Ratković: Svake godine kad je dominiralo rusko i srpsko tržište bili smo na gubitku, to je dokazano

Ratković: Svake godine kad je dominiralo rusko i srpsko tržište bili smo na gubitku, to je dokazano

Standard

01/05/2025

09:42

Mi moramo da ponavljamo lekcije koje smo učili u 30 godina uspješnog bavljenja turizmom u drugoj polovini XX vijeka i lekcije kojim  sada apliciraju sve zemlje Mediterana – rekao je gostujući u emisiji E uživo, na Televiziji E,  turizmolog profesor dr Rade Ratković.

Dok druge destinacije već od Uskrsa imaju popunjene kapacitete, kaže Ratković, u Crnoj Gori se priča o pripremi turističke sezone, što je, dodaje on, samo po sebi pokazatelj da se nadležni za oblast turizma ne bave turizmom i biznisom, nego se bave, kako kaže, političkom propagandom. 

,,Crna Gora nema adekvatan destinacijski menadžment, a i to što imamo u posljednjih 5 godina se jako slabo koristi, tako da on faktički ne funkcioniše, a konstrukcija njegova nije dobra, treba da se reformiše po ugledu na druge zemlje Mediterana i da se bazira na javnom privatnom partnerstvu, da bude inkluzivna a ne samo da pripada državnim organima, državi, a to znači političkim partijama na vlasti i izbornoj većini i to je jedan problem na koji mi stalno ukazujemo, međutim, umjesto da se stvari popravljaju  one se e popravljaju već se drastično pogoršavaju”, rekao je Ratković.

Nedostatak Zakona o upravljanju održivim turizmom, objašnjava Ratković, se odražava na problem upravljanja turizmom, a dosadašnji zakon ne rješava problem upravljanja, dodaje on, već postavlja standarde, i to nije norma za, kako kaže, pravilno upravljanje turizmom.

Od 2020.godine se ne posvećuje pažnja, kaže Ratković, glavnom  elementu pripreme koji se radi godinu dana ranije, a to je, naglašava on, nastup na organizovanom turističkom tržištu.

,,Mi imamo preko 500 malih hotela koji nisu umreženi. Trebalo bi da se  zakoni promjene,  Zakon o privrednim društvima  i da se predvidi poslovno udruživanje, što mi nemamo, jer bez toga mi nemamo umrežavanje hotela. Ne može to da zamijeni model NVO,  jer privreda nije NVO, naprosto se radi o drugim kategorijama. Malo imamo većih hotela, a mogli bi sa manjim hotelima da to upotpunimo, ali oni moraju biti integrisani, jer ne može turoperator danas da progovara sa mnom koji imam, recimo, dvije sobe”, istakao je Ratković.

U Crnoj Gori u februaru i martu 2025. godine zabilježen je pad broja noćenja turista u kolektivnom smještaju. 

Svake godine kad bi dominiralo rusko i srpsko tržište u broju noćenja, podsjeća Ratković, Crna Gora je bila u gubitku, jer na tom tržištu, ističe on, ne može zasnovati dobitak što je, kako tvrdi, praksa pokazala.

,,Da ta tržišta mogu generisati dobar rezultat grabile bi se oko njih druge mediteranske zemlje, ne bi to nas pripalo. Sada je rusko tržište u ukupnom smještaju oko 32 posto, predominantno. Oni ljetuju u svojim objektima, vjerovatno te objekte nekontrolisano izdaju, jer niko se ne bavi time, oni su van kontrole čim se ne registruju kod nadležnih organa, tako da mi i sa povratkom ruskog tržišta ne možemo ništa da uradimo. Oni sad relativno malo učestvuju u kolektivnom smještaju, ali veoma mnogo učestvuju u nekomercijalnom smještaju, odnosno u njihovim objektima i mi od toga nemamo koristi. Slično je i sa srpskim tržištem, mada on više učestvuje u kolektivnom smještaju, nekoliko puta više nego rusko tržište, ali oni ne mogu da zamijene ostatak zapadno evropskog tržišta i mi moramo da ponavljamo lekcije koje smo učili u 30 godina uspješnog bavljenja turizmom u drugoj polovini XX vijeka i lekcije kojima  sada apliciraju sve zemlje Mediterana. Kod Hrvata je njemačko tržište oko 30 posto, a kod nas 4 do 5 posto, to je zato što mi nijesmo organizovani za destinacijski menadžment, ne integrišemo naše hotele i nemamo jednu kampanju kao što ima susjedna Albanija, ona je briljirala sad sa svojom kampanjom na berzi”, zaključio je Ratković.

Izvor (naslovna fotografija):Rade Ratković ( Televizija E - stop kadar)

Ostavite komentar

Komentari (0)

X