Iz Ministarstva prosvjete na čijem je čelu Damir Šehović osudili su u četvrtak čin cijepanja zastave i kazali da to nije ponos, nego sramota za djecu, roditelje i crnogorsko društvo.
Za akademika Radovana Radonjića uništavanje državne zastave u Osnovnoj školi “Vlado Milić” u Donjoj Gorici je odraz katastrofalnog stanja u društvu, u porodicama gdje djeca uče ovako nešto. Poručio je da je to za svaku osudu i sankcije jer se takve pojave ne smiju posmatrati kao nešto što je normalno, prirodno i što se dešava, jer se ne bi smjelo dešavati.
“Djeca su, međutim, slika roditelja, društvene sredine u kojoj nastaju i opšte kulture i jednih i drugih, jer nezavisno od toga kojeg su uzrasta, djeca koja su u najranijem dobu već otrovana time da rješavaju probleme svojih roditelja takvim postupcima, objektivno su izgubljena i za sebe i za njih i za društvo”, rekao je Radonjić za Pobjedu komentarišući ovaj nemili događaj.
Primijetio je da mnogo djece učestvuje na protestnim litijama koje organizuje Srpska pravoslavna crkva.
“Sve to je odraz katastrofalnog stanja u društvu, u porodicama gdje ta djeca tako nešto uče i školama koje bi trebalo da ih upućuju na ono što je prirodno i normalno, da odražava njihov osjećaj pripadnosti, ne samo određenoj naciji ili državi nego ljudskom društvu kao takvom”, kazao je Radonjić.
Da je situacija zabrinjavajuća, pokazuje i činjenica da određeni, ne mali, broj djece traži od svojih nastavnika i profesora da ne prisustvuju nastavi kako bi išli na litije.
Preporučeno
Osim toga, zabilježen je i slučaj zloupotrebe djece u školi. Učiteljica Rada Višnjić u Osnovnoj školi “Jugoslavija” u Baru prošlog mjeseca zadala je djeci trećeg razreda da nacrtaju srpsku torbojku i na njoj štrumpfa. Protiv nje je pokrenut disciplinski postupak, ali je ona za Pobjedu izjavila da zbog toga ne brine, jer će se, uvjerena je dokazati da nema njene krivice i odgovornosti zato što su djeca sama tražila da crtaju štrumpfa, kojem je u pozadini trobojka. Ona je suspendovana i protiv nje je u toku disciplinski postupak.