Od kada je 1960. godine proizvela prve kilovat-sate, „Perućica“ je, navode, do danas isporučila impresivnih 56.213.823 megavat-sati električne energije, što čini čak 41 odsto ukupne domaće proizvodnje.
“Uprkos dugoj istoriji, ova elektrana i dalje ostvaruje izuzetne rezultate. U tekućoj godini, do danas je proizvedeno 394.448 MWh, čime je već ostvareno 42 odsto od planiranih 950.000 MWh za cijelu godinu”, kaže se u saopštenju.Rukovodilac podružnice HE „Perućica“, Radovan Đukanović, poručio je da se jubilej, u skladu s tradicijom, obilježava radno i skromno, jer su u toku intenzivne pripreme za redovni remont i realizaciju investicionih projekata.
„Naš tim svakodnevno pokazuje visok nivo odgovornosti i posvećenosti. To je ključna snaga ovog kolektiva već decenijama“, naglasio je Đukanović.
Izvršni rukovodilac FC Proizvodnja, Miro Vračar, naglasio je da zaposlene očekuju ozbiljni zadaci pored svakodnevnih aktivnosti.
Među ključnim prioritetima su modernizacija agregata A7, A3 i A4 i nastavak radova na izgradnji agregata A8. Istovremeno, dodaje se u saopštenju, tokom ove godine biće značajno angažovanje i na infrastrukturnom projektu koji predviđa prevođenje viška voda rijeke Zete u akumulaciju Krupac, kao i povezivanje jezera Krupac i Slano.
“Kada svi ovi zahvati budu završeni, što se očekuje u naredne dvije do tri godine, „Perućica“ će biti potpuno modernizovana, sa znatno unaprijeđenom efikasnošću i sposobnošću da maksimalno valorizuje raspoloživi vodni potencijal”, istakao je Vračar.
Krajem 2024. u pogon su puštene rekonstruisane male hidroelektrane „Podgor“ i „Rijeka Crnojevića“, a istovremeno su značajno unaprijeđeni i uslovi rada za zaposlene.
Preporučeno
“HE „Perućica“ koristi vode iz gornjeg toka rijeke Zete koje, zahvaljujući izrazito povoljnom padu s područja Nikšićkog polja, pokreću turbine elektrane. Sa instalisanom snagom od 307 megavata, sistem obuhvata akumulacije „Krupac“, „Slano“ i retenziju „Vrtac“, a sastavni dio čini i pet malih hidroelektrana koje se nalaze na teritoriji Podgorice, Kolašina, Cetinja i Šavnika”, zakjučuju u EPCG.