Osim serije disciplinskih postupaka, obračun sa navodnim kriminalom unutar policije proširio se i na – penzionisane policajce. Upravo je tu informaciju objavio 12. maja ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović, prvo na društvenim mrežama, potom i saopštenjem da je podnijeta krivična prijava protiv trojice policajca.

ŠTETA PO DRŽAVU ILI…
U kasnijem policijskom saopštenju daju se samo inicijali policajaca i navodi se da sunjih dvojica, ,,sačinjavanjem lažnog izvještaja omogućili jednom licu iz Kolašina da se upiše, a potom i završi Policijsku akademiju u Danilovgradu”.
Zato je podnijeta krivična prijava za zloupotrebu službenog položaja, jer je nezakonitim omogućavanjem polaznika u Policijsku akademiju, opet citiram, pričinjena šteta od najmanje 16.000 eura.

Djelovalo je na prvi pogled kao utemeljena krivična prijava. Međutim, podaci kojima raspolaže Televizija E pokazuju da je i ova policijska akcija, baš kao i objava minstra Šaranovića, bila predstava za javnost, priča puna ispraznih termina i samohvalisanja vrha Ministarstva unutrašnjih poslova.
Jer, za krivični progon dva penzionisana i jednog aktivnog policajca nije bilo pravnog povoda.
…POLITIČKA IGRA
“Povod za krivično procesuiranje dva penzionisana i jednog aktivnog policajca jesu bezbjednosne provjere Alekse Rakočevića, svojevremeno kandidata iz Kolašina za upis u Policijsku akademiju, kasnije svršenog policijskog akademca. Rakočević je, dok je bio maloljetan, počinio prekršaj i bio je novčano kažnjen od Suda za prekršaje. Kako više nije načinio ni jedan prekršaj, poslije zakonskog roka je nastupila rehabilitacija i prekršaj je izbrisan iz evidencije”, kaže za Televiziju E i Portal ETV izvor iz Ministarstva unutrašnjih poslova.
U prevodu na jezik svakodnevice, podaci su izbrisani iz personalnog dosjea Alekse Rakočevića kao da nikada nije počinio ikakav prekršaj. To je redovna zakonska procedura rehabilitacije, kada nije počinjeno krivično djelo i kada nema ponavljanja prekršajnih djela.

NEPRAVEDNO OSUMNJIČENI
Zato je i policajac Božidar Kovijanić, kada je obavljao bezbjednosne provjere, dao pozitivno mišljenje za Aleksu Rakočevića, kandidata za upis u Policijsku akademiju. Činjenica da je sin iskusnog i nagrađivanog policijskog službenika granične policije dodatno je uticala da Rakočević, nakon polaganja obaveznih testova, bude primljen u Policijsku akademiju u Danilovgradu.
I da je Kovijanić u evidenciji našao prekršajnu prijavu, da nije nastupila pravna rehabilitacija, bio je dužan da to kosntatuje, ali ne i da automatski izradi negativno mišljenje. Jedan prekršaj u mladosti ne znači da je lice sklono kriminalu, ili da se u kontinuitetu bavi nekom nedozvoljenom aktivnošću. Zakonski osnov za negativne provjere mora se dokazati prezentacijom krivičnih ili više prekršajnih dokaza.
Ministra Danila Šaranovića i čelnika Uprave policije Lazara Šćepanovića očito nijesu mnogo zanimali pravni principi: nakon što im je dojavljeno, odlučili su se da narede krivični proces protiv dvojice bivših i jednog aktivnog policajca.
TROJICA NA UDARU, JEDAN NA POŠTEDI
Prema podacima Televizije E, krivična prijava zbog krivičnog djela zloupotreba službenog položaja podnijeta je protiv: Božidara Kovijanića, vođe bezbjednosnog sektora koji je radio bezbjednosne provjere za kandidata; Vanje Miletića, tada komandira stanice policije i Milije Vukanića, tadašnjeg načelnika Odjeljenja bezbjednosti Kolašin.
Prijave su podnešene iako Kovijanić nije u dosjeu Rakočevića imao što da prijavi. Istovremeno, Miletić nije imao zakonsku obazu ni bilo kakvo internu uputstvo da neposredno obavlja nadzor, a Vukanić je samo potpisao propratni akt kojim se Komisiji za bezbjednosne provjere dostavlja izvještaj.

Prema informacijama Televizije E iz Kolašina, krivično su procesuirana službena lica koja su zakonski neodgovorna, ali je svjesno izostavljeno procesuiranje policijskog službenika koji je imao funkcionalnu odgovorsnost.
Riječ je o Slađanu Vukićeviću, zamjeniku komandira stanice policije koji je neposredni rukovodilac vođi bezbjednosnog sektora i koji je jedini u hijerarhiji obavezan po uputstvu o radu na bezbjednosnom sektoru da ovalja kontrolu i nadzor u radu ljudi koji rade u bezbjednosnom sektoru na teritoriji nadležnosti ob Kolašin.
“Vukićević je namjerno izostavljen jer je lično vrhu Uprave policije u Podgorici dostavio informacije da je Rakočević kao maloljetnik prekršajno procesuiran i da, navodno, njegove kolege nijesu radile svoj posao kako treba. Tako je spletkareći dao povod da se neistomišljenici krivično procesuiraju i da na tome politički poentira i vrh bezbjednosnog sektora” istakao je izvor iz Komisije za bezbjednosne provjere.
NASTAVAK PROGONA
Iako redom padaju nesosnovani disciplinski postupci, premda su advokati targetiranih policijskih službenika najavili prijave protiv vrha Uprave policije i Ministarstva unutrašnjih psolova, Šaranović i Šćepanović ne namjeravaju stati sa političkim progonom policijskih službenika.
To pokazuje i slučaj Tamare Veljović, policijke službenice i supruge Veselina Veljovića, koja je bila suspendovana. No Komisija za žalbe Vlade Crne Gore je 8. aprila poništila rješenje ministra Šaranovića. Međutim, samo dvadesetak dana kasnije, 30. aprila, ministar Šaranović je ponovo suspendovao Veljović.
Iako nije zvanično objavljeno, očito je da su politički motivi vodili Šaranovića, odnosno činjenica da je policijska službenica – supruga Veselina Veljovića.
Preporučeno
I to je još jedan od dokaza da se u Upravi policije sprovode radikalne političke čistke koje očito podržavaju partije parlaemntarne većine.