Po nalogu ulcinjskog osnovnog tužioca Faruka Resulbegovića, Odsjek za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije Uprave policije podnio je krivične prijave protiv bivšeg ministra turizma Predraga Nenezića, njegovog zamjenika Nebojše Popovića i bivšeg stečajnog upravnika Ulcinjske rivijere Miomira Jakšića, pišu “Vijesti”.
Preporučeno
Oni su osumnjičeni da su počinili krivično djelo nesavjestan rad u službi, jer su prilikom privatizacije hotela Galeb oštetili državni budžet za više od milion eura.
Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, istraga će vjerovatno biti proširena i na načelnika ulcinjskog katastra Dževdeta Čaprića zbog sumnje da je 2015. godine donio nezakonito rješenje, odnosno unio zabilježbu u katastru nepokretnosti na nepostojeći objekat Galeba koji je srušen 2008. godine.
Izvor “Vijesti” tvrdi da je Čaprić „svjesno i sa namjerom donio nezakonito rješenje, jer je znao da Galeb ne postoji”.
Kompanija Rokšped kupila je hotel 5. septembra 2006. godine za 5,75 miliona eura i obavezala se da će u hotel da uloži 15,4 miliona eura i da će imati pet zvjezdica. U ugovoru je pisalo da će prva investiciona godina da počne u januaru 2007. a prve goste hotel je trebalo da dočeka početkom 2009. godine. Umjesto toga, hotel je srušen početkom 2008. godine, a vlasnik je na istom mjestu, shodno aneksu ugovora, najavio gradnju novog objekta.
Tužilaštvo sumnjiči Nenezića, Popovića i Jakšića da nijesu poštovali obaveze iz osnovnog ugovora koje se tiču mjera nadzora vezanih za ulaganja u rekonstrukciju hotela Galeb. Oni nijesu imenovali ovlašćenog kontrolora koji je trebalo da vrši uvid u realizaciju i dinamiku investicionog programa kupca.
Na teret Neneziću i Popoviću stavlja se i to što nijesu dali na naplatu garancije prvog reda u iznosu od 1,26 miliona eura i 273,5 hiljada eura, naplative na prvi poziv. Time su, tvrdi izvor “Vijesti”, za te iznose pričinili štetu budžetu Crne Gore u korist Rokšpeda.
Jakšić, iako je to bio dužan, nije obavijestio Agenciju za restrukturiranje i strana ulaganja i Savjet za privatizaciju da Rokšped nije izvršio ugovorom predviđena ulaganja, niti je pokrenuo raskid kupoprodajnog ugovora. Istražitelji bivšeg stečajnog upravnika sumnjiče i da je aneksom ugovora iz 2008. godine, pričinio štetu Vladi kao većinskom vlasniku i bivšem vlasniku Ulcinjskoj rivijeri jer je, umjesto rekonstrukcije, dozvolio rušenje i gradnju. Sagovornik “Vijesti” tvrdi da zbog toga Ulcinjska rivijera tada nije mogla pokrenuti raskid ugovora, niti tražiti nove bankarske garancije sve do usvajanja planova 2012. godine.
Rokšped iz osnovnog i aneksa ugovora nije realizovao nijednu odredbu utvrđenu rokovima, osim one koja se odnosila na isplatu dogovorenog iznosa za objekat i zemljište. Te odredbe imale su i raskidne klauzule ili uslove, ali Vlada nije posegla ni za jednom. Tako je Rokšped prvu bankarsku garanciju u iznosu od 1,26 miliona eura morao da dostavi do 30. oktobra 2006. godine sa rokom važenja do 31. decembra 2007. godine. Drugu garanciju, u iznosu od 273,5 hiljada eura, morali su da uplate do 15. decembra 2007. godine sa rokom važenja do 31. decembra 2008. godine.