Zaštita potrošača: Novi zakon protiv sive ekonomije, dvojnog kvaliteta…

Zaštita potrošača: Novi zakon protiv sive ekonomije, dvojnog kvaliteta…

Standard

26/05/2025

07:18

U fokusu novog Nacionalnog programa zaštite potrošača za period 2025–2027. i predstojećeg Zakona o zaštiti potrošača su digitalna prava, suzbijanje sive ekonomije, borba protiv dvojnog kvaliteta i veća transparentnost u trgovini. U Nacrtu Nacionalnog programa zaštite potrošača 2025–2027. godine, objavljenog na sajtu Vlade, a koji je trenutno u fazi javne rasprave, predviđene su brojne novine usmjerene na jačanje institucionalnog odgovora na potrebe savremenih potrošača.

Dokument koji je pripremilo Ministarstvo ekonomskog razvoja donosi nove pristupe, poput tajne kupovine, kojom se omogućava inspekcijama da bez prethodnog najavljivanja provjere da li trgovci poštuju zakonske obaveze.

“Inspekcijski nadzor treba da uključuje i elemente kao što su tajna kupovina, kako bi se dobila realna slika o načinu poslovanja trgovaca i sprovođenju propisa u praksi“, navodi se u dokumentu.

Ova praksa trebalo bi da doprinese boljem nadzoru tržišta i suzbijanju nepoštenih praksi, posebno u kontekstu sive ekonomije, kao i preciznijem uvidu u iskustvo krajnjih korisnika.

Novi zakon – temelj modernog potrošačkog sistema

Jedna od ključnih aktivnosti predviđenih Programom rada Vlade za 2025. godinu jeste donošenje novog Zakona o zaštiti potrošača, koji će u potpunosti biti usklađen s pravnom tekovinom Evropske unije. Kako se navodi, zakon ima za cilj da otkloni nedostatke važećeg rješenja i osavremeni normativni okvir u skladu sa tri ključne EU direktive (2019/770, 2019/771 i 2019/2161).

„Predlog zakona otklanja nedostatke postojećeg, usklađuje se s EU direktivama 2019/770, 2019/771 i 2019/2161, te unapređuje zaštitu potrošača kroz Centralni informacioni sistem, omogućavajući bolju saradnju, procjenu rizika i efikasnije korišćenje resursa“, navodi se u nacrtu.

Novi zakon predviđa proširenje potrošačkih prava i na digitalne sadržaje i usluge, uključujući i one koje se nude u zamjenu za lične podatke. Posebna pažnja biće posvećena uvođenju jasnijih pravila o saobraznosti proizvoda i garancijama, što treba da doprinese većoj pravnoj sigurnosti potrošača. Takođe, zakon adresira sve učestalije probleme poput dvojnog kvaliteta robe i lažnih recenzija, a planirano je i povećanje transparentnosti kada je u pitanju način isticanja cijena u maloprodajnim objektima i na internet platformama.

Takođe, zakon predviđa i potpunije uređivanje Centralnog informacionog sistema za zaštitu potrošača, uz jačanje međuinstitucionalne saradnje, u skladu sa EU regulativom 2017/2394.

Program predviđa i dodatne korake u unapređenju zaštite potrošača u digitalnom okruženju, posebno kroz pristupanje evropskom Single Market Programme (SMP), koji će omogućiti jačanje inspekcijskih kapaciteta, saradnju sa carinskim službama i razmjenu informacija preko mreža poput Safety Gate i Consumer Protection Cooperation (CPC).

„Uspješno usklađivanje sa tim okvirima ne zavisi samo od usvajanja zakonodavstva, već i od efikasnog sprovođenja kroz izgradnju kapaciteta, ulaganje u infrastrukturu i aktivno uključivanje u evropske mreže“, navodi se.

Nacionalni program uključuje i razvoj edukativnih aktivnosti za potrošače i tržišne inspektore, podršku savjetovalištima i unapređenje vanpravnog rješavanja potrošačkih sporova, kako bi se rasteretio pravosudni sistem i unaprijedio kvalitet zaštite prava.

Izvor: RTCG
Izvor (naslovna fotografija): Pixabay

Ostavite komentar

Komentari (0)

X