Iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove ukazuju da je bruceloza naročito patogena za ljude i da uzorkuje oboljenje malteška groznica, koje je jedna od najozbiljnijih bolesti koje se prenose sa životinja na ljude (zoonoza).
“Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove dobila je obavještenje od Instituta za javno zdravlje o laboratorijski utvrđenom slučaju bruceloze kod ljudi”, saopštili su juče iz Uprave.Iz te institucije su kazali da su stručna lica veterinarske ambulante “Ibričevina”, po nalogu nadležnog veterinarskog inspektora, izvršili uzorkovanje krvi ovaca na sumnjivom gazdinstvu i da su uzorci dostavljeni Specijalističkoj veterinarskoj laboratoriji u Podgorici.
“Sumnjivo gazdinstvo je stavljeno pod službeni nadzor i na njemu su preduzete sve propisane mjere od strane nadležnog veterinarskog inspektora i terenskog veterinara, u skladu sa Pravilnikom o mjerama za sprečavanje pojave, otkrivanje, suzbijanje i iskorjenjivanje bruceloze ovaca i koza”, istakli su iz Uprave.
Naglašavaju da je bruceloza ovaca i koza značajan zdravstveni i ekonomski problem u zemljama Mediterana, ali javlja se i u drugim dijelovima svijeta. Od nje obolijevaju ovce, koze, goveda, svinje i druge domaće životinje, ali se u nekim slučajevima, usled direktnog kontakta sa bolesnom životinjom ili konzumiranja proizvoda životinjskog porijekla od inficiranih životinja, može prenijeti i na čovjeka.
“Uzročnik je bakterija koja van organizma dugo zadržava svoju infektivnost: u sirovom mlijeku na 8º Celzijusovih preživi 48 sati, u raznim sirevima i do 100 dana, u surutki na 17–24º C tri dana, u prašini 42 dana, u blatu 72 dana, u mokraći preživi nekoliko dana, u vlažnom izmetu oko 75 dana, a u pobačenom fetusu i do šest meseci. Nepasterizovano mlijeko i mladi nefermentizovani sirevi predstavljaju namirnice visokog rizika, posebno ako potiču od zaraženih koza”, ukazali su u saopštenju.
Napominju da određeni broj životinja ostaju kliconoše i obezbjeđuju zadržavanje infekcije u stadu i zato liječenje ne dolazi u obzir, već samo usmrćivanje oboljelih životinja na adekvatan način, u skladu sa Zakonom o veterinarstvu i Zakonom o dobrobiti životinja.
Preporučeno
“Ekonomski značaj bruceloze za vlasnike životinja vezan je za gubitke kao posljedicu pobačaja i steriliteta i zabrane prodaje mlijeka i sira. Ovim putem apelujemo na držaoce ovaca da poštuju mjere koje su naložene i da slijede preporuke koje su dobili od veterinarske službe”, saopštili su iz Uprave, uz napomenu da je svaku sumnju na brucelozu neophodno prijaviti nadležnom veterinaru.