Nakon zatvaranja birališta, Simion, 38-godišnji lider stranke AUR, osvojio je između 30 i 33 posto glasova na izborima održanim u nedjelju, prema rezultatima dvije izlazne ankete, piše Radio Slobodna Evropa.
U obje ankete Crin Antonescu, kandidat vladajuće koalicije, bio je drugi sa oko 23 posto glasova.Gradonačelnik Bukurešta Nikusor Dan imao je takođe 23 posto u jednoj anketi te 20,9 posto u drugoj.
Prebrojavanje glasova se pažljivo prati i izvan Rumunije, djelimično zato što je Simion poznat po svojim kontroverznim izjavama, uključujući one o teritorijama Ukrajine i Moldavije, kao i o propitivanju rumunske vojne pomoći Ukrajini.
Kritikovao je i aktuelnu rusku invaziju na Ukrajinu.
U novembru prošle godine, Kelin Džordžesku, desničarski proruski nacionalista koji se smatrao slabijim kandidatom, iznenađujuće je pobijedio u prvom krugu izbora.
Međutim, Ustavni sud je poništio predsjedničke izbore nakon tvrdnji da je Rusija vodila koordinisanu online kampanju u korist Džordžeskua, što je Moskva demantovala.
Džordžesku je nazvao ponovljene izbore “prevarom onih čija je jedina državna politika varanje”, ali je rekao da je došao da “ukaže na snagu demokratije, snagu glasanja koji zastrašuje sistem”.
Poništavanje novembarskih izbora izazvalo je kritike izvan Rumunije, a najistaknutije su bile one američkog potpredsjednika Dži Dej Venska, koji je u februaru na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji optužio zvaničnike da su djelovali na osnovu “slabih sumnji i ogromnog pritiska svojih susjeda iz Evropske unije”.
Simion je javno prigrlio dio retorike američkog predsjednika Donalda Trampa i njegovog pokreta “Učinimo Ameriku ponovo velikom” (Make America Great Again, MAGA).
U novembru je objavio fotografiju na kojoj nosi poznati Trampov crveni kačket s natpisom “Trump Save America”, a nedavno je izjavio da je “ideološki potpuno usklađen s MAGA pokretom”.
Izborna komisija Rumunije je 24. aprila pokrenula istragu protiv Simionove političke stranke zbog navodnog kršenja pravila o finansiranju predizborne kampanje.
Istraga se fokusirala na tvrdnje da je Simion organizovao isplatu od 1,5 miliona dolara američkoj lobističkoj firmi kako bi se organizovali sastanci u Vašingtonu s istaknutim medijskim ličnostima bliskim Trampu. Simion je te navode negirao.
Izborna kampanja privukla je pažnju međunarodnih posmatrača. U izvještaju prije izbora, posmatrači iz Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE) kritikovali su neke aspekte registracije i brojanja glasova u Rumuniji.
Administracija Donalda Trampa poslala je i svog nezavisnog posmatrača, zvaničnika iz Federalne izborne komisije SAD-a, koja nadgleda američke izbore.
Nije jasno hoće li Simion moći osvojiti više od 50 posto glasova za direktnu pobjedu. Ako to ne uspije, drugi krug između dva kandidata s najviše glasova održat će se 18. maja.
Većina analitičara smatra da bi Simion imao poteškoća u osvajanju drugog kruga, posebno ako Dan ili Antonesku dobiju dovoljan broj glasova.
Izbori su trenutak raskršća za Rumuniju, članicu Evropske unije i NATO-a, koja nastoji da povrati demokratiju i zadrži geopolitičke saveze, koji su postali nategnuti nakon poništavanja novembarskih izbora.
Novi predsjednik će naslijediti Klausa Johanisa, predsjednika Rumunije od decembra 2014. do februara 2025. godine.
Johanisu je drugi mandat produžen nakon što je Ustavni sud poništio predsjedničke izbore, ali je on u februaru ipak podnio ostavku pod pritiskom više opozicionih, pretežno desničarskih stranaka.
Ponavljanje predsjedničkih izbora je zaustavilo aktivnosti vlade na smanjenju najvećeg budžetskog deficita u Evropskoj uniji, zbog čega Rumuniji prijeti opasnost od pada kreditnog rejtinga na nivo ispod investicionog, piše Reuters.
Preporučeno
Naredni predsjednik će se suočiti i sa ekonomskim posljedicama potencijalnog trgovinskog rata i sa pritiskom da poveća izdvajanja za odbranu.