Prošle sedmice Odbor je održao dio sjednice koja je održana u sobi označenoj stepenom tajnosti.
Na dnevnom redu su Informacija o aktivnostima koje je Uprava policije preduzela povodom tragičnog događaja na Cetinju od 1. januara 2025, Informacija o aktivnostima koje je Uprava policije preduzela povodom tragičnog događaja u naselju Medovina, u Opštini Cetinje, koji se desio dana 12. avgusta 2022, Informacija o postupku vršenja provjera za utvrđivanje (ne)postojanja bezbjednosnih smetnji u obavljanju bezbjednosnih poslova, a koji sprovodi nadležna komisija za provjeru, saglasno odredbama Zakona o unutrašnjim poslovima, kao i utvrđivanja disciplinske odgovornosti i pokretanju postupaka s tim u vezi, Informacija o postupku zapošljavanja pripadnika policije Ministarstva unutrašnjih poslova, aktivnostima nadležnih komisija i procedurama, s tim u vezi i Tekuća pitanja.Tok sjednice:
15.45-Šćepanović: 247 članova OKG-a imalo regularno oružje
V.D direktora Uprave policije Lazar Šćepanović je kazao da je u nasljeđu ostao teški i organizovani kriminal, korupcija infiltrirana u svim sferama, organima lokalnih samouprava, državnim organima, privrednim subjektima…
“Mislim da smo 1.januara preduzeli sve u skaldu sa zakonom u mjeri mogućeg”, ističe Šćepanović.
UP je, ističe Šćepanović, u zadnje 2-3 godine uradila mnogo.
“Sedam OKG je razbijeno, preko 500.000 kvadrata pokretne i nepokretne imovine je zaplijenjeno od OKG…Rasvijetljeno je 11 ubistava iz prethodnih godina koje su naslijeđene. Pohapšen je čitav menadžment prethodnog bezbjednosnog sektora, svih grana vlasti. 247 članova OKG-a je imalo regularno oružje”, istakao je Šćepanović.
Kazao je da njegovu ostavku ne traže porodice žrtava.
“Moju ostavku traže neki drugi ljudi, a porodice žrtava sam lično upoznat od njih ne traže ostavku. Za 14 dana ja nisam mogao da uardim više od ovoga”, kazao je Šćepanović.
15.21
Poslanik Nikola Zirojević kazao je da građani pet godina slušaju o naslijeđenim problemima.
“Što god se desilo u ovih pet godina problemi su naslijeđeni, a ja pitam je li se što uradilo za ovih pet godina, jesmo li mi sa mrtve tačke makli. Menaždment UP je manje-više ostajao isti”, kazao je Zirojević.
Ističe da reakcija u oba tragična događaja nije bila adekvatna.
“Pravdate reakciju naslijeđenim problemima. Ja gospodine Šćepanoviću vašu odgogovornost ovdje ne vidim. Zato i nisam tražio Vašu smjenu”, kazao je Zirojević.
Navodi da je jedan drugi dio sistema morao proaktivnije da djeluje da se ove tragedije spriječe.
“Moramo uvezati zdravstveni sistem sa bezbjednosnim sektorom i MUP-om. Prevencija je zakazala jer nama sistem nije uvezan”, kazao je Zirojević, dodajući da se građani osjećaju nebezbjedno.
Ukazao je i na problem neadekvatne kontrole oružja u nelegalnom posjedu.
Pitao je da li je utvrđena odgovornost jedinice UP koja obezbjeđuje Cetinski manastir, koja nije htjela da reaguje kada se desila Medovina.
“Da li je ta jedinica bila na Cetinju kada je Martinović ubijao”, pitao je Zirojević.
“Ja ne personalizujem krivicu, ja institunalizujem krivicu”, dodao je Zirojević.
15.07
Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović kazao je da danas na Cetinju imamo najveći broj policijskih službenika po glavi stanovnika u Crnoj Gori.
“Ako sam kazao da politički akteri ne instrumentalizuju u političke svrhe tragediju, to nije bila manipulacija. Vjerujte, u svom profesionalnom životu nisam imao teži dan od prvog januara. Tada sam u rekordnom roku stigao na Cetinje. Policajci su me savjetovali da to ne činim, ali sam htio da pokažem ono što je izostalo sa brojnih političkih adresa, od strane pojedinaca koji su obnašali funkcije sa najviših državnih adresa”, rekao je Šaranović.
14.56
Šćepanović obećava da će podići nivo bezbjednosti na Cetinju.
“Tragedija koju ne pamti Crna Gora se zadesila na Cetinje. Imali smo i u starijoj istoriji više tragedija, ali sistem 20 godina nije radio ništa na podizanju spremnosti i bezbjednosti na savremene bezbjednosne prijetnje. Nadam se da se nikad neće ponoviti, ali ne smijemi nespremni čekati ovakve bezbjednosne izazove”, kazao je Šćepanović.
Ističe da se Cetinje nije moglo predvidjeti.
Na pitanje zašto nijesu koriščene mjere nadzora, Šćepanović ističe da u konkretnim slučajevima nije postojala indicija da lice planira ili sprovodi kriminalne aktivnosti niti je bilo koja činjenica ukazivala da to lice planira izvršenje krivičnog djela, zbog čega nad njih nije sprovedena mjera tajnog nadzora.
14.45 – Šćepanović je naveo da se suština ne bi promijenila da Odjeljenje bezbjednosti Cetinje postane Centar bezbjednosti, navodeći da je važno da je došlo do popunjenosti mjesta u tom gradu, te da trenutno ima 53 službenika. Istakao je da događaj od 1. januara i 12. avgusta 2022. nemaju obrise niti terorizma niti organizovanog kriminala.
14.23 – Huter je naveo da je 1. januara u OB Cetinje bilo, kako kažu, 11 policajaca. Upitao je, s obzirom da Cetinje nazivaju “prijestonica klanova”, da li je taj broj policajaca bio dovoljan – uz konstataciju da je očigleno da nije.
“Često se pitamo koliko tragedija mora da se desi da bi se neko iz sektora bezbjednosti osjetio odgovornim i podnio ostavku”, naveo je Huter i pitao Šaranovića koliko je puta u 2025. godini posjetio Cetinje.
Huter je pitao i da li ovi događaji predstavljaju akt terorizma, ili da li se može govoriti možda i o organizivanom djelovanju.
“Zašto svi ćute kada se prolije krv na Cetinju?”, pitao je Huter.
Pročitao je dio odgovora od Šćepanovića u kojem se navodi da je od 12. avgusta 2022. prva vježba pucanja službenika OB Cetinje izvršena septembra 2024. godine. Huter je upitao i da li je 1. januara ili sada složenije stanje na Cetinju po pitanju bezbjednosti.
14.07 – Poslanik DPS Oskar Huter osvrnuo se na devet zaključaka lokalnog cetinjskog parlamenta.
“U ovih devet zaključaka koji je lokalni parlament Cetinja dao 1o. januara su zaključci koji se odnose na jednu i na drugu tragediju”, naveo je, uz pojašnjenje da se prva tačka tiče ostvki, odnosno traže se smjene kompletnog bezbjednosnog sektora, kao čin preuzimanja odgovornosti.
Među zaključcima je i da se traži da Odjeljenje bezbjednosti Cetinje postane Centar bezbjednosti kako bi se pojačali kapaciteti. Huter je naveo da je 27 od 30 prisutnih odbornika glasalo “za” ove zaključke, među kojima su i odbornici Demokratske Crne Gore, koji su tražili da se izuzme zaključak o ostavkama.
“Neistina je da su ovi zaključci realizovani. Na neke se jeste djelovalo, ali suštinski Prijestonica Cetinje nije dobila odgovore”, poručio je Huter, iako je, kako je istakao, državna sekretarka rekla u jednoj emisiji da seu zaključci realizovani.
Naveo je da je ove zaključke 15. januara dobio i premijer Milojko Spajić.
Ocijenio je i da odgovornost snose i odbornici SO Cetinje, kao i on sam koji je mogao da više vapi i apeluje, ali je tada smatrao da ne treba sizati najveću buku da se to ne bi konotiralo kao ubiranje političkih poena.
“Kajem se što nisam vapio i molio da se ne bi desilo zlo koje se desilo”, naveo je Huter.
13.50 – Poslanik DPS Nikola Janović pitao je Šćepanovića da li je izvršena nabavka oklopnih vozila, koliko opreme je zastarjelo, te koliko službenika je učestvovalo u obukama za krizne situacije, da li je održan ciklus redovnih gađanja za sve službenike policije. Janović je pitao i da li su svi policijski službenici prošli redovne godišnej zdravstvene i psiho-fizičke provjere.
Šćepanović je saopštio da je 95 odsto službenika prošlo obuku za borbeno gađanje, naveo je da su kupljeni novi komadi vatrenog oružja. Naveo je i da je inicirana nabavka specijalizovanih vozila, te da je i balistička oprema dijelom nabavljena.
Ministar Šaranović je kazao da se u ovom trenutku rade zdravstveni pregledi za 96 pripadnika Policijske akademije, psiho-fizički pregledi za 708 kandidata koji su ispunili prvu stepenicu u realizaciji Javnog poziva za prijem policijskih službenika.
Šaranović je, između ostalog kazao i da će sistem stacioniranih radara “u vrlo zreloj fazi”, što se u zemljama pokazao kao jedan od ključnih sistema za smanjenje broja saobraćajnih nezgoda.
13.40 – Šćepanović je kazao da su po prvi put uvedene standarno-operativne procedure kada se policijski službenici uključuju u toku složenih situacija, uvedena je pripravna grupa službenika Uprave policije 24/7. Istakao je da sistem nije bio spreman u prethodnom periodu iz razloga što su na čelu ključnih sektora UP bili službenici koji su dolazili iz civilstva i koji nisu mogli da reprodukuju znanje i strateški kreiraju bezbjednosne politike i takav sistem je stagnirao, nije pratio savremene standarde.
“Među njima je bivši direktor UP koji je dolazio iz civilstva i tri pomoćnika, koji nisu prepoznali ulogu i zadatak Uprave policije. Naučili su policijski posao tek kada su izgubili mandat”, istakao je Šćepanović.
Nada se, dodao je, da će minimizirati posledice u narednom periodu.
Predsjednik Odbora Miodrag Laković kazao je da ne bi trebalo govoriti o bivšim direktorima.
13.30 – Ministar Šaranović je kazao da je novi menadžment Uprave policije stupio na dužnost 1. januara 2023. godine, te da je tada od svih rukovodilaca MUP-a i UP tražio urgentnu dostavu o svim problemima. U skladu sa tim, kazao je da je nakon deset dana od stupanja na dužnost dostavio zahtjev tadašnjem v.d. direkotra UP da mu proslijedi sve podatke o aktivnostima policije u slučaju Medovina, kao i da li su nakon tog tragičnog događaja pokrenute i uspostavljene nove interne procedure u cilju prevencije ovakvih događaja.
Kazao je da je nakon događaja 1. januara uslijedilo više promjena u OB Cetinje, te da trenutno broji 53 policijska službenika, kao i da je u tom gradu popunjenost 100 odsto za razliku od drugih odjeljenja bezbjednosti.
13.24 – Šćepanović je naveo da je potrebna šira društvena zajednica da pomogne kako ne bi došlo do ponavljanja sličnih tragičnih događaja, kao što je i tragični događaj u naselju Medovina, kada je Vuk Borilović izvršio masovna ubistva u avgustu 2022. godine.
U konkretnom slučaju, podsjetio je da Unutrašnja kontrola rada policije nije utvrdila nezakonitosti u radu policije. Dodao je i da je Direktorat za bezbjednosno nadzorne poslove utvrdio da sistem nije bio spreman da odgovori na ovakav dogašaj, o čemu će ministar Šaranović govoriti. Naveo je da se vodi krivični postupak o nepreduzimanju radnji u tom slučaju.
13.14 – Šćepanović je kazao da je u informaciji sadržano da je došlo do nepotpune informacije između osobe koja je prijavila tragični događaj i službenika Uprave policije. Stoga, dodao je, policija je upućena na pogrešnu adresu – u Bajice, što je utvrđeno kroz više transkripata razgovora koji su integrisani u informaciji.
“Što se tiče ekstrakcije podataka iz telefona, nema znalajnih podataka”, kazao je on, dodajući da ne mogu potvrditi motiv izvršenja krivičnog djela.
Istakao je da nema podataka da je Martinović imao pomoć neke osobe, već je riječ o personalnim motivima. Naveo je i da je utvršeno da je konzumirao alkohol (utvrđeno mu prisustvo u krvi i urinu).
12.50 – V.d. direktora Uprave policije Lazar Šćepanović kazao je da je veoma teško govoriti o dva tragična događaja na Cetinju. Naveo je i da je teško braniti naslijeđeni bezbjednosni sektor.
“Braniti istinu nije teško, ali je teško braniti one mehanizme koji se ne mogu odbraniti – to je nasleđe, bezbjednosni sektor koji je naslijeđen i koji nije bio spreman za velike bezbjednosne izazove sa kojima se suočavala crnogorska policija. Događaj od 1. januara 2025. godine je bio nepredvidiv, Uprava policije nije mogla proaktivno postupati i spriječiti nastupanje posledice”, saopštio je Šćepanović.
Osvrnuo se na prethodnu sjednicu, navodeći da imajući u vidu da se radi o informacijama koje nose oznaku “interno”, danas ne može saopštiti šta se govorilo u “gluvoj sobi”, a radi se o tehničkim kapacitetima, specijalizovanoj opremi i radnjama koje je preuzela Uprava policije, ističući da je cilj i svrha da se građani ne upoznaju sa taktikom postupanja UP, ali jeste cilj da se građani upoznaju sa istinom.
Ponovio je da je 1. januara u 17.26 sati uslijedio prvi poziv policiji, a ukupno je uslijedilo 108 poziva. Istakao je da se događaj brzo odvijao.
“Nakon što smo dobili informaciju da je izvršeno teško krivično djelo, odmah bez odlaganja su stavljeni svi raspoloživi kapaciteti Uprave policije, u mjeri mogućeg”, kazao je Šćepanović.
Pojasnio je da je nakon prvog poziva, izvršilac je već bio na drugoj lokaciji.
“U odnosu na nedoumice koje su bile nejasne građanima, sproveli smo istražne mjere i radnje, izvršili pretrese više objekata, objekte u kojima je boravio Aco Martinović i koje je koristio, i u jednom objektu pronašli dvije ručne bombe M75, dvije starije puške, četiri mobilna telefona i određeno hladno oružje. Svi telefonski uređaji i ostali predmeti bili su predmet vještačenja, a izvještaj je dostavljen Tužilaštvu”, kazao je Šćepanović.
Ponovio je da je Martinović ranije registrovan u evidencijama Uprave policije, kao i da je bio prvostepeno osuđen, te da je upućen u zdravstvenu ustanovu, a konstatovano je da ne smije koristiti alkohol. Međutim, Uprava policije nadalje od Ministarstva zdravlja nije imala podatke o aktivnostima koje su sprovedene u odnosu na Martinovića.
Šćepanović je konstatovao da je Martinović bio antisocijalan i agresivan, što su potvrdili građani u izjavama, koji ga ranije nisu prijavljivali policiji zbog toga.
Preporučeno
Sjednicu možete pratiti na linku ispod: