ODT Cetinje formiralo predmet, izvještaj unutrašnje kontrole tajna

ODT Cetinje formiralo predmet, izvještaj unutrašnje kontrole tajna

Standard

01/07/2025

22:15

Osnovno državno tužilaštvo u Cetinju ispitaće da li je došlo do propusta u postupanju policijskih službenika 1. januara, kada je Aco Martinović na Cetinju ubio 13 osoba. Ovu informaciju potvrdili su za Televiziju E iz cetinjskog tužilaštva.

Podsjećamo, Martinović je tog dana nakon višestrukog ubistva bio u bjekstvu šest sati, dok su policijske snage bezuspješno tragale za njim. Istovremeno, Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) trebalo je šest mjeseci da okonča unutrašnju kontrolu i sačini izvještaj o tom događaju.

Dok cetinjsko tužilaštvo potvrđuje da je predmet formiran, iz MUP-a i dalje nema odgovora na pitanja o nalazima njihove unutrašnje kontrole i eventualnim propustima policijskih službenika angažovanih u noći masakra.

Već pola godine javnost traži odgovore – da li je tragedija u kojoj je ubijeno 13 osoba, među kojima i dvoje djece, mogla biti spriječena, ili bar okončana s manje žrtava, da su nadležne službe reagovale blagovremeno.

„Umjesto povratka normalnom životu“, kako je građanima te noći savjetovao ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović, porodice žrtava i dalje čekaju odgovore – da li je policija na vrijeme reagovala i da li je zbog lošeg komandovanja Aco Martinović prvo ubijao, a zatim bježao puna šest sati, prije nego što je izvršio samoubistvo.

Izvještaj MUP-a je dostavljen cetinjskom tužilaštvu, koje je potvrdilo da je formiralo predmet.

“Kod Osnovnog državnog tužilaštva u Cetinju, dana 26. 06. 2025. godine, formiran je predmet po osnovu izvještaja MUP-a – Odjeljenja za unutrašnju kontrolu policije, od 20. juna 2025. godine, sačinjenog u postupku unutrašnje kontrole postupanja policije povodom tragičnog događaja od 1. januara 2025. godine na Cetinju, u kojem je smrtno stradalo 13 lica, dok su tri zadobila tjelesne povrede nanijete vatrenim oružjem. Zbog kratkog vremenskog perioda koji je protekao od prijema navedenog izvještaja, te nedovoljnog broja tužilaca koji postupaju u ovom tužilaštvu (jedna državna tužiteljka, ujedno i rukovoditeljka tužilaštva), nijesmo bili u mogućnosti da sagledamo činjenično stanje u dostavljenom izvještaju”, navodi se u saopštenju ODT Cetinje.

Odluku o tome da li postoje osnovi za pokretanje postupka protiv nekog od policijskih službenika ili starješina, tužilaštvo će donijeti nakon što se detaljno upozna sa sadržajem izvještaja unutrašnje kontrole.

Televizija E uputila je pitanja MUP-u o eventualnim propustima u postupanju službenika u noći zločina, kao i o tome da li su zbog istih pokrenuti disciplinski postupci. Međutim, iz MUP-a nisu odgovorili. Ćutanje traje šest mjeseci – kao i ignorisanje poziva javnosti i građana da ministar Šaranović podnese ostavku.

Ni iz Višeg državnog tužilaštva, koje je rukovodilo istragom, nijesu bili spremni da govore o detaljima. Umjesto odgovora na pitanja, dostavljen je link u kojem se , između ostalog, navodi da niko drugi nema veze sa ovom tragedijom, što nije bio adekvatan odgovor na sljedeća pitanja koja je Televizija E je  postavila Višem državnom tužilaštvu: 

  • Koliko je telefona oduzetih od Aca Martinovića bilo predmet vještačenja i što je tim postupkom utvrđeno?
  • Da li je istragom utvrđeno na koji način i od koga je Martinović nabavio oružje i municiju, koje su bile u njegovom ilegalnom posjedu?
  • Da li je prema dostupnim podacima bolovao od psihičkih ili drugih bolesti koje bi mogle uticati na njegovu sposobnost da upravlja svojim postupcima?
  • Da li je utvrđen motiv za višestruko ubistvo?
  • Da li je tokom istrage ispitivano postupanje policije i ako jeste”, što je tim ispitivanjem utvrđeno?

Iz svega se može zaključiti da nakon ovogodišnjeg masovnog ubistva, baš kao i nakon zločina u Medovini 2022. godine u kojem je Vuk Borilović ubio 10 osoba iz puške koju je policija od cetinjske filijale MUP-a   tražila da mu se oduzme, institucije koriste taktiku ćutanja umjesto da se suoče sa rupama u sistemu i nesposbnim pojedincima unutar njega.

Sve ove tragedije za cijelo društvo su bolnije jer su ogolile činjenicu da su na ćelu institucija bile, a i sada su osobe kojima su fotelje preče od svega, a tragične sudbne 23-oje ljudi, među kojima su dječaci Marko, Mašan, Jovan i Vukan su priče od kojih okreću glavu.

Izvor: TV E

Ostavite komentar

Komentari (0)

X