ODT PG potvrdilo: Nastavnik iz podgoričke škole pod istragom zbog seksualnog uznemiravanja

ODT PG potvrdilo: Nastavnik iz podgoričke škole pod istragom zbog seksualnog uznemiravanja

A. Omeragić

30/04/2025

20:51

Prijava protiv nastavnika fizičkog vaspitanja iz Osnovne škole “Marko Miljanov”, koji se sumnjiči za seksualno uznemiravanje učenice iz OŠ “Maksim Gorki”, zaprimljena je 24. aprila – potvrdilo je Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici za portal Standard. I dok je predmet u fazi izviđaja, Ministarstvo prosvjete ne odgovara na pitanja javnosti. Ovaj slučaj, međutim, nije izolovan – već dio uznemirujućeg obrasca ćutanja i sporosti sistema pred iskazima djece o seksualnom nasilju.


Nakon što je Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici potvrdilo da je protiv nastavnika I.B. formiran predmet zbog sumnje na seksualno uznemiravanje učenice osnovne škole, pažnja javnosti ponovo je usmjerena ka obrazovnim institucijama koje, uprkos zakonskoj obavezi, često kasne u zaštiti djece.

Iz Tužilaštva je saopšteno da je prijava protiv nastavnika fizičkog iz OŠ “Marko Miljanov” zaprimljena 24. aprila, te da je djelo kvalifikovano kao seksualno uznemiravanje.

“Predmet je još u izviđaju, a više informacija za sada nije moguće saopštiti „radi zaštite interesa postupka“, saopšteno je iz ODT za portal Standard.

Ovo, međutim, nije prvi slučaj seksualnog uznemiravanja u crnogorskim školama – niti je prvi put da institucije ostaju nijeme dok djeca progovaraju.

MPNI ćuti, policija i tužilaštvo “čekaju dokaze”

Portal Standard je uputio više pitanja Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija: da li je nastavniku I.B. zabranjen pristup učenicama, da li su izvršena vještačenja mobilnih telefona i da li je žrtvama obezbijeđena psihološka podrška. Do zaključenja ovog teksta, odgovor nismo dobili.

Ministarka Anđela Jakšić Stojanović kratko je izjavila u emisiji “Boje jutra” da je “ministarstvo upoznato sa slučajem” i da će javnost biti obaviještena kada policija i tužilaštvo izađu sa informacijama. Ipak, izostanak pravovremene i konkretne reakcije šalje poruku djeci da su sami, dok institucije kalkulišu sa sopstvenom odgovornošću.

Direktor škole podnio prijavu nakon sastanka sa roditeljima

Direktor škole, Predrag Burzanović, izjavio je da je prijavu podnio prošle sedmice, nakon što je o svemu obavijestio Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija.

O prijavi roditelja sam obavijestio nadležne u Ministarstvu, a nakon toga sam uključio tim za prevenciju nasilja. Nakon sastanka sa roditeljima, sačinili smo zvaničan izvještaj koji smo dostavili Ministarstvu prosvjete, kao i krivičnu prijavu policiji i ODT-u”, kazao je Burzanovi za portal Dan.

Obrazac ćutanja i odbacivanja prijava

U ovoj školskoj godini, podnijeto je najmanje pet prijava za seksualno uznemiravanje učenica u školama, ali su većina njih odbačene.

Najpoznatiji slučaj bio je onaj Sare Vujisić, bivše učenice Gimnazije “Slobodan Škerović”, koja je prijavila da ju je profesor Radoman Čečović seksualno uznemiravao. Prijavu je podnijela direktorici škole Biljani Vučurović, koja nije preduzela mjere iz svoje nadležnosti. Nakon inspekcijskog nadzora, smijenjena je početkom ove godine.

Čečović je u međuvremenu dobio otkaz jer nije dolazio na posao, a ODT Podgorica je početkom marta odbacilo krivičnu prijavu protiv njega, uz obrazloženje da “prijavljeno krivično djelo nije bilo krivično djelo u vrijeme izvršenja”.

Ministarstvo prosvjete je procesuiralo još jednog nastavnika iz iste škole, zbog neprimjerenog obraćanja učenici i učeniku putem vajber grupe.

Takođe je prijavljen nastavnik iz Tuzi, za kojeg se sumnjalo da je u više navrata seksualno uznemiravao učenice. Mediji su ranije objavljivali da je ovaj slučaj pokušao da se zataška tokom mandata bivšeg ministra Miomira Vojinovića.

Prijavljen je i nastavnik iz OŠ “Štampar Makarije”, zbog neprimjerenog obraćanja jednoj učenici, ali ni o tom slučaju nisu saopšteni epilozi.

Djeca više ne ćute. Hoće li se institucije probuditi?

Zajednički imenilac svih ovih slučajeva jeste – izostanak sistemske, brze i odlučne reakcije. U većini prijava, učenici i učenice ostaju nezaštićeni, bez informacija, bez podrške, a škole prebacuju odgovornost na tužilaštva ili čekaju formalan nalog da djeluju.

“Institucije koje treba da štite djecu ne smiju da čekaju tužilaštvo da im ‘odobri’ reakciju,” kaže za Standard jedna prosvjetna radnica, koja je željela da ostane anonimna. “Ako postoji i najmanja sumnja, škole bi morale odmah da informišu roditelje, uklone nastavnika iz nastave i obezbijede psihološku podršku učenicima.”

Do tada, poruka ostaje ista – djeca su progovorila, sada su institucije na redu.

Izvor (naslovna fotografija):FOTO: RTCG

Ostavite komentar

Komentari (0)

X