Hoće li Trumpova pobjeda izazvati globalni trgovinski rat?

Hoće li Trumpova pobjeda izazvati globalni trgovinski rat?

Standard

11/11/2024

13:20

Izjave Donalda Trumpa da će uvesti carine na uvoz robe u SAD već su oborile akcije BMW-a, Mercedesa i Volkswagena za 5%-7%. SAD su najveće pojedinačno izvozno tržište za njemačke proizvođače automobila. U MMF smatraju da bi veliki trgovinski rat mogao svjetskoj ekonomiji nanijeti štetu jednaku veličine francuske i njemačke privrede zajedno

Faisal Islam, ekonomski urednik BBC-a

Donald Trump je u svojoj kampanji obećao da će oporezovati svu robu uvezenu u SAD ako ponovo osvoji Bijelu kuću. Nakon njegove pobjede, kompanije i ekonomisti širom svijeta pokušavaju da utvrde koliko je on ozbiljan.

Trump carine vidi kao način rasta američke ekonomije, zaštite radnih mjesta i povećanja poreskih prihoda.

U prošlosti je usmjeravao carine na pojedinačne zemlje poput Kine ili na određene industrije, na primjer na čelik. Ali Trumpovo obećanje u predizbornoj kampanji da će nametnuti carine od 10% do 20% na svu stranu robu moglo bi uticati na cijene u cijelom svijetu.

Čini se da je prošlog mjeseca izdvojio Evropu.

„Evropska unija zvuči tako lijepo, tako lijepo, zar ne? Sve lijepe evropske male zemlje koje se okupljaju… Ne uzimaju naše automobile. Ne uzimaju naše poljoprivredne proizvode. Prodaju milione i milione automobila u Sjedinjenim Državama. Ne, ne, ne, moraće da plate veliku cijenu“, kazao je u kampanji Donald Trump, sada izabrani američki predsjednik.

Akcije BMW-a, Mercedesa i Volkswagena pale su između 5% i 7% nakon Trumpove potvrde pobjede. SAD su najveće pojedinačno izvozno tržište za njemačke proizvođače automobila.

Tokom kampanje Trump je rekao da su carine odgovor na bezbroj pitanja, uključujući obuzdavanje Kine i sprečavanje ilegalne imigracije.

„Tarifa je najljepša riječ u rječniku”, rekao je. To je oružje koje očigledno namjerava da upotrijebi.

Iako je veliki dio ove retorike i djelovanja usmjeren na Kinu, tu se ne završava.

Neki poput EU već sastavljaju spiskove preventivnih mjera odmazde protiv SAD, poučeni time što ministri svojevremeno nijesu dovoljno ozbiljno shvatili Trumpove prijetnje carinama, koje je on kasnije uveo.

Ministri finansija G7 prošli su mi rekli prošle sedmice da će pokušati da podsjete Ameriku koju vodi Trump na potrebu za saveznicima u svjetskoj ekonomiji jer „nije cilj pokrenuti trgovinski rat“.

Međutim, ako SAD budu „pokrenule snažne i široke aktivnosti“, Evropa će brzo razmisliti o svom odgovoru.

EU je ranije uvela carine na legendarne američke proizvode kao što su motocikli Harley Davidson, bourbon i farmerke Levi's kao odgovor na američke carine na čelik i aluminijum.

Vodeći bankar eurozone rekao mi je da američke carine same po sebi „neće izazvati inflaciju u Evropi, ali da to zavisi od reakcije Evrope“.

Prošlog mjeseca su mi u MMF kazali da bi veliki trgovinski rat mogao pogoditi svjetsku ekonomiju za 7%, ili za veličinu francuske i njemačke privrede zajedno.

Postoje vrlo važna pitanja za britansku vladu o tome gdje bi tačno Velika Britanija nakon Brexita trebalo da se smjesti u mogućem, ako ne i sigurnom, transatlantskom trgovinskom ratu.

Smjer kretanja Ujedinjenog Kraljevstva do sada je bio približavanje Evropskoj uniji, uključujući standarde hrane i farmi. To bi vrlo otežalo bliski trgovinski sporazum sa SAD.

Freepik

Bidenova administracija nije bila zainteresovana za takav dogovor SAD i UK. Trumpov još uvijek vrlo uticajni glavni trgovinski pregovarač Bob Lighthizer čak je rekao da ga je pretpostavka da će Ujedinjeno Kraljevstvo ostati blizu EU kako bi pomoglo vlastitim kompanijama svojevremeno spriječilo u postizanju dogovora. „Oni su vam mnogo veći trgovinski partner od nas“, rekao mi je u intervjuu. Velika Britanija bi mogla da pokuša da ostane neutralna, ali bi se borila da izbjegne unakrsnu vatru, posebno za trgovinu robom u farmaceutskim proizvodima i automobilima. Retorika britanske vlade sugeriše da bi ona mogla da pokuša da bude mirotvorac u globalnim trgovinskim ratovima, ali je pitanje bi li je iko poslušao? Britanija bi mogla odabrati stranu, pokušavajući da bude izuzeta od Trumpovih carina.

Diplomate su ohrabrene stavovima pragmatičnijih ekonomskih savjetnicka novoizabranog predsjednika SAD koji sugerišu da bi prijateljski odnos među saveznicima mogao voditi ka kvalitetnijem dogovoru.

Ili bi svijet imao više koristi ako bi UK udružilo snage s EU kako bi spriječio primjenu takvih trgovinskih carina?

Što je s ostatkom svijeta?

Ako najveća svjetska ekonomija pribjegava masovnom protekcionizmu, biće teško uvjeriti mnoge manje ekonomije da ne učine to isto.

Moguće je da je to samo lansirano kao mamac. Trumpova upozorenja mogu se uzeti i zdravo za gotovo. Ništa nije sigurno, ali ovako mogu započeti i vrlo ozbiljni trgovinski ratovi.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X