio u sukobu interesa, jer član vlade i premijer ne može obavljati drugu javnu funkciju, a on je ujutro predsjedavao Krivokapićevoj vladi, a popodne pregovarao kao mandatar za drugu vladu”, podsjeća Mitrić.
Siguran je da da termin “ugledni pravnik” ne odgovara pravnoj trerminologiji.
“Prije bih rekao da je riječ o istaknutom pravniku koji uživa opšte povjerenje javnosti. Precizirao bih u najstrožem smislu kriterijume za izbor sudija iz redova tzv uglednih pravnika, zbog ovakve situacije gdje je politika sve i sja u državi. Ako hoćete da iz temelja pravite neko novo ustavno-pravno doba meni ne bi mogao biti biran sudija koji je imao bilo kakve i bilo kada sa politikom. Potpuno novi ljudi i da nijedan nije stariji od 45 godina. Bez takvog izbora nema boljitka”, rekao je na kraju Mitrić.
Za 10. jun zakazana Konferencija sudija, na kojoj bi trebalo da se izabere petoro sudija u novi Sudski savjet, a za pet dana kasnije sjednica Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu. Traži se najširi konsenzus za odabir četvoro uglednih pravnika.
U aktuelnom sazivu Sudskog savjeta sjede ugledni pravnici, koji su izabrani još 2. jula 2014. godine i kojima je gotovo prije četiri pune godine istekao mandat, dok članovima tijela iz pravosuđa 10. jula ističe četvorogodišnji mandat.
Osim toga Sudski savjet, samo tokom ove godine, mjesecima nije imao potreban kvorum sve dok, 28. aprila ove godine, nije izabrana nova Vlada i ministar pravde Marko Kovač, tako da u trenutnom tijelu do 2. jula imaju kvalifikovanu većinu za održavanje sjednica, rad i odlučivanje.
Preporučeno
Radna verzija teksta sa predviđenim izmjenama Zakona o Sudskom savjetu i sudijama poslata je spoljnim ekspertima u Savjetu Evrope, koje je angažovalo Ministarstvo pravde, a koji bi trebalo da daju konačnu ocjenu na predložene članove, ali i moguće izmjene postojećeg zakonskog teksta, koji je posljednji put mijenjan 2018. godine.