Vidljiv uticaj političkih i crkvenih krugova na pojedine članove žirija

Vidljiv uticaj političkih i crkvenih krugova na pojedine članove žirija

Standard

02/07/2025

07:38

Član žirija za dodjelu Trinaestojulske nagrade, reditelj Danilo Marunović, kazao je Pobjedi da je tokom glasanja bio vidljiv određeni uticaj političkih i crkvenih krugova na izbor dobitnika ovog najvišeg državnog priznanja.

A tu nagradu je juče dobio Bećir Vuković, što je naišlo na oštre kritike javnosti.

Pored njega, nagrade su dobili i Miloš Karadaglić, koji već godinama ima planetarnu popularnost, i grafičar Veljo Stanišić.

Žirijem je predsjedavao Nikola Rakočević, a članovi su Želidrag Nikčević, David Kalaj, Radoslav Stanišić, Miodrag Živković, Dragan Koprivica i Danilo Marunović.

Marunović je odlučio da javno istupi i ukaže na problematičan proces izbora dobitnika i poručio da ne treba odustajati od borbe za plemenite ideje.

– Trinaestojulska nagrada uvijek sa sobom nosi, a to je dio karaktera nas Crnogoraca, nerealne odnose prema sebi jer dosta nas smatra da zaslužuje Trinaestojulsku nagradu. S druge strane, među kandidatima bilo je makar deset briljantnih kandidata koji su zaslužili da dobiju najviše državno priznanje – kazao je Marunović Pobjedi i ističe da dvojica, od trojice koji su je juče dobili – to definitivno nijesu.

Pojasnio je da je na samom početku glasanja vidio da postoji neka vrsta sugestije i uticaja na članove žirija koji su bliski vlasti i crkvenim krugovima, te da pojedini članovi imaju koncept za koga tačno da glasaju i kome da daju nagradu.

– U prilog tome ide i način na koji se odvijao prvi krug glasanja, od tri koliko smo ukupno imali. U tom krugu, nakon moje elaboracije zašto bi nagradu trebalo dodijeliti organizaciji The books of knjige, koji su neka vrsta crnogorskih montipajtonovaca, ljudi koji su dali nevjerovatan doprinos crnogorskoj umjetničkoj sceni, sa posebnim akcentom na to što su radili posljednjih godinu dana u okviru svoje emisije, član žirija Dragan Koprivica je zagovarao isti stav. On je nadogradio moju argumentaciju vrlo dobro i vrlo smisleno i dao glas za Buksovce. Bilo je to u tom trenutku ohrabrujuće, da će taj žiri tako razmišljati – priča Marunović.

Ipak, kako kaže, svega 15 minuta kasnije, dogodilo se nešto sasvim drugo. Marunović pojašnjava da su u drugom krugu članovi žirija imali zadatak da svedu svoj izbor sa pet na četiri kandidata, te da je isti Koprivica, koji je dao tako dobru argumentaciju za Buksovce, sada glasao samo za tri kandidata, a četvrti glas nije iskoristio.

– Na moje pitanje kako je moguće da kandidate koje je predložio prije 15 minuta ne podrži sada, odabrao je da prećuti odgovor i glasanje je nastavljeno – kazao je Marunović.

Ističe i da je prilično nelogično bilo to da Želidrag Nikčević u prvom krugu odabere samo tri kandidata u duhu onoga što mu je sugerisano, a onda je nakon glasanja u prvom krugu odlučio da iskoristi pravo i četvrtog pa odabrao kandidata koji je dobio nagradu – grafičara iz Nikšića Velja Stanišića.

– Cijeli taj proces je imao jednu vrstu dosta neubjedljive kamuflaže da je u pitanju smišljeno glasanje za dva kandidata koji su bliski vlasti i crkvenim krugovima, dok su u sjenci ostale briljantne karijere i briljantni godišnji rezultati toliko mnogo drugih kandidata – poručio je Marunović.

On je istakao da je veoma važno da su on i drugi članovi koji su ostali na liniji građanske, sekularne, evropske Crne Gore i koji nijesu bili taoci nikakve ideološke ili političke ideje glasali slobodno i doprinijeli da Miloš Karadaglić, kao globalno ime, dobije tu nagradu.

– U svakoj borbi, a to je moj stav, ne smijemo se povlačiti, bilo u parlamentu, bilo kao članovi žirija, u bilo kojoj vrsti borbe za ove naše plemenite vrijednosti koje ne ugrožavaju nikog. Mislim da u toj ideji moramo biti apsolutno ujedinjeni jer svaka vrsta provincijske kritike jednih u odnosu na druge radi upravo za one koji danas vladaju ovom zemljom – poručio je Marunović.

Pobjeda je juče od Ministarstva kulture i medija zatražila obrazloženje o laureatima, ali i zapisnik sa sjednice žirija kako bi javnost bila upoznata sa tokom glasanja.

Ministarstvo je juče čestitalo ovogodišnjim dobitnicima Trinaestojulske nagrade na izuzetnom doprinosu crnogorskoj kulturi i umjetnosti.

S druge strane, laička i stručna javnost je burno reagovala, ističući da je Bećir Vuković negator Crne Gore i podržavalac četničkog pokreta. Identične reakcije su bile i kada je nagrada Miroslavljevo jevanđelje otišla u ruke Milutina Mićovića za knjigu „Luče u tami Crne Gore“, još jednog negatora državnosti i crnogorskog identiteta.

Prošle godine tu nagradu su dobili književnik Andrija Radulović, slikar Branislav Sekulić i sveštenik Nikola Marojević, kao i Dragan Koprivica, koji je dobio nagradu za životno djelo.

Iz Skupštine je saopšteno da je žiri prethodno sačinio listu od 36 prijedloga za godišnju Trinaestojulsku nagradu.

Za Trinaestojulsku nagradu su bili predloženi Radovan Vujadinović, Aleksandar Bečanović, prof. dr Vuk Cerović, Bećir Vuković, Branka Šćepanović, mr Branka Bogavac, Milan Delić, dr Momčilo Vuksanović, prof. Gordana Sarić, prof. dr Rifat Alihodžić, Jasmina Kujović-Salković, mr Elvira Muzurović, Branko Rabrenović, NVO „Međunarodni klub žena Crne Gore“, dr Snežana Dragićević i dr Snežana Vuksanović, dr Srđa Martinović, mr Živko Andrić, Zdravko Đuranović, prof. Vanja Pantović, Zlatko Zlatičanin, Kemal Musić, Aleksandar Damjanović, Crveni krst Crne Gore „Internacionalna kulturna asocijacija“, prof. Milica Bakrač, Obrad Nenezić, The Books of knjige (Zoran Marković, mr Aleksandar Radunović, Goran Vujović, Veselin Gajović), dr Dragan S. Hajduković, mr Miloš Karadaglić, mr Ivan Martinović, Vladimir Perović, Dejan Božović, Braho Adrović, Sreten Vujović, Pavle Pepđonović, Blagoje Krivokapić, dr Nikola Marković, Jelena Garić i mr Veljo Stanišić.

Među ovim kandidatima ima veoma zaslužnih imena. A kako sadašnja Crna Gora tretira obrazovanje i nauku, svjedoči i činjenica da naučnice dr Snežana Dragićević i dr Snežana Vuksanović, koje su prošle godine imale jedno od najznačajnijih botaničkih otrkića u istoriji Crne Gore i Evrope, nazvano „Čudo iz Štitara“ – nijesu zavrijedile ovo priznanje.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):Danilo Marunović. TV E

Ostavite komentar

Komentari (0)

X