To je za Pobjedu rekla vršiteljka dužnosti direktora Sindikata prosvjete Crne Gore Slavka Bošković, navodeći da će se danas oglasiti zbog ovog problema i zatražiće od nadležnih da se to riješi.
Bošković je podsjetila da je izmijenjen član 164, ističući da će se problem javiti u svim djelatnostima, a posebno u obrazovnom sistemu, jer su pri kraju školske godine koja podrazumijeva dodatne administrativne poslove zaključivanja ocjena, uređivanje matične knjige podataka i sve ono što se mora završiti do kraja juna.“Sve nas to brine. Imamo jako puno kolega u nastavi koji imaju 66 godina. Očigledno da nije sve dobro razmotreno kada je ovaj izmijenjeni zakon donešen. Prije je bilo da se sa 67 godina ide u penziju i toga dana kada neko napuni toliko godina, i automatski je taj neko izopšten iz radnog procesa. Sada je to smanjeno. Na neki način, taj član je u izmjenama i dopunama Zakona provučen uz član koji se odnosi na povećanje minimalne zarade”, rekla je ona.
Ističe da u ovom trenutku nemaju podatak koliko je u obrazovnom sistemu zaposlenih koji će ispuniti ovaj kriterijum za odlazak u penziju.
Preporučeno
Iako su iz Sindikata prosvjete Crne Gore u utorak na konferenciji ispred Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta održali konferenciju na kojoj su uputili proglas, tražeći da nastave socijalni dijalog kako bi riješili brojne nagomilane probleme u prosvjeti, iz resora ministarke Vesne Bratić još nije bilo nikakve reakcije.