Kako su rekli, po rezultatima popisa iz 2011. godine crnogorska zajednica je procentualno najviše prisutna u vojvođanskim opštinama Vrbas (17,5 odsto) i Mali Iđoš (16,3 odsto) i to su jedine opštine u Srbiji u kojima ih ima više od 15 odsto od ukupnog broja stanovnika.
“Opština Vrbas već 10 godina ignoriše Ustav, Zakon o službenoj upotrebi jezika i pisma, kao i zahtjeve crnogorske zajednice, i uporno izbjegava imperativnu zakonsku obavezu da u službenu upotrebu na svojoj teritoriji pored srpskog, mađarskog i rusinskog uvede i crnogorski jezik i pismo, iako su ispunjeni svi zakonom propisani uslovi”, navedeno je u saopštenju CP-a.U opštini Mali Iđoš, kako kažu, lokalna vlast je u proteklih godinu dana naglo promijenila odnos prema crnogorskoj zajednici.
“Pa je tako u 2020. godini ukinula sufinansiranje jedinog crnogorskog kulturno prosvjetnog društva koje je svoje aktivnosti bazira na radu sa djecom školskog uzrasta u cilju očuvanja i prezentovanja crnogorske kulture”, stoji u saopštenju.
Na taj način je, kako isitču u Crnogorskoj partiji, ugrožen i opstanak jedinog Crnogorskog kulturnog centra kao i funkcionisanje jedine Crnogorske biblioteke i čitaonice u Srbiji koji se nalaze u Lovćencu.
Preporučeno
“U demokratskim društvima, od države se očekuje da motiviše svoje građane da se slobodno izjasne o svojoj nacionalnoj, jezičkoj i vjerskoj pripadnosti. Na žalost, aktuelni društveno-politički ambijent u Srbiji i odnos njenog političkog establišmenta prema crnogorskim identitetetskim karakteristikama, dovodi crnogorsku zajednicu u nezavidan i zabrinjavajući položaj u očekivanju narednog popisa stanovništva”, zaključeno je u saopštenju.