test

ISPOVIJEST: Pozajmio sam dvije hiljade eura, a vratio 20.000 – bojao sam se da ću biti gepekovan, a strah te vuče sve dublje u mrežu zelenaša

Standard

28/07/2020

07:34

Zelenašenje – začarani krug iz kojeg nije lako izaći i koji sa sobom nosi dugotrajne posledice. Sve više mladih upada u probleme nastalih zbog uzimanja novca na kamatu, a nekada se, zbog nemogućnosti vraćanja, zalažu i gube kuće, automobili, imanja... Razlozi zbog kojih neko pozajmi novac od kamataša, idu od banalnih -

Sagovornik portala Standard, čiji je identitet poznat redakciji, svoju, kako kaže, životnu ispovijest započeo je uzdahom i rečenicom: „Kroz pakao sam prošao“.

Mladić koji ima samo 20 godina, “platio je ceh” neiskustvu i mladosti, koje su moćni, a dosta zreliji kamataši iskoristili. Njegove godine, nemaštinu, a sa druge strane i veliku naivnost, iskoristili su na najgori mogući način. Do skoro bio je okupiran samo mišlju – kako izaći iz dugova i isplatiti kamate, ali opet i svjestan činjenice da je za sve što mu se dešava “negdje sam najviše kriv”.

U razgovoru za naš portal, sa suzama u očima ispričao nam je da se na momente “bojao kako će preživjeti”, ali ne zbog straha da će ga neko ubiti, već zbog pritiska, koji je za sobom budio negativne misle, a koji je imao i trpio punih 18 mjeseci.

„Nespavanje, strah, pad u kilaži, nemanje volje za životom, druženjem, za hranom – proizvod su dugovanja, neko bi rekao i smiješnih, jer za početak to je bilo “samo” 2.000 eura. Od te dvije hiljade, na kraju sam vratio oko 20.000 i to ne računajući plaćanje kamate svakog mjeseca koja me koštala oko 1.200 eura“, priča naš sagovornik.

Na naše pitanje kako je uspio da sa 2.000 dođe do pozamašne cifre od oko 20.000, naš sagovornik, doskorašnji tinejdžer, kaže da kada jednom uđete u “mrežu zelenaša” samo vas vuče sve dublje i dublje.

„Pokušavao sam da se izvlačim. Prvo je krenulo tako što sam, da bih vratio kamatu na jedno, išao i uzimao novac na drugo mjesto, i onda se samo širilo i došlo do toga da dugujem na više mjesta. Neki iskusni kamataši, koji su vidjeli da sam donekle dijete za njih, davali su mi kamatu i na 20 odsto na mjesečnom nivou. A meni, sa druge strane, činilo se da nemam izlaza i samo sam uzimao kako bih završavao posao, to jest uspijevao negdje drugo da pokrijem dug“, rekao je mladić.

Upitan da li je trpio pritisak, samo se uhvatio za glavu i kazao da je poslije određenog vremena “pritisak tih ljudi postao ogroman”, i da ga je, u njegovom slučaju na sreću, pritisak doveo do pucanja i priznanja porodici, koja mu je pomogla i “izvukla ga iz ovog čuda”.

“Šta da vam kažem osim da sam imao osjećaj da ću, ukoliko ne stvorim novac na dogovoreni datum, biti “gepekovan”. Bojao sam se i da će zakucati na moja vrata, da će me presresti negdje… nisam znao šta da očekujem. Zbog pritiska, dosta je trpjela i moja porodica. Konstantno sam im stvarao nervozu, u kući su vladale tenzije, sve dok nisu otkrili glavni poblem, a onda su i oni sa mnom jedno vrijeme živjeli u strahu. Nažalost od uzornog momka, kakav sam bio do uzimanja novca na kamatu, postao sam neodgovoran, nisam imao osjećaj za druge, samo sam se borio da se iščupam I, nažalost, tonuo. Došao je trenutak kada više nisam mogao sam. Bio sam pred pucanjem. Srećom pa imam takvu porodicu, koja je odmah stala uz mene. Pomogli su mi i izvukli iz ovog čuda“, ispričao je u svojoj ispovijesti 20-ogodišnjak.

A kako je sve to podnijela porodica, mladić kaže da se „iskreno nije nadao tolikoj podršci”, i da su mu pored cijele situacije olakšali i “dali vjetar u leđa i izvukli ga iz svega“.

“Svakako da im je bio veliki šok, ali su bili tu i pomogli mi. U tim trenucima shvatio sam da većeg prijatelja od porodice nema. Dok se troši svi su tu, a kasnije kad neko počne da tone jednostavno nema ni prijatelja ni nikoga“, kazao je on.

Mladi sve više upadaju u dugove

Ipak, kada je riječ o kamatašima, sagovornik portala Standard kaže da ni dan danas nije otkrio svojoj porodici niti jedno ime, a sve zbog brige i straha za porodicu.

“To je njihov biznis i negdje sam najviše sam kriv. Nisam smio to sebi da dozvolim. Nažalost, u njihove ruke sada upada omladina, mladići koji i nijesu baš imućni i ne znam kako uspijevaju. Dosta mlađih momaka, konkretno moja generacija i malo stariji, propadaju zbog kamate jer se sa tim nije lako boriti. Okreću se raznim porocima, jer to nije nimalo lako“, rekao je on i nastavio:

“Dosta je situacija kada nisu bili korektni, kao na primjer vrijeme korone kada su zahtijevali da im se plaća kamata, a u porodici nema primanja i ne možemo da platimo kamatu. U tom periodu sam trpio pritisak, pa ako dođu dobrodošli, nisam mogao ništa uraditi. Veliki su pritisak vršili, i iako nisam plaćao mjesec dana nekako sam uspijevao da smirujem situaciju“.

Od mladića bez poroka, do najveće propasti – kocke

Na pitanje kako je on, mladić od 20 godina, uspijevao mjesečno da obezbijedi preko hiljadu eura da isplati kamate, odgovorio je da tada u njegov život ušao još jedan porok.

“Bio sam osoba koja je stalno kritikovala druge zbog kocke, a onda sam i sam ušao u to. To je već bio trenutak kada nisam uspijevao da sa svojom platom i malim dobicima na kladionici, podmirim sve obaveze prema kamatašima. Onda su krenuli i aparati, kockao sam, gubio, ali srećom i dobijao, onoliko koliko mi je bilo dovoljno da plaćam mjesečne kamate”, kazao je na kraju sagovornik našeg portala.

Ovo je samo jedna u nizu priča onih koji su se našli u ovom začaranom krugu kriminala. Danas je sve više onih koji se bave ovim krivičnim djelom, ali i oštećenih koji zbog, nekada i malog iznosa u startu, na kraju, zbog uvećavanja kamata, znaju da ostanu i bez krova nad glavom.

Zakonom propisane kazne i do osam godina

Prema Krivičnom zakoniku Crne Gore “(1)ko daje novac ili druge potrošne stvari na zajam i pri tome ugovori nesrazmjernu imovinsku korist, kazniće se zatvorom do tri godine i novčanom kaznom”.

“(2)Ko za davanje novca ili drugih potrošnih stvari na zajam nekom licu primi ili ugovori za sebe ili drugog nesrazmjernu imovinsku korist, pri čemu iskorišćava teško imovinsko stanje, teške prilike, nuždu, lakomislenost ili nedovoljnu sposobnost za rasuđivanje oštećenog, kazniće se zatvorom od tri mjeseca do tri godine i novčanom kaznom. Ako su usljed djela iz st. 1 i 2 ovog člana nastupile teške posljedice za oštećenog ili je učinilac pribavio imovinsku korist u iznosu koji prelazi tri hiljade eura, kazniće se zatvorom od šest mjeseci do pet godina i novčanom kaznom. Ako je djelom iz st. 1 i 2 ovog člana pribavljena imovinska korist u iznosu koji prelazi trideset hiljada eura, učinilac će se kazniti zatvorom od jedne do osam godina i novčanom kaznom”, propisano je zakonom.

Ostavite komentar

Komentari (0)