Postupak ide na realizaciju u Vrhovni sud, a ukoliko ne ispoštuju presudu, Vučković će se naplatiti preko Izvršitelja.
Vučković je tužbu predala 12. marta Upravnom sudu, ističući da je Sudski savjet, uprkos presudi Upravnog suda, odbio da prihvati njen zahtjev da prima naknadu po prestanku funkcije, u skladu sa zakonom.Upravni sud prihvatio je početkom februara tužbu Vučković, ali Sudski savjet je na sjednici 26. februara opet odbio njen zahtjev. Sudski savjet je to već jednom uradio, i to u decembru prošle godine.
Uprkos tome što je Sudski savjet dobio presudu Upravnog suda kojom je preinačena ranija odluka savjeta o odbijanju njenog zahtjeva da prima naknadu u visini zarade koju je primala u posljednjem mjesecu prije prestanka funkcije, to tada ponovo nije prihvaćeno.
U najnovijoj presudi Upravnog suda navodi se da se tužba usvaja, te da se poništava odluka Sudskog savjeta od 26. februara ove godine.
,,Usvaja se zahtjev tužilje za utvrđivanje prava na naknadu u visini zarade koju je primala u posljednjem mjesecu prije prestanka funkcije, u rajanju od jedne godine, počev od 4. decembra 2024. godine, kao dana prestanka sudijske funkcije uz odgovarajuće usklađivanje”, navodi se u presudi.
U obrazloženju se navodi da je pravo na naknadu regulisano Zakonom o zaradama u javnom sektoru, te da imperativno pripada tužilji, “pa se ni na koji način ne može dovesti u pitanje kod pravilnog tumačenja zakona”.
Pojašnjavaju da je donošenjem osporene odluke, namjerno i svjedno prekršen član 36 Zakona o zaradama, te da je na taj Vučkovićeva diskriminisana u odnosu na druge podnosioce zahtjeva, koji su ovo pravo ostvarili po istom osnovu, i istom zakonu od strane istog organa.
Vučković je početkom decembra podnijela ostavku na sudijsku funkciju.
Kao sudija Vrhovnog suda na sjednici Sudskog savjeta 2021. godine izabrana je da u v.d. mandatu rukovodi tom granom vlasti.
Preporučeno
Ona je 2017. izabrana za sudiju Vrhovnog suda. Prije toga bila je sudija Upravnog suda Crne Gore i sudija Osnovnog suda u Kotoru.