test

EBRD: Crna Gora i Albanija će zabilježiti najveće recesije u regionu

Standard

01/10/2020

11:01

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) produbila je projekcije pada bruto domaćeg proizvoda (BDP) za 2020. godinu gotovo svim ekonomijama u regionu, osim Srbiji.

Crna Gora i Albanija će 2020, prema predviđanjima EBRD-a, zabiljžiti najveće recesije u regionu od po devet procenata, pri čemu je projekcija crnogorskog pada produbljena za jedan procentni poen, a za Albaniju je nepromijenjena u odnosu na maj.

EBRD je ostao pri svojoj prognozi iz maja 2020. da će Srbija imati najmanji pad BDP-a u regionu od 3,5 posto ove godine, navodi se u septembarskom Izvještaju o regionalnim ekonomskim izgledima.

Hrvatska ekonomija će, takođe, pasti više za 1,5 posto nego što je ranije prognozirano, i ove godine će zabilježiti minus od 8,5 odsto, dok se Sloveniji predviđa pad BDP-a od 7,5 procenata, za dva procentna poena dublji u odnosu na majsku projekciju EBRD-a.

Bosnu i Hercegovinu, Sjevernu Makedoniju i kosovsku privredu očekuje u ovoj godini ekonomski pad od po pet posto, predviđa Banka sa sjedištem u Londonu. Projekcije za BiH i Sjevernu Makedoniju su pogoršane u odnosu na maj za 0,5 odsto za BiH i za 1,5 procenata za Makedoniju.

Što se tiče prognoza rasta BDP-a za 2021, EBRD je srezao procjene svim ekonomijama u regionu zbog neizvesnosti i negativnih rizika vezanih za potencijalno pooštravanje mjera socijalne distance usled razbuktavanja kovida-19 kako u domaćim okvirima, tako i u zemljama ključnim trgovinskim partnerima.

Prema novom izvještaju, EBRD predviđa rast BDP-a Srbije od tri posto iduće godine, u odnosu na majsku projekciju od šest posto.

Banka je najviše sasjekla procjenu rasta Albanije i Crne Gore u 2021. godini. Albaniji sada predviđa rast od 4,5 posto dogodine, za čak 7,5 procenata manji u odnosu na majsku prognozu, a Crnu Goru očekuje ekspanzija od pet odsto, ili za 5,5 procenata manja nego što je predviđano prije.

Takođe je srezana prognoza rasta Hrvatske za 2,5 procentnih poena i Slovenije za 1,5 procentni poen, na 3,5 posto za obje zemlje.

Izvor (naslovna fotografija):

Zbog visokog stepena neizvjesnosti, uzrokovane pandemijom, projekcije za ovu i narednu godinu su podložne promjenama i zavise od trajanja i roka u kojem će vakcina postati široko dostupna

Ostavite komentar

Komentari (0)