NIKALJEVIĆ ZA STANDARD: Efekti projekta Evropa 1 i 2 su povećanje duga, rasturanje zdravstva, Fonda PIO, turizma, izvoza…

NIKALJEVIĆ ZA STANDARD: Efekti projekta Evropa 1 i 2 su povećanje duga, rasturanje zdravstva, Fonda PIO, turizma, izvoza…

S Rastoder

24/05/2025

10:14

Vladimir Vlado Nikaljević, član redakcije Stega – Strategije za evropsku i građansku Crnu Goru, poslanik LSCG u prvom sazivu, je u razgovoru za portal Standard rekao da je ekonomski trenutak u Crnoj Gori loš, da su efekti projekata Evropa sad 1 i Evropa sad 2 povećanje duga, rasturanje Fonda zdravstva i pravljenje ,,ogromne rupe” u Fondu PIO.

,,Turizam nam je u gubitku kao i većna velikih državnih preduzeća. Pokrivenost uvoza – izvozom ispod 14 odsto. Kritikovati je lakše nego dati ozbiljne stručne prijedloge. A STEGA  je upravo to uradila. Poslali smo otvoreno pismo premijeru i tražila snažni zaokret u ekonomskoj politici. Kako da se strategija zaduživanja promijeni u strategiju razduživanja. No nije bilo nikakvog odgovora iako smo ga nekoliko puta prozivali, a on obećavao”, rekao je Nikaljević

STANDARD: Kako ocjenjujete namjeru vlasti da investitoru iz UAE bez tendera i zakonskih procedura ustupe crnogorske resurse?

NIKALJEVIĆ:  Što se tiče namjere da se M. Alabaru da jedan od najvećih resursa -zaleđe Velike plaže u Ulcinju za gradnju stanova, smatram da je to katastrofalna šteta za Crnu Goru, da je to teška obmana građana i teška korupcija.

STANDARD: Angažovani ste kroz NVO, pokret Stega. Radili ste na otkrivanju devastacije jednog od simbola CG kompanije Plantaže, kao i na besprizornom otimanju čak i crnogorskih grobalja. Da li uspijevate da usporite ili zaustavite te akcije?

NIKALJEVIĆ: Borili smo se, da se spasu Plantaža, zato što  nisu obično preduzeće nego za državu Crnu Goru strateško preduzeće. Nosilac razvoja i čitavog vinogradarskog sektora. U njima je skoncentrisano preko 90% čitavog sektora. U njima je skoncentrisana i istorija i sadašnjost i budućnost crnogorskog vinogradarstva.  Za mene je najveća vrijednost Plantaža što su uspješni primjer kako Crna Gora može sopstvenim resursima: autohtonim lozama, vrijednim i stručnim radnicima, na našoj kamenitoj mediteranskoj zemlji, da napravi evropski respektabilnu firmu i dokaže da je Crna Gora ekonomski  održiva država.

STANDARD: Bili ste jedan od onih koji su ranih devedesetih nosili zastavu CG i EU i promovisali te vrijednosti. Gdje je Crna Gora danas nakon toliko godina i nakon 19 godina obnovljene samostalnosti?

NIKALJEVIĆ: Devedesetih godina Mladost je uzavrela. Na toj energiji muzici crvenim zastavama, prkosu (NEGO ŠTO!) postignuta je referendumska pobjeda sa 10% razlike. Sada te energije nema , Vlast koja je bila na pobjedničkoj strani nije krenula putem koji je donosio prosperitet i stabilnost cijeloj zajednici nego ka autokratiji i partitokratiji. Strana koje je na izborima imala 10% manje glasova, nije prihvatila rezultat kao konačan, nego je oslonjena na velikosrpske snage u Srbiji, iza kojih je stojao ruski uticaj, promijenila taktiku (tzv. ,,meki put“) i preko SPC, ,,kadrova po dubini“, medija iz Srbije, prosrpskih partija i provjerenih kadrova koji su instalirani u vrh vlasti, nastavila sa urušavanjem institucija, zaduživanjem i izazivanjem nestabilnosti.

STANDARD: Kako u EU sa ideologijom Mandića, Kneževića, Kovačevića, Vranješa….?

NIKALJEVIĆ: Nikako! Oni će sve učinjeti da Crna Gora bude zaustavljena na putu u Evropsku Uniju. 

STANDARD: Revizija istorije je glavni posao dijela sadašnje parlamentarne većine. Četinički pokret se pokušava proglasiti drugim antifašističkim pokretom. Ima li građanska i procrnogorska Crna Gora snage da se odupre ovom trendu?

NIKALJEVIĆ: Što se nauke tiče, na osnovu hiljada dokumenata i kod nas i u inistranstvu nepobitno je dokazano da  četnički pokret jeste fašistički pokret . Crna Gora je obnovila svoju državnost u antifašističkoj borbi. Ako se relativizira antifašizam i negove tekovine, otvara se put napadu na državnost. Pročetničke snage kod nas, oslanjaju se na podršku iz Srbije gde su četnici izjednačeni sa partizanskim pokretom ali kao što sam rekao nauka je to potpuno istražila – ostalo je samo politika.  

STANDARD: Predsjednici opština Nikšić i Pljevlja, Kovačević i Vranješ, prije svih, otvoreno se rugaju Crnoj Gori i ponižavaju je u svakoj prilici. Reakcija vlasti je, u najmanju ruku, blaga ili nikakva. Vaša ocjena?

NIKALJEVIĆ: Ponašanje, predsednika Opština Nikšić i Pljevlja: Kovačevića i Vraneša je odraz njihovog kulturnog nivoa. Mislim, da im ne treba pridavati  pažnju. Oni su samo izvršioci a njihov lični uticaj je marginalan. Sva snaga njihova potiče iz političkih partija čija ideološka-fašistička opcija je istorijski poražena. Opasni su oni koji se ne vide, kao što je rektor UCG čiji se snimak govora može pogledati na youtube-u. Kad čovek takvog obrazovanja, prefinjenih manira i takvih stručnih referenci i položaja, govori na takav način, onda je jasno da se tih ljudi treba paziti a ne pomenutih.

STANDARD: Kako se suprotstaviti moćnoj organizaciji kao što je SPC?

NIKALJEVIĆ:  Postoji formula i algoritam. Prvo, da građanske -proevropske snage osvoje vlast. Onda nezavisni mediji. Zatim, ne samo formalno, nego suštinski ispunjeno, u pristupnom procesu, poglavlje 23, 24 -vladavina prava. Jer, poštovanje ustava i zakona i djelovanje institucija, naravno primjena kanonskog prava, uz poziv na najbolju evropsku praksu je put – spor, delikatan ali cjelishodan. Pozitivno je to što je Evropska Unija shvatila da je preko SPC vrlo snažan ruski uticaj i da je SPC najefikasniji izvođač velikosrpskog projekta od Načertanija do danas. Ovo se odnosi na politički dio SPC. Pitanje vjere, vjernika, duhovnika i bogosluženja poštujem i nije predmet ove izjave.

STANDARD: Koliko je Crna Gora realno sekularna država?

NIKALJEVIĆ: Teško se može reći da je Crna Gora sekularna država. Ovu i prošlu vlast postavila je SPC. Njen uticaj je ogroman kroz institucije Sistema. U Instituciji kao katastar, kao što je ministarstvo uređenja prostora oni mogu da urade šta hoće, kao što mogu da dobiju sredstava iz budžeta koliko traže. Mogu da  zloupotrebljavaju arheološka nalazišta i prisvajaju 7oo starije crkve od njihove itd.

STANDARD: Kako gledate na namjeru parlamentarne većine u vezi sa promjenom Zakona o državljanstvu i omogućavanja dvojnog državljanstva?

NIKALJEVIĆ: Zakon o državljanstvu je vrlo opasan, zato što se time hoće promijeniti odnos među biračima i to je u stvari napad na onih 10% referendumske razlike, da bi se u nekom istorijskom kontekstu u budućnosti stvorili uslovi za novi referendum i da Crna Gora padne u ralje srpskog sveta. Sreća je, što je Evropska Unija to prepoznala, tako da vjerujem da imamo šanse da se tome suprotstavimo.

Crna Gora mora pronaći svoj ,,uski koridor”

U našim medijima se može pročitati puno opravdanih kritičkih tekstova, a STEGA se trudila da ponudi i rješenja jer:

Ovakvo stanje nije sudbina, već posljedica spoljno političkog djelovanja i unutrašnjih slabosti ali i nedostatka: vizije,  strategije, neodgovornosti a posebno marginalizacije građana iz procesa odlučivanja. Zato, pozivamo sve  koji vjeruju u pravedniju, uređeniju i slobodniju Crnu Goru, da se uključe u stvaranje novog društvenog  pokreta, koji će vratiti državu njenim građanima, jer sloboda i napredak nijesu poklon, oni nastaju samo kao rezultat ozbiljnog rada da se postigne  ravnoteža između: snažne ali odgovorne države i angažovanog i aktivnog društva. Inspiraciju nalazimo u  našoj istoriji, u policentričnom djelovanju  i samoupravi crnogorskih plemena i Opštecrnogorskom zboru a potvrdu da je to dobar put u djelima nobelovaca i iskustvu nekih evropskih pokreta koji pokazuju, da stvarne promjene dolaze odozdo, kada građani preuzmu odgovornost i krenu u akciju. Prosperitet je moguć samo kada država i društvo istovremeno jačaju, održavajući međusobnu ravnotežu. Ako jedna strana prevagne – društvo klizi u anarhiju ili haos. Crna Gora mora pronaći svoj ,,uski koridor”-put ka stabilnosti, slobodi i demokratitji. To podrazumijeva široko građansko učešće u djelovanju: pojedinaca, udruženja, lokalnih inicijativa i neformalnih pokreta, koji će vršiti pritisak za reforme i za ogovornost vlasti.   

Izvor (naslovna fotografija):Vladimir Vlado Nikaljević, PR CENTAR

Ostavite komentar

Komentari (0)

X