Do 15. jula moguće podnošenje zahtjeva za legalizaciju objekata

Do 15. jula moguće podnošenje zahtjeva za legalizaciju objekata

Standard

08/03/2018

15:34

Krajnji rok za podnošenje zahtjeva za legalizaciju je 15. jul ove godine. Rok je prekluzivan, što znači da kada istekne ne postoji mogućnost legalizacije, saopšteno je iz Ministarstva održivog razvoja i turizma.

Krajnji rok za podnošenje zahtjeva za legalizaciju je 15. jul ove godine. Rok je prekluzivan, što znači da kada istekne ne postoji mogućnost legalizacije, saopšteno je iz Ministarstva održivog razvoja i turizma.

“Znači, građani Crne Gore, a to su i građani koji žive na teritoriji Tuzi, shodno Zakonu, imaju pravo i obavezu da podnesu zahtjev za legalizaciju bespravno sagrađenih objekata do 15. jula 2018. godine”, navodi se u saopštenju.

Kako su saopštili iz Ministarstva, navedeno pravo i obaveza građana koji žive na teritoriji opštine Tuzi ne može biti ugroženo zbog lokalnih političkih interesa i nerazumijevanja principa ustavnosti i zakonitosti od strane pojedinaca.

Povezani članci

“Povodom procesa legalizacije bespravnih objekata važno je naglasiti da vlasnici bespravnih objekata na teritoriji Crne Gore imaju dvije mogućnosti: da uđu u proce legalizacije, odnosno pokrenu postupak legalizacije, iskoriste sve benefite predviđene Zakonom, koje se u prvom redu odnose na mogućnost plaćanja komunalnih naknada na rate, konačno riješe pravni status objekata i uvećaju vrijednost svoje imovine, ili da ne podnesu zahtjev za legalizaciju bespravno sagrađenog objekta do 15. jula 2018. godine i dugoročno snose posledice predviđene Zakonom –prekršajne sankcije, plaćanje naknade za korišćenje prostora jedinici lokalne samouprave, plaćanje uvećanog poreza za bespravni objekat, nemogućnost legalizacije i konačno uklanjanje istog u skladu sa zakonom, koje troškove sami snose”, kazali su iz Ministarstva.

Naglašavaju da je shodno članu 5 Zakona o teritorijalnoj organizaciji Crne Gore teritorija Glavnog grada Podgorica, sa sjedištem u Podgorici, obuhvata i teritoriju Tuzi kao opštine u okviru Glavnog grada sa naseljima. Odredbe zakona o novoj teritorijalnoj organizaciji će se početi primjenjivati od 1. septembra 2018. godine. 

Prema nihovim riječima, imajući u vidu da je ovo dugotrajan proces definisan odredbama istog zakona koji podrazumijeva stvaranje uslova za početak rada novoosnovane opštine, suprotno je principima ustavnosti i zakonitosti da zbog ovog procesa trpe vlasnici bespravnih objekata na teritoriji opštine koja će biti osnovana u budućem periodu. 

“Vlasnici bespravnih objekata na teritoriji opštine Tuzi imaju jednaka prava i obaveze u dijelu legalizacije bespravnih objekata, shodno važećem zakonu, te se moraju informisati da je rok za podnošenje zahtjeva prekluzivan te da poslije isteka roka neće moći legalizovati objekte. Institucije nadležne za sprovođenje legalizacije sprovode postupak shodno važećim propisima”, kazali su iz ovog resora.

Članom 53a Zakona o teritorijalnoj organizaciji Crne Gore propisano je da će do obrazovanja organa lokalne uprave Opštine Tuzi, poslove iz njihove nadležnosti obavljati organi lokalne uprave Opštine Tuzi kao opštine u okviru Glavnog grada. 

“Sredstva od naplate naknade za komunalno opremanje građevinskog zemljišta sakupljene u procesu legalizacije shodno zakonu, će se trošiti za izgradnju nedostajuće infrastrukture i obezbjeđenje alternativnog smještaja, tako da ne sumnjamo da će Glavni grad i buduća opština Tuzi naći model po kome će u budućem periodu novoosnovana opština raspolagati sredstvima, ali to u svakom slučaju ne treba da koči proces”, navodi se u saopštenju.

Naglašavaju da strana lica, fizička ili pravna koja su vlasnici bespravno sagrađenih objekata imaju iste obaveze u ovom postupku kao i državljani Crne Gore.

“Svi koji posjeduju bespravno sagrađen objekta dužni su da podnesu zahtjev za legalizaciju i pribave dokumentaciju propisanu zakonom. Jedina razlika odnosi se na činjenicu da se za dokazivanje činjenice da je bespravni objekat -objekat osnovnog stanovanja za državljane Crne Gore potrebno dostaviti dokaz o prebivalištu za vlasnika i članove porodičnog domaćinstva u mjestu gdje se nalazi bespravni objekat. Pretpostavka je da objekti u vlasništvu stranaca nijesu objekti osnovnog stanovanja, te ovaj dokaz nisu dužni da dostavljaju”, ističu oni.

Postavljeno je i pitanje postupka legalizacije kolektivnih stambenih objekata odnosno objekata koji se nalaze u etažnoj svojini.

“Shodno zakonu zahtjev za legalizaciju može da podnese vlasnik bespravnog objekta, etažni vasnik ili skupština etažnih vlasnika. Članom 162 Zakona propisane su odredbe koje se odnose na legalizaciju objekta koji se sastoji od više posebnih djelova”, kazali su u Minisarstvu održivog razvoja i turizma.

Pomenutim članom propisano je da se za bespravne objekte, koji se sastoje od više posebnih djelova, na kojima je ustanovljeno pravo svojine različitih vlasnika, dokazi koji se tiču tehničke dokumentacije, dostavljaju se za cijeli objekat, a dokazi koji se odnose na plaćanje naknade za komunalno opremanje i naknade na investicije u skladu sa zakonom kojim se uređuje regionalno vodosnabdijevanje Crnogorskog primorja se podnose samo za posebni dio. Takođe je propisano da se za svaki od posebnih djelova objekta donosi pojedinačno rješenje o legalizaciji, čiji je sadržaj preciziran Zakonom.

O postupku legalizacije bespravnih objekata građani se mogu informisati pozivom na broj call centra 19899.

Izvor (naslovna fotografija):Ilustracija

Ostavite komentar

Komentari (0)

X