Pajović Musić: Ne možemo ćutati dok se sa crkvenih oltara veličaju ratni zločinci

Pajović Musić: Ne možemo ćutati dok se sa crkvenih oltara veličaju ratni zločinci

Standard

11/06/2025

22:10

Krivična prijava nevladine organizacije Centar za građanska prava protiv mitropolita budimljansko-nikšićkog Srpske pravoslavne crkve, Metodija, zbog govora mržnje, izazivanja nacionlane, vjerske i etničke mržnje, veličanja zločinačkih formacija i kršenja Ustava, bila je građanska dužnost i želja da se zaustavi institucionalna tišina, kazala je izvršna direktorica ove nevladine organizacije, Svetlana Pajović Musić za 24 sata Televizije E.

Govor Metodija Ostojića u manastiru Podmalinsko nije, kaže, bio religijski, već politička propaganda i istorijski falsifikat.

U Centru za građanska prava očekuju odgovor tužilaštva nakon što su podnijeli krivičnu prijavu protiv mitropolita budimljansko-nikšićkog Srpske pravoslavne crkve, Metodija, zbog njegovog zapaljivog govora u manastiru Podmalinsko, kod Šavnika, kada je služeći parastos četničkim brigadama i njihovom komandantu Draži Mihailoviću, veličao njihovu ulogu i predstavio ih kao prve gerilce u porobljenoj Evropi.

“Mi ne možemo i nećemo ćutati dok se sa crkvenih oltara širi istorijski revizionizam, poziva na vjersku i nacionalnu netrpeljivost, veličaju ratni zločinci. Smatramo da je to nešto na šta Crna Gora ne smije da se navikne i zato smo se odlučili na ovakav korak. Ako se krše zakoni i Ustav tužioci su dužni da reaguju, u suprotnom su saučesnici, što dalje izvodi pravnu konsekvencu da ti isti tužioci mogu biti procesuirani zbog nesavjesnog rada i zloupotrebe položaja. Dužni su da reaguju po službenoj dužnosti. Govor sveštenika Metodija Ostojića nije bio religijski, već politički govor, politička propaganda, istorijski falsifikat, širenje netrpeljivosti i mržnje. Taj njegov govor mora da ima pravne posljedice”, kaže Pajović Musić.

Izvršna direktorica Centra za građanska prava kaže da neće stati u naumu da stalno podsjećaju crnogorske institucije da ih plaćaju građani i da su dužni da štite zakone i Ustav države Crne Gore, pred kojima svi moraju da budu jednaki.

“Podsjetiću na nasilje 4. i 5. septembra 2021. godine na Cetinju. Tada je crkvena, odnosno politička, parapolitička i kriminalna organizacija bila spremna da žrtvuje čitav jedan grad i sve ljude u njemu da bi sprovela svoj zli naum, sa udruženim polugama vlasti koje su bile otete iz crnogorskih suverenih institucija. Tada je demonstrirana sila i moć. Crnogorska javnost treba da zna da se ne možemo boriti samo tako što ćemo da pišemo protestna pisma ili reagujemo po društvenim mrežama, moramo da budemo više aktivni, moramo da vršimo pritisak na institucije. To su naše institucije, ne možemo da dignemo ruke i kažemo – oni ne reaguju. Oni moraju da reaguju, a mi moramo da ih podsjećamo koje su njihove dužnosti i pravne obaveze, i koje su pravne posljedice njihovog nedjelovanja”, naglasila je Pajović Musić.

Podsjeća da su u posljednjih pet godina targetirani aktivisti, civilni sektor, novinari, svi koji su se usudili da kritikuju Srpsku pravoslavnu crkvu.

“Ne libe se raznih sredstava, pogotovo u dehumanizaciji na društvenim mrežama. Tu prednjači jedna Facebook stranica koju vode crkvena i srpska služba, što se pouzdano zna. Tu dehumanizuju sve nas, prave razne montaže, degutantne, bestijalne, seksualno implicitne… U procesu smo objedinjavanja tužbi kojih imamo puno, krivičnih prijava”, kaže Pajović Musić.

Smatra i da je premijer Milojko Spajić, kako kaže, politički regrut Srpske pravoslavne crkve pa ne čudi što je porodicama žrtava dva cetinjska masakra poručio da ne blokiraju saobraćaj i ne ometaju turizam.

“Vrlo je bezobzirno premijer pokušao da trivijalizuje zahtjeve porodica koje traže odgovornost institucija, bezbjednost i jedan bolji sistem. On je zamjenom teza fokus prebacio na druge ekonomske teme, turizam i slično, što govori o odsustvu empatije i bezobzirnosti”, zaključila je Pajović Musić.

Izvor (naslovna fotografija): Screenprint TVE

Ostavite komentar

Komentari (0)

X