EPCG još bez završnog računa, ALTERNATIVA: CEDIS gubitaš zbog lošeg poslovanja i zapošljavanja, a ne zbog poremećaja tržišta

EPCG još bez završnog računa, ALTERNATIVA: CEDIS gubitaš zbog lošeg poslovanja i zapošljavanja, a ne zbog poremećaja tržišta

S Rastoder

05/04/2022

14:03

Elektroprivreda Crne Gore još nije predala završni račun Upravi prihoda i carina i Ministarstvu kapitalnih investicija, iako je rok istekao prije pet dana, saznaje Standard, a razlog je odluka Vlade da da saglasnost EPCG da sa 10 miliona eura pokrije prošlogodišnji gubitak Crnogorskog elektrodistributivnog sistema, jer toj državnoj kompaniji prijeti stečaj ako joj se ne pomogne.

Prema onome što je poznato to će biti urađeno kroz “knjižna odobrenja” – retroaktivno, odnosno umanjiće se iznosi faktura koje je CEDIS već platio EPCG za period od aprila 2021. do početka ove godine.

GUBITAK CEDIS-a 10,9 MILIONA EURA

Gubitak CEDIS-a u prošlog godini iznosio je 10,9 miliona eura, dok je EPCG ostvarila rekordnu dobit u istoriji kompanije od 45 miliona eura. EPCG je vlasnik CEDIS-a.

Odluka nije predlog resornog Ministarstva kapitalnih investicija (MKI), zato što taj resor nije dobio uvjerenje od EPCG da je pitanje retroaktivnog izdavanja knjižnog odobrenja razmotreno sa svih važnih aspekata, a ne postoji izvještaj treće nezavisne strane koja bi to potvrdila. Iz tih razloga je resor Mladena Bojanića na Vladu prenio donošenje odluke, u skladu sa predlogom rukovodstva EPCG.

Iako je Izvršni direktor CEDIS-a Vladimir Čađenović, kadar Demokrata, za višemilionski gubitak te kompanije optužio globalnu krizu i aktuelni poremaćaj cijene električne energije na tržištu, iz “Alternative” to demantuju.

ALTERNATIVA: ZA TRI MJESECA ČETIRI MILIONA EURA GUBITKA

Prema izvještajima resornog ministarstva, podjećaju iz Alternative, CEDIS je prvi kvartal (januar-mart) završio upozitivnom poslovanju u iznosu 2.038.164,00 eura i sa 1.369 zaposlenih. Drugi kvartal (januar-jun) CEDIS je završio u negativnom poslovanju u iznosu od -2.027.464,00 eura i 1.417 zaposlenih. Dakle, za tri mjeseca preko četiri miliona gubitka kada nije bilo nikakvih problema sa berzom i cijenom energije za čuvene gubitke na mreži, plus 57 zaposlenih više za samo tri mjeseca. CEDIS je sa trećim kvartalom ( januar-septembar) završio u negativnom poslovanju u iznosu od -3.400.000,00 eura i sa 1.519 zaposlenih.

“Iako nadležno ministarstvo nije objavilo podatke za četvrti kvartal, poznato je već sada da je CEDIS završio poslovanje januar-decembar u minusu od 10.9 miliona eura i sa 1.650 zaposlenih na dan 1.mart 2022. godine. Što se tiče kupovine energije na berzi za pokrivanje gubitaka, svima je jasno da rukovodioc Sektora za upravljanje u periodu april-maj-jun-jul nije trgovao energiju na berzi dok je još bila povoljna (između 50-70 eura po MW/h). Takođe je svima poznato da je 70% energije bilo već bilo obezbijeđeno po povoljnijoj cijeni, nego što Regulatorna agencija za energetiku odobrava. Takođe, svima je poznato da je EPCG zaposlenim povećala platu od 12.44 %, dok radnici CEDIS-a rade isti, ako ne i teži posao”, objavljeno je na FB stranici Alternative.

SINDIKAT I RADNICI DA SE UKLJUČE, JER ĆE MENADŽMET SMANJITI PLATE

Prema njihovom mišljenju glavna prepreka povećanja plata CEDIS-u jeste gore navedeno negativno poslovanje koje je prouzrokovano lošim odluka rukovodstva kompanije (kasna trgovina na berzi i veliki broj novozaposlenih koji su opteretili predviđeni fond za plate).

Foto: CEDIS

“Svim dobronamjernim radnicima je jasno da kompanija neće uspjeti da se izbori sa ogromnim brojem novozaposlenih i loših odlukama menadžmenta. Pošto Alternativa zna da će menadžment od polovine ove godine SMANJITI PLATE, ovim putem apelujemo da pozovete na odgovornost menadžment, kao i predsjednike sindikata koji treba na vrijeme da se uključe u goruće probleme kompanije, predstave probleme članstvu i zaštite radnike na vrijeme od loših odluka menadžmenta”, kažu iz Alternative.

ČAĐENOVIĆ: POSLOVALI NAJBOLJE ŠTO SMO MOGLI U OVAKVIM USLOVIMA

Izvršni direktor CEDIS-a Vladimir Čađenović situaciju vidi drugačije

Vladimir Čađenović

“Mi smo u nikad težim uslovima i nezapamćenim izazovima, posebno u uslovima istorijskog skoka cijena električne energije na tržištu koji je ugrozio sve operatore distributivnog sistema u regionu i šire, dali i uradili najbolje”, kaže Čađenović.

On podsjeća da niko u kompaniji nije mogao uticati na cijenu električne energije na berzi, zbog koje je CEDIS imao veće troškove od odobrenih od strane Regulatorne agencije za energetiku-RAE, niti izbjeći štetan uticaj takvih poremećaja na tržištu električne energije na rezultate poslovanja.

“Zato smo još tokom 2021. godine upoznali javnost, energetske subjekte i Ministarstvo kapitalnih investicija sa posljedicama poremećaja na tržištu električne energije na distributivni sistem. Svi već znate da je cijena električne energije na berzi sa oko 50 eur/MWh u januaru dostizala cijenu od preko 300, pa i 400 eura/MWh i to je razlog zbog kojeg je CEDIS imao troškove veće od odobrenih od strane RAE za nabavku električne energije za pokrivanje gubitaka u distributivnom sistemu, koji padaju na naš teret”, kaže Čađenović.

Dodaje da je za period april-decembar 2021. godine bila potrebna nabavka oko 250 hiljada MWh, po prosječnoj tržišnoj cijeni od skoro 94 eura, zbog čega su mogli ostvariti gubitak od oko 10 miliona eura.

“Da smo nabavljali električnu energiju za pokrivanje gubitaka po cijeni koju je definisala RAE, i pored izazova sa kojima smo se suočavali u prošloj godini, bili bismo u zoni pozitivnog poslovanja. Iako nikad nije bilo teže, uradili smo sve da saniramo negativne posljedice globalne krize. Podržali su nas Vlada i EPCG, kao što su i druge države i energetske kompanije podržale svoje operatore distributivnog sistema”, saopštio je Čađenović.

ZEKOVIĆ: KADA IZABERETE MENADŽMENT PO PARTIJSKOM KLJUČU DOBIJETE 10 MILIONA EURA DUGA

Socijaldemokratska partija (SDP) pozvala je ministra kapitalnih investicija Mladena Bojanića da javno saopšti stav po pitanju odluke Vlade, “donijete u kasnim satima i skrivane od javnosti”, da odobri Elektroprivredi da “računovodstvenom akrobatikom” izmiri finansijske gubitke Crnogorskog elektrodistributivnog sistema (CEDIS) u iznosu od 10,9 miliona eura.

“Kada izaberete menadžment po partijskom ključu, a dobijete gubitak od preko 10 miliona eura, elementarno je odgovorno da partije koje su ih delegirale pojasne građanima kako su ih oštetili. Pogotovo jer se radi o monopolskom državnom preduzeću, koje je u proteklim godinama ostvarivalo značajan profit, čak i prije puštanja podmorskog kabla u funckiju”, saopštio je potpredsjednik SDP-a Bojan Zeković.

BOJANIĆ: GUBITAK SE MOGAO POKRITI KROZ DOKAPITALIZACIJU ILI POZAJMICU

U Ministarstvu kapitalnih investicija tvrde da država ne bi dozvolila da CEDIS ode u stečaj. Ministar Mladen Bojanić rekao je za TV Vijesti da ni građani neće plaćati skuplju struju.

Mladen Bojanić, Foto: Skupština Crne Gore

Iako kaže da je gubitak CEDIS-a opravdan i očekivan zbog poremećaja na tržištu električne energije, bio je protiv ovakve intervencije Vlade i EPCG.

Bojanić smatra da se gubitak mogao pokriti kroz dokapitalizaciju ili pozajmicu od EPCG, koja je stopostotni vlasnik CEDIS-a.

Izvor (naslovna fotografija): CEDIS

Ostavite komentar

Komentari (0)

X