Crna Gora u svom podmorju ima 51 milijardu metara kubnih prirodnog gasa i 144 milion tečnih resursa, što je ukupno, odnosno ekvivalentno cifri od 438 miliona barela nafte, pokazao je prvi izvještaj nezavisnog procjenitelja „Competent Persons Report – CPR”. To je saopštio grčki koncesionar “Energean” portalu Standard.
“Izvještaj potvrđuje procjene da Crna Gora ‘sjedi‘ na čvorištu dragocjenih resursa neiskorišćenog potencijala istočnog Jadrana. Ovo područje je ostalo u značajnoj mjeri neistraženo i pored toga što ima, kako se čini, aktivni naftni sistem, sa široko razvijenim ležištima pješčara i karbonatnih stijena. U zapadnom podmorju Jadrana, ugljovodonici, nafta i biogenski gas, ekstenzivno se proizvode već preko 50 godina i mi držimo da se ista ležista protežu i u podmorju Crne Gore… Nakon iskustva stečenog prilikom istraživanja u zapadnoj Grčkoj, Društvo Energean steklo je značajna saznanja o geologiji te oblasti. S tim u vezi, posvećeni smo i apsolutno spremni da ostvarimo maksimalne domete razvojnih mogućnosti obezbjeđujući na taj način korišćenje ugljovodoničnih potencijala ovog područja”, sopštio je glavni izvršni direktor društva Energean, Mathios Rigas.
Izvještaj CPR je, kako se dodaje, važan korak u utvrđivanju potencijala podmorja Crne Gore, koje je u ovom trenutku neistraženo, uprkos činjenici da su raniji operatori tokom vršenja bušotina krajem XX. vijeka došli do otkrića nafte i gasa, ali ih nijesu komercijalizovali.
Energean je trenutno jedini operator, sa 100 odsto radnim udjelom, na blokovima 4218-30 i 4219-26 u crnogorskom podmorju. Ovi blokovi su zvanično dodijeljeni u martu 2017. godine, nakon potpisivanja Ugovora o koncesiji izmedju ovog Društva i države Crne Gore. Njima je obuhvaćena površina od 338 km2 u plitkim vodama.
Izrada ovog izvještaja je sastavni dio prve trogodišnje faze istraživanja, koja podrazumijeva obavezni radni program koji obuhvata seizmička 3D snimanja dva bloka koja bi trebalo da se realizuju u 2018. godini kao i geološke i geofizičke (G&G) studije. Ukupna investicija ove inicijalne faze istraživanja procjenjuje se na iznos od pet miliona američkih dolara.
Najviše posla kada je u pitanju projekat istraživanja nafte i gasa u Crnoj Gori urađen je unazad nekoliko godina, a tadašnji ministar ekonomije Vladimir Kavarić i njegov pomoćnik Vladan Dubljević su više puta saopštavali da sve prikupljene informacije idu u prilog činjenici da u Jadranskom moru ima “crnog zlata”.
Ministarka ekonomije Dragica Sekulić i predsjedavajući i izvršni direktor kompanije Energean Oil&Gas Mathios Rigas potpisali su u vili ”Gorica” 15. marta ugovor o koncesiji za proizvodnju i istraživanje ugljovodonika u podmorju Crne Gore. Koncesija traje 30 godina i odnosi se na dva bloka u neposrednoj blizini Ulcinja, na granici sa Albanijom.
Preporučeno
Prema zakonu koji je usvojio parlament, porez na ugljovodonike iznosi 59 posto, od čega će 20 odsto ići u državni proračun, a ostatak u poseban fond.