
Komisija za koncesije je od 1. januara 2017. do 15. marta ove godine u Registar ugovora unijela 18 novih i 16 izmjena ovih dokumenata, navodi se u Izvještaju o radu tog tijela Vlade.Među izmijenjenim ugovorima nijesu se našli oni čije su promjene tehničke prirode korekcije u nazivima ugovora i brojevima, a koji nijesu imali anekse ili slična dokumenta. Zaključno sa 15. martom, u Registar ugovora o koncesijama upisana su 253 sporazuma.
Kompanija “Tujko” iz Kotora sredinom avgusta prošle godine dobila je produženje roka za eksploataciju tehničko-građevinskog kamena sa ležišta Rudine u kotorskoj opštini. Takođe, ista odluka donesena je u slučaju firme “Euromix beton” iz Bara za kamen iz Darze u Ulcinju. Komisija je istakla kako su se “stekli uslovi za sprovođenje postupka za produženje Ugovora o koncesiji” i predložila je Vladi da to odobri bez sprovođenja javnog nadmetanja.
S druge strane, ovo tijelo je krajem 2016. godine odbilo prigovor konzorcijuma kompanija “Visso iz Danilovgrada i “Marble & Stone” iz Italije za eksploataciju arhitektonsko-građevinskog, odnosno ukrasnog i tehničko-građevinskog kamena sa ležišta Visočica u Danilovgradu, jer “nije podoban da učestvuje na javnom nadmetanju”.
Koncesije na 30 godina
Kako se navodi u dokumentu, većina novih ugovora potpisana je za koncesije od 30 godina 14 od 18 ugovora. Od ukupnog broja, 12 se odnosi na proizvodnju električne energije i korišćenje hidroenergetskog potencijala, dva na eksploataciju tehničko-građevinskog kamena, a po jedan na detaljna geološka istraživanja i eksploataciju kamena, na eksploataciju ukrasnog i tehničko-građevinskog kamena, te na korišćenje dijela voda za flaširanje ili dopremanje u komercijalne svrhe.
Na teritoriji opština Kolašin i Mojkovac sprovode se po četiri ugovora o koncesijama, u Andrijevici tri, Bijelom Polju dva i po jedan u Šavniku, Beranama, Pljevljima, Nikšiću i Danilovgradu.
Tehničko-građevinski kamen eksploatisaće “Bemax” sa ležišta Vilići u Pljevljima narednih 17 i po godina. “Crnagoraput” ima istu dozvolu na 26 godina za tehničko-građevinski kamen u Štitarici Okruglički krš i Taskavac u Mojkovcu. “Šišković” iz Danilovgrada će moći da koristi ukrasni i tehničko-građevinski kamen sa Visočice 30 godina, dok će u istom roku nikšićki “Mehanizacija i programat” vršiti detaljna geološka istraživanja i eksploataciju kamena u Kusidama.
Jedina kompanija koja se prijavila za flaširanje i dopremanje vode u komercijalne svrhe je “Vila Mir” iz Kotora, koja je za Ledeni izvor u Andrijevici dobila dozvolu na 25 godina.