Zahtjevi za pomoć preko Mehinizma za civilnu zaštitu Evropske unije i NATO Mehanizma i dalje su aktivni te se, kako su naglasili u MUP-u, tokom dana očekuje dolazak još nekoliko timova iz država članica Evropske unije i NATO-a.
Sjednici Operativnog štaba je, kako su kazali u MUP-u, prisustvovao i ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović, a definisani su dalji koraci u savladavanju aktivnih požara.“Prema planu štaba, mađarski helikopter K225M gasi požar na području Danilovgrada, kanader Italije dejstvuje u oblasti Kučkih korita, dok je helikopter KA-32 Srbije angažovan u Dinoši, a vazduhoplov Bosne i Hercegovine u rejonu Gornjih Mrka u Podgorici”, naglasili su u MUP-u.
Na terenu su, kako su dodali, i dva vojna helikoptera Bell 412 i avion Air Tractor 802 Avio-helikopterske jedinice MUP-a, koji su i prethodnih dana gotovo cjelodnevno gasili požare iz vazduha na više lokacija.
Operativni štab je, prema njihovim riječima, konstatovao da je stanje na terenu značajno bolje nego prethodnih dana – ali da visoke temperature i jak vjetar diktiraju tempo požara, te da će se cjelokupna teritorija države neprestano pratiti u cilju brze reakcije u slučaju novih požara.
“Nakon jučerašnjih uspješnih aktivnosti vatrogasaca sa kopna i iz vazduha, tokom kojih je lokalizovan veći broj aktivnih požara na teritoriji Crne Gore, na današnjoj sjednici sačinjen je detaljan plan aktivnosti za naredna 24 sata. U tom smislu, konstatovano je da su svi subjekti u sistemu zaštite i spašavanja, kako na lokalnom tako i nacionalnom nivou angažovani u punom kapacitetu, na kopnu i u vazduhu”, naveli su u saopštenju.
Aktivnosti na terenu sprovode se, kako su istakli u MUP-u, u maksimalnoj koordinaciji svih subjekata sistema zaštite i spašavanja, koji su u dvadesetčetvoročasovnoj mobilnosti.
Preporučeno
“Plan djelovanja usmjeren je najprije na trenutno najugroženija područja, na kojima je prisutan veliki broj vatrogasaca-spasilaca, pripadnika Vojske Crne Gore, ali i blizu 100 vatrogasaca iz Austrije i Švajcarske, koji su od jutros aktivni i pružaju pomoć nacionalnim snagama na trenu”, dodali su oni.